• In English
 • Безоплатні щеплення у 2024-му: укладено договір на закупівлю 1,1 млн доз оральної вакцини проти поліомієліту для імунопрофілактики дітей
  Міністерство охорони здоров'я України, опубліковано 21 грудня 2023 року о 18:26

  1,1 млн доз вакцин (на суму понад 8 млн грн), яку на запит Міністерства охорони здоров’я закуповують Медзакупівлі України, є потребою країни на наступний 2024 рік. Це жива ослаблена вакцина для профілактики поліомієліту (ОПВ) бельгійського виробництва (компанія «Glaxosmithkline Biologicals S.A»). За умовами договору МЗУ вона буде поставлена наступного року.

  Оральна вакцина проти поліомієліту (ОПВ) входить до переліку обов’язкових щеплень проти інфекційних хвороб, які включені до Національного календаря профілактичних щеплень. Щеплення за календарем є безоплатними для пацієнтів та закуповуються коштом державного бюджету.

  «Імунопрофілактика населення залишається одним із ключових пріоритетів у сфері охорони здоров’я та національної безпеки. Попри повномасштабну війну Міністерству охорони здоров’я та за співпраці з міжнародними партнерами вдалося забезпечити безперебійну наявність вакцин для рутинної вакцинації на рівні кожної області, щоб новонароджені могли отримати всі обовʼязкові щеплення у пологовому, діти та дорослі — зробити їх у сімейного лікаря чи пункті вакцинації. Ця робота триває, і закупівля перших партій вакцин для потреб 2024 року дозволяє забезпечити проведення рутинних щеплень для українців наступного року незалежно від того, де вони мешкають чи тимчасово проживають», — зазначив заступник Міністра охорони здоров’я, головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін.

  Для захисту від вірусу поліомієліту в Україні використовують два типи вакцин: інактивовану (ІПВ), що вводиться у вигляді ін’єкцій, та оральну (ОПВ), яку дають у вигляді крапель у рот. Краплі формують імунітет у кишківнику дитини, тим самим зупиняють поширення інфекції. Кожна дитина до 14 років має отримати шість доз вакцини проти поліо — у 2 місяці, 4 місяці, 6 місяців, 18 місяців, 6 років і 14 років — це забезпечує захист на все життя.

  «Ця надзвичайно важлива закупівля стала можливою завдяки ефективній комунікації з ринком та злагодженості міжсекторальної роботи та координації команд МОЗ та МЗУ. Той факт, що МЗУ змогли придбати вакцини, свідчить про остаточне становлення національної закупівельної агенції. Вакцина проти поліомієліту дасть можливість убезпечити дітей від ризиків захворювання на цю важку хворобу та уникнути переривання обов’язкових щеплень, адже це питання національної безпеки», — додала Марія Морозова, керівниця відділу категорійного менеджменту МЗУ.

  Восени Медзакупівлі України уклали договори про закупівлю ще двох вакцин: проти дифтерії та правця зі зменшеним вмістом антигену (АДП-М) та від кору/паротиту/краснухи (КПК). Вони також входять до календаря профілактичних щеплень. Зокрема, дитина має отримати щеплення проти таких захворювань, як туберкульоз, гепатит В, кір, епідемічний паротит, краснуха, дифтерія, правець, кашлюк, поліомієліт та хіб-інфекція.

  Вакцини для рутинної вакцинації закуповуються в основному коштами державного бюджету. Частину ж вакцин, в разі збільшення потреби чи внаслідок надзвичайних ситуацій, постачають міжнародні партнери за зверненням держави. Попри повномасштабну війну Міністерство охорони здоров’я у співпраці з міжнародними партнерами ВООЗ та UNICEF й національними закупівельниками, зокрема Медзакупівлі, забезпечило безперервну наявність вакцин для рутинних щеплень у 2022 та 2023 роках. Зокрема, завдяки донорській підтримці від міжнародних партнерів у координації з МОЗ за 2022 рік і станом на зараз країна отримала близько 4 млн доз вакцин.

  Нагадаємо, влітку Міністерство охорони здоров’я провело перемовини щодо закупівлі вакцин для забезпечення проведення рутинних щеплень у 2024 році з закупівельними агенціями (Медичні закупівлі України та міжнародна агенція «Crown Agents»). Йшлося про потребу у закупівлі та постачанні понад 5,5 млн доз вакцин на 2024 рік для проведення вакцинації відповідно до календаря профілактичних щеплень.

  Зберігання та доставлення в регіони вакцини, отриманої від міжнародних партнерів як гуманітарна допомога, відбувається за підтримки проекту «SAFEMed», USAID Україна — «Безпечні та доступні ліки для українців».