• In English
 • Держенергоефективності розробляє стимули для розвитку малої розподіленої енергогенерації з відновлюваних джерел енергії

  Світові тенденції та перспективи розвитку малої енергогенерації з «чистих» джерел і в Україні – ключова тема, яку обговорили учасники круглого столу, ініційованого USAID та Фондом ім. Г.Бьолля.

  Заступник Міністра енергетики з євроінтеграції Ярослав Демченков підкреслив, що Міненерго підтримує розвиток малої розподіленої генерації з відновлюваних джерел, яка наближена до споживачів, та покладає значні сподівання на створення сегменту просьюмерів - одночасних виробників і споживачів електроенергії. Цей напрямок може стати одним з ключових елементів сталого розвитку енергетичного сектору.

  На необхідності розвитку малої енергогенерації наголосив Юрій Шафаренко, заступник Голови Держенергоефективності: «Розбудова цього сектору є важливою та ефективною для енергосистеми, оскільки виробництво електроенергії відбувається у точці споживання».

  Так, в Україні набирають популярності сонячні електростанції у приватних домогосподарствах. Якщо на кінець 2017 р. лише близько 3 тис. сімей перейшли на сонячні панелі, то станом на кінець 2020 р. у 10 разів більше – вже майже 30 тис. родин. Разом вони генерують 900 млн кВт*год електроенергії. Цього достатньо, щоб постачати електроенергію для ще майже 300 тис. родин.

  «Вже у 2020 році встановлено 1574 МВт потужностей сонячної енергетики, з яких 226 МВт – це СЕС у домогосподарствах. Втім необхідно розробити механізми, які б мотивувати встановлення таких технологій не лише для реалізації в мережу, а саме для забезпечення власних енергопотреб», - зауважив Юрій Шафаренко.

  «Спільно з Міненерго вже працюємо над розробкою нового законопроекту, який дозволить встановлювати об’єкти «чистої» енергетики для генерації енергії лише на власні потреби (без «зеленого» тарифу) за вже відомим у світі принципом Net Metering», - додав Юрій Шафаренко.

  Учасники круглого столу також розглянули міжнародний досвід у цій сфері, звернувши особливу увагу на умови розвитку малої генерації в Іспанії, Бельгії, Австралії та Німеччині.