• In English
 • Більшість порушень на обладнанні електричних мереж ОСР сталась через масовані обстріли – підсумки аналізу технологічних порушень за 9 місяців 2023 року
  Державна інспекція енергетичного нагляду Укрaїни, опубліковано 20 листопада 2023 року о 10:19

  На виконання доручення Міністерства енергетики України Держенергонагляд проаналізував технологічні порушення, що сталися на обладнанні електричних мереж операторів систем розподілу (ОСР) упродовж січня-вересня 2023 року. Такий моніторинг дозволяє оперативно виявляти потенційно аварійні ділянки електромереж та устаткування, здійснювати систематичний аналіз причин технологічних порушень, на основі якого розробляти й впроваджувати необхідні протиаварійні заходи.

  Результати аналізу свідчать, що велика кількість технологічних порушень сталась через масовані обстріли агресором енергетичної інфраструктури України, що вплинуло на тривалість відключень та недовідпуск електричної енергії споживачам. Зокрема, за 9 місяців 2023 року в електричних мережах ОСР відбулося 12 відмов І категорії та 81 відмова II категорії.

  Протягом цього періоду на обладнанні електричних мереж ОСР напругою 0,4-150 кВ сталося понад 141,4 тис. технологічних порушень. Порівняно з аналогічним періодом 2022 року, кількість технологічних порушень зменшилася майже на 4 %.

  Загалом у січні-вересні поточного року в електричних мережах та на підстанціях напругою 35 - 110 (150) кВ ОСР сталося понад 4,3 тис. відключень, з них:

  • 2 667 з успішним автоматичним повторним ввімкненням;
  • 1 643 із пошкодженням електроустановок.

  На обладнанні розподільних мереж напругою 10 (6) кВ ОСР у цей період зафіксовано понад 51 тис. технологічних порушень цехового обліку.

  Також упродовж січня-вересня 2023 року виникло понад 87 тис. технологічних порушень на обладнанні напругою до 1 кВ, що майже на 3 тис. порушень менше, ніж торік.

  Інформація наведена без урахування низки ОСР, які наразі перебувають у зоні бойових дій.

  Зазначимо, що за координації Міненерго, наразі триває наймасштабніша за всю історію незалежності ремонтна кампанія об’єктів енергетики, пошкоджених внаслідок масованих обстрілів. Водночас Держенергонагляд рекомендує ОСР періодично проводити оцінювання технічного стану власних електричних мереж для запобігання аварійним ситуаціям. 

  Довідково

  Технологічне порушення — порушення в роботі обладнання об’єкта електроенергетики чи енергосистеми в цілому, яке супроводжується відхиленням хоча б одного з експлуатаційних параметрів від гранично допустимих значень, що призвело або може призвести до зниження надійності роботи, пошкодження, виходу з ладу обладнання, зниження параметрів якості та/або припинення електропостачання або створити загрозу життю та здоров’ю людей чи завдати шкоди навколишньому природному середовищу, або пряме пошкодження (відмова в роботі) обладнання із зазначеними наслідками, яке відбулося внаслідок технічних причин або в результаті дій (у тому числі помилкових) персоналу (п. 2.1 розділу II Кодексу систем розподілу).