• In English
 • Державні фітосанітарні інспектори повною мірою забезпечують фітосанітарну безпеку України

  Одним із основних завдань, покладених на Держпродспоживслужбу, є охорона території України від занесення регульованих шкідливих організмів, оскільки їх розповсюдження може призвести до погіршення продовольчої безпеки та завдати великої шкоди економіці нашої держави.

  Так, за перші 5 місяців поточного року державні фітосанітарні інспектори відповідно до норм Закону України «Про карантин рослин» забезпечили здійснення фітосанітарного контролю імпортованих в Україну рослин та продукції рослинного походження, а саме:

  • 30 млн штук садивного матеріалу;
  • 75 млн штук зрізу квітів та зелені;
  • 565 тис. тонн свіжих та сушених фруктів та овочів;
  • 4,3 тис. куб. м. деревини;
  • 135 тис. тонн інших об’єктів регулювання.

  При проведенні зазначеного фітосанітарного контролю  імпортних рослин, рослинних продуктів та інших об’єктів регулювання у 2023 році було виявлено 8 випадків зараження вантажів карантинними організмами. Зокрема, такими як:

  • середземноморська плодова муха (Ceratitis capitata Wied.) у вантажах з мандаринами з Турецької Республіки;
  • південноамериканська томатна міль (Tuta absoluta Meyr.) у вантажах з томатами з Турецької Республіки, Румунії (походженням Турецька Республіка);
  • західний квітковий трипс (Frankliniella occidentalis Perg.) у вантажах із салатом свіжим з Республіки Польща (походженням Італійська Республіка);
  • тютюнова білокрилка (Bemisia tabaci Gen.) у вантажі з рослинами відкритого ґрунту з Нідерландів.

  Ці регульовані шкідливі організми були ідентифіковані фахівцями уповноважених фітосанітарних лабораторій згідно з вимогами міжнародних, регіональних та національних стандартів, інструкцій та протоколів, використовуючи сучасне каліброване лабораторне обладнання. За результатами проведених експертиз фітосанітарні лабораторії видали висновки фітосанітарної експертизи (аналізів).

  У кожному випадку до зараженого вантажу були застосовані відповідні фітосанітарні заходи. З метою недопущення подібних випадків на майбутнє, до країн-експортерів об’єктів регулювання було надіслано нотифікації про невідповідність вантажів фітосанітарним заходам України.

  Необхідно врахувати, що регульовані шкідливі організми можуть бути присутні в об’єктах регулювання і в прихованій формі, тобто без зовнішнього прояву зараження. У таких випадках їх не можливо виявити та ідентифікувати візуальним методом, тому проведення лабораторного дослідження є ефективним для виявлення відповідної фази розвитку шкідливого організму.

  Довідково 

  Перелік регульованих шкідливих організмів містить всього 214 видів шкідників, нематод, бур’янів, а також грибкових, бактеріальних і вірусних хвороб рослин, відсутніх в Україні, обмежено поширених в Україні і регульованих некарантинних шкідливих організмів.

  Варто зауважити, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01 квітня 2022 року № 398 «Деякі питання здійснення фітосанітарних заходів та процедур в умовах воєнного стану» (із змінами) у разі ввезення на митну територію України об’єктів регулювання, що належать до груп 07, 08, 09, 10, 11, 12 згідно з УКТ ЗЕД, фітосанітарний контроль здійснюється державними фітосанітарними інспекторами виключно методами внутрішнього та/або зовнішнього інспектування (без проведення огляду та фітосанітарної експертизи (аналізу), крім випадків визначених постановою.