• In English
 • 7 напрямів роботи МОЗ, що долають корупцію
  Міністерство охорони здоров'я України, опубліковано 01 жовтня 2018 року о 16:45

  МОЗ продовжує трансформацію системи охорони здоров'я, встановлюючи зрозумілі, прозорі і чесні правила. Інформуємо про головні напрямки, що мають викорінити корупцію з медичної галузі.

  1. Державні закупівлі через міжнародні організації — найуспішніше антикорупційне рішення у закупівлях ліків, вакцин та медвиробів

  З 2016 року, відколи МОЗ України почало закуповувати ліки через міжнародні організації, за ті ж самі кошти поставлено до українських лікарень значно більше препаратів. Наприклад, у 67 разів дешевше вдалося закупити препарат «Іматиніб» і завдяки цьому на 100% забезпечити лікуванням хворих на рак крові. Або стенти, які вперше закупили відповідно до середньої річної кількості пацієнтів, яким потрібне невідкладне стентування під час інфаркту міокарда.

  Ця реформа дозволила закуповувати ліки на міжнародному ринку у незалежних організацій, за чесними тендерами. Що забрало в шахраїв можливість наживатися на продажу препаратів за завищеними цінами.

  2. Національний перелік лікарських засобів — лише найважливіші препарати в лікарнях за 100-відсотковою потребою

  МОЗ на основі базового переліку ліків Всесвітньої організації охорони здоров’я розробило і прийняло Національний перелік лікарських засобів. В списку 427 безпечних та реально працюючих діючих речовин від всіх розповсюджених хвороб. Всі ці ліки лікарні мають закуповувати в першу чергу та за 100-відсотковою потребою й надавати пацієнтам безоплатно. Більше жодних екстрактів плодів дикої моркви або витяжок з крові молодих биків за кошти платників податків.

  3. Відкритий доступ до інформації про безоплатні ліки

  Щоб кожен знав про безоплатні ліки, МОЗ зобов’язало кожен медзаклад та департаменти охорони здоров’я повідомляти про залишки цих ліків на своїх офіційних веб-сайтах щотижня. Також почали розробляти загальну для України електронну систему, в якій буде зібрана актуальна інформація про залишки всіх лікарських засобів та медичних виробів, які є в наявності. Вона буде доступна кожному громадянину.

  Співпраця з громадськими організаціями - рішення на перехідний період, яке дозволяє забезпечити доступ українців до інформації про залишки ліків і медвиробів, що закуповуються за бюджетні кошти. Такі сайти, як «Є ЛІКИ» (eliky.in.ua) вже зараз дозволяють громадянам побачити повний список наявних препаратів у певній лікарні і знайти потрібний препарат, користуючись зручною пошуковою системою (за торговою назвою препарату чи МНН). А мобільний додаток «Ліки.Контроль» допоможе перевірити, чи є в лікарні безкоштовні ліки з Нацпереліку, які прописали пацієнту.

  На офіційному сайті МОЗ продовжуємо серію матеріалів про ліки та дослідження, які держава уже оплатила для пацієнтів.

  4. Обов’язкове звітування про благодійні внески

  Кожен медзаклад зобов'язаний публікувати інформацію про благодійні внески та витрати коштів, які надали пацієнти добровільно. Публікуватися це має на дошках оголошень в лікарнях та на веб-сайтах медзакладів або департаментів охорони здоров’я.

  5. Програма «Доступні ліки»

  За рік роботи Програми «Доступні ліки» кількість викликів швидкої зменшилась на 17 тисяч, менше випадків з підозрою на інсульт та інфаркт, а також через приступи бронхіальної астми.

  Програма дала змогу отримати регулярне лікування тим людям, які раніше обирали між купівлею їжі та ліків. З квітня 2017 року, коли почала працювати Програма, нею скористались понад 6 мільйонів українців. Нині за Програмою можна отримати 261 препарат, з них 59 – повністю безоплатно.

  Зараз МОЗ перевіряє 40 державних програм на можливість їх переводу в Програму «Доступні Ліки». Іншу частину буде включено у вартість послуг, які згідно з реформою будуть закуповуватись у лікарні з 2020 року.

  6. Трансформація первинної ланки системи охорони здоров'я України

  З цього року заклади первинної медичної допомоги, які автономізувались і увійшли в реформу, отримують пряме фінансування від держави через Національну службу здоров'я України за кожного пацієнта.

  Чітко прописаний гарантований перелік послуг, який надається пацієнту його лікарем за кошти від НСЗУ – це та прозорість та чіткість, якої вимагали пацієнти. Підвищені зарплати медиків – це ще один потужний запобіжник корупції і справедлива винагорода за працю.

  7. Система «Електронне здоров'я»

  Вона є основою для прозорого фінансування, звітності про використання державних коштів, формування достовірної статистики, захисту персональних даних пацієнтів.