Рівень сумісності зовнішньої політики України, а також політики безпеки та оборони з відповідними політиками ЄС є безпрецедентно високим. Це було підтверджено в процесі скринінгу законодавства за переговорним розділом 31 «Зовнішня політика та політика безпеки та оборони», який завершився на початку березня цього року.
Попередні підсумки скринінгу, готовність України на цьому етапі переговорів та подальші кроки були обговорені в МЗС у середу, 26 березня, на нараді під головуванням Міністра закордонних справ України Андрія Сибіги та за участі голови відповідної переговорної групи, заступника Міністра Євгена Перебийноса.
У ході скринінгу українська делегація презентувала Європейській Комісії та Європейській службі зовнішньої діяльності детальну інформацію про реалізацію зовнішньої політики, політики безпеки і оборони України. Окрему увагу приділили аналізу політик у сферах запобігання конфліктам, нерозповсюдження зброї масового знищення, боротьби з тероризмом, протидії дезінформації та інформаційним маніпуляціям.
Глава МЗС Андрій Сибіга відзначив, що рівень приєднання України до зовнішньополітичних заяв та рішень ЄС, що є одним з критеріїв у переговорах та вступі, складає 95% за підсумками 2024 року, і 100% за підсумками перших місяців 2025 року.
Успішний скринінг та його попередні висновки є результатом тривалої роботи України в напрямку синхронізації з найкращими практиками ЄС і спільною політикою Євросоюзу в сфері зовнішніх відносин та безпеки.
Міністр зазначив, що наразі українська сторона очікує офіційного скринінгового звіту Європейської Комісії та, відповідно, рішення про відкриття переговорного кластеру 6 «Зовнішні відносини». Таке рішення може бути ухвалено після відкриття кластеру 1 «Основи», який має бути відкритим першим.
Головним переговірником України з ЄС є Віце-прем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України - Міністр юстиції України Ольга Стефанішина. Міністерство закордонних справ України є головною координуючою інституцією з українського боку у переговорному процесі за 31-м розділом «Зовнішня політика та політика безпеки і оборони».
Крім того, до цього процесу залучені близько 30 інших органів влади та експертне середовище. У зустрічі з Європейською Комісією за підсумками скрінінгу разом з МЗС взяли участь представники Офісу Президента, Верховної Ради, Міноборони, Мін’юсту, Міністерства культури та стратегічних комунікацій, Служби безпеки, Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції та інших інституцій.