• In English
  • Законодавче закріплення положень урядового законопроекту з протидії тиску на бізнес зробить механізми захисту підприємців більш ефективними, - коментар
    опубліковано 08 листопада 2017 року о 18:25

     Законодавче закріплення норм представленого 8 листопада урядового проекту закону про внесення змін до законодавчих актів України щодо протидії тиску на бізнес з боку правоохоронних та контролюючих органів зробить механізми захисту підприємців більш ефективними. Про це в коментарі сказав президент Американської торговельної палати в Україні Андрій Гундер.

    «Ініціативи щодо обмеження можливості тиску на бізнес з боку правоохоронних органів є надзвичайно важливими для бізнесу», - підкреслив Андрій Гундер.

    Він відзначив, що існуючий нині лист-орієнтування Генеральної прокуратури України передбачає способи захисту, натомість вони мають бути більш жорсткими та чітко закріпленими.

    «Ділова спільнота впевнена, що закріплення відповідних положень у процесуальному законодавстві зроблять механізми захисту бізнесу більш ефективними», - зазначив експерт.

    Довідково

    У вересні поточного року в Києві пройшла велика нарада за участі Президента України, Прем’єр-міністра, народних депутатів та керівництва Генеральної прокуратури.  Однією з ініціатив, проголошених під час зустрічі, стала ініціатива «Маскі-шоу-стоп»,  покликана покласти край будь-яким проявам тиску силових органів на підприємців. Як підкреслював Прем’єр-міністр Володимир Гройсман, тиск на чесний бізнес, який працює відповідно до законодавства, сплачує податки, створює продукт і забезпечує робочі місця – неприпустимий.

    Продовженням цього діалогу став законопроект про протидію тиску на бізнес, розроблений спільно Міністерством юстиції, Міністерством внутрішніх справ, Секретаріатом Кабінету Міністрів, Офісом бізнес-омбудсмена та іншими відомствами. Ключові новації документу - неприпустимість та недійсність доказів, отриманих під час виконання ухвали про обшук, винесеної без технічної фіксації. Так само недопустимими будуть докази, отримані під час обшуку, на який не було допущено захисника. Окрім того, документ запроваджує обов’язкову звуко- і відеофіксацію проведення обшуку. А докази, отримані в ході обшуку та не зафіксовані технічними засобами, визнаються недопустимими. Забороняється вилучення оригіналів фінансово-господарської документації, комп’ютерної техніки, серверів та мобільних телефонів суб’єктів підприємницької діяльності. Так само забороняється повторне порушення закритих кримінальних  проваджень. Водночас законопроект забезпечує розумні строки провадження кримінальної справи. Зокрема, особи, права яких обмежуються, отримують право оскаржувати бездіяльність слідчого та вносити клопотання про застосування розумних строків провадження. Разом з тим представники бізнесу отримують право на підтвердження реєстрації кримінальної справи. Важливим вважається запровадження механізму аудиту діяльності правоохоронних органів у напрямку розслідування економічних злочинів, а також підвищення відповідальності правоохоронців за неправомірні дії.

    Коментуючи ухвалення проекту закону, Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман підкреслював, що пріоритет роботи Уряду  – створення та розвиток підприємництва, а відтак – економіки України. Саме тому, Уряд стоїть на позиціях захисту чесних підприємців. «Маю надію, що спільно з Президентом та Парламентом ми зможемо вже до кінця року ухвалити запропоновані зміни», - зазначав Глава Уряду.