• In English
 • Держенергоефективності та Асоціація органів-емітентів обговорили запровадження гарантії походження енергії в Україні за стандартами ЄС

  Цьому питанню була присвячена онлайн-зустріч в.о. Голови Держенергоефективності Костянтина Гури, заступника Голови Юрія Шафаренка із представниками Асоціації органів-емітентів (AIB - Association of Issuing Bodies).

  Асоціація органів-емітентів об’єднує операторів європейських систем сертифікації 28 країн – членів Євросоюзу та Енергетичного Співтовариства, які є уповноваженими органами з видачі гарантій походження енергії.  

  При цьому, Асоціація використовує стандартизовану систему EECS® (European Energy Certificate System – Європейська сиcтема сертифікації енергії), що забезпечує ефективний обмін гарантіями походження між країнами ЄС та надійне функціонування міжнародних програм сертифікації. Ці програми відповідають суворим критеріям об’єктивності, недискримінації, прозорості та ефективного заощадження витрат.

  У 2019 р. видано 707 млн сертифікатів щодо походження «чистої» електроенергії (707 ТВт*год). Ринок таких гарантій продовжує зростати приблизно на 10% на рік.

  «Запровадження ефективної системи гарантії походження – надактуальне завдання і для України», - повідомив Костянтина Гура.

  За ініціативи Держенергоефективності створено Робочу групу, у рамках якої обговорюються необхідні зміни до чинного законодавства та можливість застосування передових технічних рішень для впровадження гарантій походження до стандарту, який відповідає Європейській системі енергетичного сертифікату (EECS).

  Як пояснив Костянтина Гура, ціль – створити українську платформу для видачі гарантій походження. Розглядається питання розбудови такої системи на blockchain технології та/або за використання програмного забезпечення Енергетичного Співтовариства.

  Такий підхід може підвищити прозорість, безпеку зберігання даних, надійність відповідних систем та запобігти подвійній видачі гарантій походження.

  Тож під час зустрічі сторони сфокусувалися на таких питаннях:

  • критерії Європейської системи сертифікації енергетики (EECS);
  • можливості інтеграції української  системи гарантій походження до AIB Hub.

  За результатами зустрічі сторони домовилися налагодити тісний обмін інформацією з AIB, опрацювати потенційні шляхи співпраці та залучення України до  AIB Hub.