• In English
 • Держенергоефективності, UNIDO та UNECE обговорили шляхи стимулювання промислових підприємств до енергоефективності

  Ефективні інструменти стимулювання енергоефективності у промисловості – ключова тема спеціалізованого семінару, ініційованого Європейською економічною комісією Організації Об'єднаних Націй (UNECE) та Організацією Об'єднаних Націй з промислового розвитку (UNIDO) за участю Держенергоефективності.

   Голова Держенергоефективності Сергій Савчук презентував механізм підвищення енергоефективності у промисловості, ініційований Агентством за сприяння Українсько-данського енергетичного центру.

  Основою для механізму став 20-річний досвід Данії, де підприємства укладають добровільні угоди із Енергетичним агентством Данії, впроваджують енергоефективні заходи та отримують компенсації після сплати податку за CO2.

  Як відомо, в Україні у 2019 р. ставка екологічного податку за викиди СО2 зросла у 24 рази: із 0,41 грн за тонну до 10 грн за тонну. У результаті очікуються надходження до держбюджету в розмірі 1,2 млрд грн, однак вони не мають цільового призначення.

  «Для того щоб оптимізувати енерговитрати промислових підприємств та зменшити фінансове навантаження при виплаті вищого податку, пропонуємо використати частину коштів з податку на CO2 як відшкодування кредиту саме на енергоефективні проекти», – пояснив Сергій Савчук.

  У разі імплементації цієї ініціативи промислові підприємства зможуть:

  - скоротити енергоспоживання та викиди CO2;

  - заощадити витрати при впровадженні енергоефективних заходів;

  - підвищити конкурентоздатність продукції.

  У масштабах держави реалізація зазначеного механізму дозволить скоротити споживання енергії в промисловості на 7% до 2030 року.

  Крім цього, для всіх підприємств, які зацікавлені вже сьогодні розпочинати роботу у сфері енергоефективності, є можливість об’єднатися в Енергоефективні мережі.

  В Україні за підтримки Уряду Німеччини та GIZ наразі створено 3 мережі енергоефективних підприємств:

  - перша мережа у Львові об’єднує 11 підприємств різних галузей;

  - друга мережа у Києві – 12 хлібопекарських підприємств;

  - третя мережа у Києві – 15 виробників будматеріалів.