
Андрій Сибіга закликав створити нові механізми для притягнення держав-агресорів до відповідальності за воєнні та гуманітарні злочини
Цього року росія активізувала страти українських військовополонених. Наразі Україна розслідує 49 кримінальних справ за фактом вбивства 124 з них. За даними ООН, 95% українських військовополонених зазнали катувань у російському полоні.
Про це заявив Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга під час свого виступу на міністерському засіданні Ради Безпеки ООН, присвяченому 1000 дням опору українського народу повномасштабній російській агресії.
Глава МЗС підкреслив, що одним з найжорстокіших наслідків цієї війни є масові злочини проти дітей. Він додав, що росія не лише вбиває українських дітей, а й забирає у них майбутнє.
“Одними з найжахливіших злочинів цієї війни є злочини проти українських дітей. росія вкрала нормальне дитинство у кожної української дитини. Щонайменше 659 дітей було вбито росією з 2022 року — і ці цифри продовжують зростати. Такою є ціна війни. І дозвольте мені бути відвертим. Для нас в Україні немає різниці, де страждає дитина — в Україні, на Близькому Сході, в Африці, Азії чи будь-де у світі. Жодна дитина не повинна страждати від війни”, — наголосив Міністр.
Андрій Сибіга також заявив, що тисячі українських дітей стали заручниками російської агресії, зазнаючи насильницької русифікації та втрачаючи зв’язок зі своїми сім'ями. Глава МЗС нагадав, що ці дії є порушенням одночасно декількох міжнародних конвенцій.
“Насильницька депортація щонайменше 20 тисяч українських дітей може бути найбільшою державною операцією з викрадення дітей в історії. Тисячі з них залишаються в росії. Вони піддаються індоктринації, примусовому отриманню російського громадянства, усиновленню або влаштуванню в російські сім'ї і навіть зміні імен. Ці дії росії порушують Конвенцію про геноцид, Конвенцію ООН про права дитини та Четверту Женевську конвенцію”, — наголосив міністр.
Звертаючись до присутніх, глава МЗС нагадав про моральний обов'язок учасників Міністерської конференції з людського виміру в Монреалі повернути незаконно депортованих дітей до їхніх родин.
“Я посилаюся на Монреальське зобов'язання, прийняте учасниками нещодавньої Міністерської конференції з людського виміру Формули миру. Вони пообіцяли сприяти поверненню дітей. Я закликаю всіх приєднатися до цих благородних зусиль”, — зазначив він.
Андрій Сибіга закликав міжнародну спільноту об’єднатися для створення нових механізмів притягнення до відповідальності за злочин агресії. За його словами, масштаби російських злочинів в Україні демонструють, що існуючі інструменти вичерпали себе.
“Перелік звірств, скоєних росією в Україні, доводить, що існуючі міжнародні інструменти не працюють. Нам потрібні нові механізми для забезпечення відповідальності за злочин агресії та всі наступні злочини. Якщо для цього потрібно створити прецедент, давайте створимо прецедент. Якщо для цього потрібно внести зміни до Римського статуту, давайте внесемо зміни. Ми повинні діяти для відновлення міжнародного миру і безпеки”, — підсумував Міністр.