• In English
 • Держенергоефективності разом з експертами готує законопроект щодо створення прозорого ринку твердого біопалива в Україні

  Шляхи розвитку ринку твердого біопалива в Україні обговорив Голова Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження Сергій Савчук разом з керівником Проекту USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні» (http://www.merp.org.ua) Діаною Корсакайте та головою правління Біоенергетичної асоціації України (http://www.uabio.org) Георгієм Гелетухою.

  «За останні три роки маємо майже 2 ГВт нових встановлених потужностей, що генерують тепло «не з газу». Колосальний ресурсний потенціал України дає широкі можливості для збільшення цих потужностей в рази. Необхідною передумовою є створення ринку твердого біопалива. Це забезпечить стабільне постачання та прозоре ціноутворення сировини для твердопаливних котелень та біоТЕЦ, а також стимулюватиме збільшення виробництва тепла «не з газу», - підкреслив на початку наради С.Савчук.

  Цю тезу підтвердив і Г. Гелетуха. Наприклад, у Литві за кілька років частка теплової енергії з біомаси в системі теплопостачання зросла до 65 відсотків. Секрет успіху полягає у новій моделі конкурентного ринку тепла, а також створеній біопаливній біржі «Baltpool» ( https://www.baltpool.eu). Торгівля на біржі здійснюється через централізовану електронну торгову систему.

  «Така біржа посилила конкуренцію на ринку енергоресурсів та стимулювала його розвиток. За три роки роботи біржі обсяг біомаси, реалізованої через таку систему торгівлі, зріс з 1% у 2013 р. до 86% у 2016 році. Подібну прозору та конкурентну систему торгівлі біопаливом потрібно створювати і в Україні», - наголосив Г. Гелетуха.

  Впровадження системи електронної торгівлі біопаливом означатиме, в першу чергу:

  зниження і вирівнювання цін на біопаливо;

  надійність та гарантії постачання сировини;

  створення прозорого та конкурентного ринку сировини;

  залучення інвестицій у виробництво біопалива.

   «Завдяки збільшенню використання місцевих видів палива, Україна заощаджуватиме мільярди кубічних метрів газу та залишатиме зекономлені кошти працювати на економіку країни», - підсумував Голова.

  Учасники наради розглянули законопроект щодо створення системи електронної торгівлі біопаливом, розроблений у співпраці з БАУ та Проектом USAID, та домовилися опрацювати його з Держлісагентством, а також іншими зацікавленими ЦОВВ.