• In English
 • Через війну кількість пацієнтів, які потребують паліативної допомоги, збільшується, – Сергій Дубров
  Міністерство охорони здоров'я України, опубліковано 24 листопада 2023 року о 12:45

  Ефективна паліативна допомога – це комплекс медичних, психологічних та соціальних послуг, потрібних не лише пацієнту, а й членам його родини. У Програмі медичних гарантій є два відповідні пакети послуг – «Мобільна паліативна медична допомога дорослим та дітям» і «Стаціонарна паліативна медична допомога дорослим та дітям».

  «В Україні паліативна допомога, як окремий вид медичної допомоги, закріплена законодавчо з 2011 року. Але до того, як цей вид медичної допомоги не було виділено в окремий пакет у Програмі медичних гарантій, її надавали лише кілька десятків закладів на всю країну», – зауважив перший заступник Міністра охорони здоров’я Сергій Дубров під час Національного конгресу з паліативної та госпісної допомоги.

  На сьогодні 1 447 медичних закладів законтрактовані НСЗУ на надання паліативної допомоги. Зокрема, 676 медзакладів законтрактовані на паліативну допомогу в стаціонарі. Ще 771 медзаклад отримує відшкодування за послуги мобільної паліативної допомоги. У 2023 році зростання кількості надавачів уповільнилось, у тому числі через скорочення надавачів послуг в регіонах, що розташовані в зоні бойових дій та/або в окупації.

  Кількість пацієнтів, яким були надані паліативні послуги протягом 2022-2023 років за двома пакетами, збільшувалась щорічно. Близько 4-6 % пацієнтів становлять діти. Проте у 2022 році частка дітей зменшилась та продовжує зниження й у 2023 році.

  Це зумовлено тим, що велика кількість дітей, які потребували лікування, виїхали за кордон. Натомість на тлі війни спостерігається збільшення кількості дорослих пацієнтів, які потребують паліативної допомоги. У 2023 році стаціонарну паліативну допомогу отримали 70 328 пацієнтів, а мобільну паліативну – 59 151 пацієнт.

  Сума коштів, яку НСЗУ відшкодовує медзакладам за одного пацієнта, щорічно зростає й у 2023 році становить майже 19 тисяч гривень.

  Нагадаємо, раніше МОЗ повідомляло, що Уряд надав Національній службі здоров’я ширші повноваження для моніторингу медзакладів щодо дотримання ними умов контрактування.