• In English
 • Андрій Рева: Ми зробили революцію у системі забезпечення людей з інвалідністю технічними засобами реабілітації
  Міністерство соціальної політики України, опубліковано 26 грудня 2018 року о 18:21

  Тривалий час система забезпечення людей з інвалідністю протезно-ортопедичними, технічними та іншими засобами реабілітації була закритою і достатньо корумпованою. У 2018 році чималими зусиллями Міністерству соцполітики вдалось зламати хребет вкоріненим схемам відкатів і заробітку окремих чиновників на чужій біді.

  "У 2018 році нам вдалось зруйнувати закриту систему, у якій чиновники Мінсоцполітики "допомагали" певним підприємствам отримувати замовлення на виробництво засобів. Як це відбувалось: підприємство непрозоро отримувало бланк заявок, на підставі яких виставляло Фонду соцзахисту людей з інвалідністю вимогу оплатити десятки мільйонів гривень, потім отримувало ці кошти і реалізовувало їх протягом невстановленого часу. Далі підписувався акт виконаних робіт на всю суму і йшло «освоєння коштів, - пояснив Міністр соціальної політики України Андрій Рева. - Коли я у 2016 році запитав, яка потреба людей з інвалідністю в ортопедичних виробах, при виділених 700 мільйонах гривень, мені відповіли: "це 60 відсотків від потреби". Ми збільшили фінансування до мільярда, і мені знову кажуть "це 60 відсотків від потреби". Збільшили ще на 100 мільйонів, уже 1 мільярд 100 мільйонів фінансування, і знову кажуть "60 відсотків". Тобто система працювала таким чином, що скільки грошей дай - буде освоєно все. І це при тому, що була величезна кількість скарг від людей з інвалідністю і на якість послуг, і на відсутність вибору".

  Урядовець зазначив, що на заміну системі, де людина з інвалідністю виступала у ролі "прохача" і взагалі зайвого елемента системи взаємовідносин чиновників і підприємств-постачальників, було створено абсолютно іншу систему, за принципово новими, орієнтованими виключно на клієнта, підходами.

  "Ми повністю змінили систему забезпечення протезно-ортопедичними засобами. Тепер на кожен виріб - і на протез, і на візок - оформлюється індивідуальний договір, який підписується тільки в тому випадку, якщо особа з інвалідністю вибрала ту модель, яка їй підходить. Для цього створено електронний реєстр виробів, він є в кожному управлінні соціального захисту. Людина обирає у каталозі те, що потрібно саме їй, після цього управління соцзахисту робить запит на підприємство, і після підтвердження укладається тристоронній договір, на відпрацювання якого дається 40 днів. Далі виріб прибуває, проходить перевірку вимог якості, і, якщо він задовольняє споживача, то підписується акт виконаних робіт, і тільки після цього здійснюється оплата", - зазначив Андрій Рева.

  Такі правила докорінно змінили систему, поставивши в центр уваги індивідуальні потреби людини з інвалідністю, а не чиновників.

  "Ви можете уявити, яка була боротьба і як «на смерть» стояли корупціонери проти змін у системі. Три місяці неможливо було прийняти постанову на засіданні Уряду, нас переконували, що "це все неправильно", "це не буде працювати" і так далі. За результатами проведених змін є висновки: якщо у 2017 році ми заплатили 1 мільярд 700 мільйонів гривень для повного закриття потреби із заборгованістю, то в 2018 році необхідна сума на всі ці вироби становить 1 мільярд 150 мільйонів гривень. Станом на 22 грудня проплачено 1 мільярд 50 мільйонів гривень, і до кінця року буде виплачена решта коштів за результатами укладених договорів. За увесь поточний рік не було жодної скарги від людей з інвалідністю щодо непоставки або щодо неналежної якості виробів. Це результат провадження нової, зрозумілої, прозорої і некорупційної системи", - резюмував Міністр соціальної політики.