• In English
 • Держенергоефективності із стейкхолдерами розглянули шляхи підвищення енергоефективності промисловості України


  Держенергоефективності із Фондом ім. Г. Бьолля, Бюро Київ-Україна та стейкхолдерами об’єдналися для обговорення важливого питання - енергомодернізації промисловості України.

  Це вже друга дискусія у рамках «Green Deal Network» - платформи, запровадженої Держенергоефективності та Фондом ім. Г. Бьолля для співпраці та діалогу у питаннях «зеленого» переходу.

  В обговоренні взяли участь народні депутати України, керівництво Міненерго, Мінекономіки, Міндовкілля, представники міжнародних проектів GIZ, UNIDO, Торгово-промислової палати України, Української асоціації енергосервісних компаній, DiXi Grouр, Професійної асоціації екологів України, ГО «Екоклуб».

  Як відомо, у рамках «EU Green Deal» ЄС планує ввести податок на імпорт тих товарів, які матимуть значний вуглецевий слід. В той самий час, економіка України є однією з найбільш енергоємних у світі. Тож, необхідність декарбонізації обумовлена як внутрішніми, так і зовнішніми чинниками.

  Серед можливих шляхів розв'язання цього питання – запровадження Фонду декарбонізації. До розробки відповідного законопроекту долучилися Міненерго, Держенергоефективності, Українсько-Данський енергетичний центр, GIZ, UNIDO, народні депутати. Ідея полягає у створенні механізму залучення внесків від сплати податку на викиди СО2 для цільового використання коштів саме на заходи, які дозволять зменшити ці викиди.

  Крім цього, учасники дискусії звернули увагу й на інші інструменти підвищення енергоефективності промисловості, а також програми, запроваджені проектами міжнародної технічної допомоги (ініціативи GIZ щодо проведення енергоаудитів на промислових підприємствах та стимулювання впровадження проектів, а також Фонд гарантування кредитів на енергоефективні заходи для промисловості, який реалізується UNIDO та Укргазбанком).

  Під час дискусії учасники сфокусувалися на важливих висновках:

  • нагальна необхідність модернізації промисловості як обов’язкова умова підвищення конкурентоздатності економіки країни;
  • впровадження прозорого, якісного і, що важливо, дієвого інструменту підтримки промисловості;
  • дотримання наступних принципів ще на етапі побудови механізму: «забруднювач платить» та «додаткове кліматичне фінансування має вести до додаткового скорочення викидів СО2»;
  • важливість стимулювання підприємств до впровадження комплексних проектів із декарбонізації (шляхом співфінансування кредитів).