У суботу, 26 жовтня, у ході візиту до Єгипту Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга провів у Каїрі двосторонні переговори з Міністром закордонних справ, міграції та у справах єгиптян за кордоном Арабської Республіки Єгипет Бадром Абдель Ати.
Глава МЗС України зазначив, що переговори мали змістовний характер й стали логічним продовженням міністерської зустрічі на полях Генасамблеї ООН у Нью-Йорку. Під час перемовин український дипломат поінформував єгипетського колегу про наслідки нічного російського обстрілу України та її столиці.
“Мій день почався сьогодні з дзвінка дружині. Вночі над Києвом було дуже гучно, збивали російські дрони. Все це гриміло над головами моєї сім’ї: дружини та трьох дітей. На жаль, сьогодні це наша щоденна реальність. Мій день зазвичай починається з повідомлень про кількість смертей внаслідок російських атак та про чергові ракетні удари. Ми хочемо покласти край цій реальності спільно з нашими друзями”, - зауважив Міністр.
Андрій Сибіга підкреслив, що прибув сьогодні до Каїра як Міністр закордонних справ країни, що воює, аби обговорити шляхи посилення українсько-єгипетської співпраці зі взаємною вигодою для народів двох держав.
Дипломат нагадав, що Україна та Єгипет протягом багатьох років були надійними партнерами, з великим обсягом торгівлі та жвавим політичним діалогом. За його словами, історія українсько-єгипетських двосторонніх відносин має чимало прикладів взаємовигідної співпраці – в сферах енергетики, продовольчої безпеки, сільського господарства, машинобудування, туризму та освіти. Він також додав, що країни мають спільну історію успіху і в аерокосмічній сфері: свого часу Україна виготовила перший єгипетський супутник EgyptSat-1.
“На цьому тлі прикро констатувати, що після початку повномасштабної агресії росії наш політичний діалог певним чином сповільнився, а двостороння співпраця не відповідає своєму реальному потенціалу. Сьогодні ми маємо спільне розуміння щодо необхідності перегорнути цю сторінку. Україна відкрита до розвитку співпраці”, - зауважив Міністр.
Глава МЗС наголосив на готовності України відновити роботу міжурядової спільної комісії, активізувати діяльність ділової ради та започаткувати переговори щодо укладення угоди про преференційну торгівлю. Міністр передав єгипетському колезі пропозицію дорожньої карти пріоритетних кроків для розвитку двосторонньої співпраці.
Міністр також поінформував єгипетську сторону про значний оборонно-промисловий потенціал України — технології, досвід і потужну оборонну промисловість, яка за час повномасштабного вторгнення зросла у шість разів.
Глава МЗС підкреслив, що Україна буде пріоритизувати у такій співпраці ті країни, які підтримали Україну в найважчий період після 2022 року.
Дипломати обговорили шлях до всеосяжного, справедливого та стійкого миру. Український Міністр підкреслив, що Формула миру залишається єдиним реалістичним шляхом до завершення російської агресії та запросив Єгипет взяти участь в її імплементації, зокрема у другому Глобальному саміті миру.
Ще однією темою переговорів була продовольча безпека. Андрій Сибіга поінформував колегу про посилення російського терору проти українських портів, зерносховищ та суден. Він додав, що лише з початку осені російські обстріли пошкодили чотири цивільних судна в портах Одеси, серед яких було і судно із зерном для Єгипту, а також судно з гуманітарним вантажем Продовольчої програми ООН для Палестини.
За словами Міністра, росія переслідує цинічну мету — послабити українську економіку, витіснити Україну з іноземних ринків, замінити наше зерно власним і краденим з тимчасово окупованих територій нашої держави.
“Заради цієї мети Москва готова поставити під загрозу голоду мільйони людей у світі, які залежать від українського продовольства. Це використання їжі як зброї. І ми маємо покласти цьому край” - зазначив він.
Міністр наголосив на критичній необхідності відновлення та захисту свободи мореплавства в Чорному морі. За його словами, для цього Україні потрібна солідарність та сильний голос всіх зацікавлених сторін, всіх країн-однодумців, які поважають Статут ООН і міжнародне право. Україна розраховує, що Єгипет займе чітку та виразну позицію з цього критично важливого питання.
Не залишилася поза увагою переговорів і ситуація на Близькому Сході та в Африці. Андрій Сибіга наголосив на підтримці Україною єдності, суверенітету та територіальної цілісності держав регіону. Він підкреслив, що Україна цінує посередницькі зусилля Каїра, Дохи та Вашингтона з врегулювання війни у Секторі Гази, послідовно засуджує будь-яке терористичне насильство та наголошує на важливості захисту цивільних людей й поваги до гуманітарного права.
“Закликаємо не допустити розширення війни та терору. В основі будь-яких зусиль має лежати близькосхідний мирний процес, реалізація відповідних резолюцій Радбезу ООН та принципу двох держав, Ізраїлю та Палестини, що житимуть у мирі та безпеці”, - зазначив Міністр.
Глава МЗС також висловив вдячність єгипетській стороні за сприяння евакуації громадян України із Судану та Сектора Гази в попередні два роки.
Ще однією важливою темою переговорів стали безпекові загрози, які росія створює на Африканському континенті. Андрій Сибіга наголосив, що росія експортує до регіону нестабільність та хаос, зокрема через діяльність в багатьох країнах Африки російських «вагнерівців».
За його словами, російські найманці є головорізами, які не зміцнюють безпеку, а експортують небезпеку. Він підкреслив, що вони несуть смерть, руйнування та дестабілізацію. Міністр закликав усі африканські та арабські держави, які цінують стабільність та прогрес, обʼєднати зусилля в протидії російським спробам розширити зону хаосу та небезпеки.
Міністр висловив налаштованість української сторони на відновлення динаміки двосторонніх відносин, на яку заслуговують український та єгипетський народи.
За підсумками переговорів міністри підписали Меморандум про взаєморозуміння між Дипломатичною академією України ім. Геннадія Удовенка при МЗС України та Інститутом дипломатичних досліджень МЗС Єгипту, спрямований на обмін знаннями та найкращими практиками у підготовці кадрів для дипломатичних і консульських служб двох країн.
Глава МЗС подякував єгипетській стороні за гостинність та запросив міністра Бадра Абдель Ати відвідати Україну з офіційним візитом.