• In English
 • Вступне слово Прем'єр-міністра Володимира Гройсмана на засіданні Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2017 року
  опубліковано 08 листопада 2017 року о 16:05

  ГРОЙСМАН В.Б. – Доброго дня, шановні колеги!

  Хочу зазначити, що вчора ми в рамках Уряду провели достатньо продуктивну серйозну тригодинну зустріч з українськими профспілками, Федерацією роботодавців України.

  Три години в цій залі ми говорили про проблеми, про шляхи вирішення проблем, аналізували ситуацію. Я радий тому, що в багатьох питаннях ми є однодумцями. І фактично все те, що ми вчора обговорювали, стосувалося конкретно питання економіки (розвитку національної економіки) і як досягнення національної економіки інвестувати в якість життя українських громадян.

  Я говорив про це і зараз хочу підкреслити, що перед нами стоять два ключових завдання: з одного боку – щоб українці жили достойно; з іншого боку – щоб Україна зайняла гідне місце в світі. І ми, головне, що можемо це зробити. Ключем до цих успіхів є сильна й міцна економіка.

  За три роки після Революції Гідності ми пройшли дуже важкий шлях, завдячуючи терпінню й мудрості українських громадян. Півтора роки тому розпочалося відновлення національної економіки. Ми маємо сьогодні вже абсолютно чітке бачення, що в наступному році ми забезпечимо економічне зростання більше 3%. Але я говорю про це абсолютно відкрито, що цього недостатньо.

  Ми маємо забезпечити економічне зростання на рівні, не менше 5-7%, створити нормальні належні умови для розвитку економіки, підприємництва в нашій країні. Це наше завдання – системними змінами, але й формування позитивного клімату в країні для ведення підприємництва, для створення робочих місць для того, щоб зростала заробітна плата українців, для того, щоб була стабільна національна валюта, стабільні ціни.

  Нам потрібно створити умови, при яких підприємці розвиваються, працюють, освоюють нові підприємства, технології і роблять нашу країну більш заможною, а люди від цього отримають відповідний зиск.

  Паралельно ми маємо повністю модернізувати Україну, забезпечити справжній капітальний ремонт і відновлення країни, модернізувати всю інфраструктуру. І це теж є абсолютно можливим.

  Ми можемо сьогодні констатувати, що за останні декілька років ми маємо позитивні тенденції щодо міжнародного рейтингу нашої країни, він піднімається. У нас є достатньо непогана динаміка, але, я вважаю, недостатня, з точки зору рейтингу Doing Business (легкості ведення бізнесу в Україні), ми в цьому році піднялися на чотири позиції. Це все можливо сказати як факт.

  Але коли ми зустрічаємося з підприємцями, ми чуємо про те, що є тиск з боку правоохоронної системи, є недосконалість, і бізнес абсолютно правильно ставить питання про те, що ми маємо ці проблеми вирішити один раз і назавжди.

  Ви пам'ятаєте, місяць тому, може, трошки більше, була зустріч під головуванням Президента, на якій був присутній я як Прем’єр-міністр, Генпрокуратур, колеги з силових відомств. Була зустріч з бізнесом, де ми обговорювали питання, які турбують сьогодні реальний сектор економіки. Як ви пам'ятаєте, тоді я вніс пропозицію про запровадження такої ініціативи, як "маски-шоу стоп", були відповідні доручення Президента. Я як Прем’єр-міністр надав відповідні доручення іншим силовим відомствам, і я дякую Міністру внутрішніх справ, керівництву ДФС, Нацполіції за абсолютно чітке бачення того, що таких речей допускати в країні неможливо.

  Окремо хочу подякувати Генпрокуратуру України, який теж виніс ряд важливих рішень, які унеможливлюють проводити "маски-шоу" там, де немає жодної загрози, жодних підстав на проведення таких силових операцій.

  Тоді я пообіцяв на цій зустрічі, що Уряд вийде з ініціативою законодавчого врегулювання неможливості тиску на бізнес з боку правоохоронної системи країни. І ми маємо підвищити відповідальність всіх правоохоронців, я говорю про питання економічної сфери, коли безпідставно приходять на чесний легальний бізнес з обшуками, забирають, вилучають сервери, первинну документацію, не допускають адвокатів, без будь-якої відеофіксації і так далі. Це є неприпустимо.

  Ми маємо поставити в цьому питанні крапку. І ми спільно напрацювали законопроект, Мін’юст, МВС, Секретаріат Кабінету Міністрів, Офіс омбудсмена, для того, щоб врешті-решт спільно з Парламентом і Президентом поставити в цьому питанні крапку.

  І сьогодні Міністр юстиції буде доповідати цей проект закону, який ми хочемо максимально швидко внести до Верховної Ради України, і будемо просити народних депутатів і Голову Верховної Ради, щоб ми в цьому році розглянули і ухвалили цей законопроект. Цей законопроект відповідає на два питання. Перше – захистити чесний бізнес, а нелегальний бізнес все рівно має бути покараний.

  Що саме буде передбачено цим законопроектом? Перше, що дуже важливо, – проведення відео-, аудіофіксації, починаючи від того, як будь-який силовий орган подав клопотання до суду для проведення обшуків або інших дій, які потребують судових рішень по відношенню до бізнесу. Вся ця процедура має фіксуватися – чітко, щоб потім у судовому засіданні було доведено, що всі ці дії були здійснені абсолютно законно.

  Що сьогодні відбувається? Іноді деякі судді за клопотанням різних правоохоронних органів пачками, не читаючи, підписують такі дозволи на обшуки, вилучення і таким чином стають співучасниками цих ненормальних дій по відношенню до економіки, підприємців – до людей, які самі знайшли ідею, створюють робочі місця і роблять Україну сильнішою. Неприпустимо таким чином діяти.

  Друга позиція, яка буде передбачена, – аудіо-, відеофіксація обшуків. Я за те, щоб кожен дотримувався букви закону. Прийшли на обшук на підприємство, яке торгує канцелярськими товарами, маєте записати: чому ви туди прийшли, має бути проведена повністю відеофіксація обшуків, щоб нічого нікому не підкинули, а потім з нього не вимагали хабарів, і тоді це буде абсолютно нормальна позиція.

  Третя позиція, яка дуже важлива, – сьогодні бізнес нарікає на те, що не допускають адвокатів на такі дії, захисників не допускають. Тому третя позиція, яка буде врахована цим законом, – обов`язковий допуск адвокатів до проведення обшуків або інших дій. Я наголошую на тому, що це стосується тільки підприємців і підприємств.

  Це дасть нам можливість абсолютно повністю дивитися, як проходила процедура, чи всі права були дотримані, в тому числі це буде й захищати самих правоохоронців. Якщо вони діють згідно з законом, у них будуть завжди докази того, що вони діяли абсолютно відверто, без будь-яких маніпуляцій.

  Наступне, шановні колеги. Бізнес сьогодні нарікає на те, що вони скаржаться на дії правоохоронців, але є непоодинокі випадки того, що ніхто на це не реагує. Тобто правоохоронець прийшов (будь-якого органу), вчинив абсолютно не по закону, потім пішов, бізнес чи підприємець захистив свою честь і гідність у судах, усе нормально, а ніхто за це не покараний.

  Тому цим законом буде передбачено створення незалежної комісії, в тому числі з громадськими організаціями бізнесу, де будуть розглядатися такі правопорушення, якщо вони будуть доведені судами. І ми будемо обов'язково їх, по-перше, робити публічними.

  Я хочу, щоб той герой, який захищає Україну, той герой, який захищає людей на вулиці та забезпечує безпеку, щоб він мав шану й повагу від українського суспільства. Але той негідник, який вдягнув державні погони і чинить тиск на чесний відкритий бізнес, має бути покараний і про нього мають знати всі. А іншого, як публічність і відкритість, нічого в цьому питанні немає.

  Тому цей закон буде передбачати в тому числі й створення такої комісії, яка буде утворена Урядом, до якої будуть входити (я сказав) громадські організації підприємців, асоціації, чиновники, якщо це буде потрібно. І там ми будемо розглядати конкретні випадки. І будемо рекомендувати керівникам правоохоронних органів реагувати по висновках цієї комісії.

  Ми вважаємо, що це є абсолютно об'єктивний підхід. І цьому безладу, який іноді чинять правоохоронні структури, потрібно поставити крапку.

  Поряд з цим, нам треба далі, я звертаюся сьогодні ще раз до міністрів, проаналізувати в сфері вашої компетенції, які проблеми, які регуляції, які служби заважають працювати бізнесу, чесному та легальному бізнесу.

  Наш пріоритет – створення нових підприємств. Нехай утворюються нові підприємці, створюються нові робочі місця, легалізується заробітна плата, економіка стає сильнішою і Україна стає сильнішою. І всі, хто будуть нам заважати це робити, мають нести відповідальність відповідно до законів України.

  Я наголошую на тому, що разом ми можемо зробити Україну сильною. І найголовніше – відповідально ставитися до того, що ми обіцяємо. Я пообіцяв, що ми вийдемо з цією ініціативою – сьогодні ця обіцянка виконана. Я глибоко переконаний у тому, що ми зможемо спільно з Парламентом і Президентом ухвалити ці рішення і законом захистити український бізнес.

  Про деталі законопроекту презентацію зробить Міністр юстиції. Запрошую до слова. І дякую всім тим колегам, яких я назвав, які долучилися до роботи щодо цього законопроекту.