Україна невдовзі може стати взірцем для Європи в питаннях впровадження гендерної рівності у секторі безпеки та оборони

опубліковано 11 жовтня 2017 року о 11:12

Україна має можливість запровадити комплексне навчання з гендерних питань для військовослужбовців сектору безпеки та оборони України, що слугуватиме взірцем для інших країн. Про це  заявила відомий міжнародний експерт з питань гендерної рівності, капітан другого рангу Військово-морських Сил Австралії Дженіфер Вітвер під час зустрічі з Віце-прем'єр-міністром України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Іванною Климпуш-Цинцадзе.

Перебуваючи в Україні, Дженіфер Вітвер провела низку тематичних зустрічей з фахівцями МВС, Нацполіції, Держприкордонслужби, Нацгвардії, Міноборони, Генштабу, Апарату РНБО та НАТО, у ході яких обговорила перспективи створення в Україні національної системи підготовки  працівників сектору безпеки та оборони з гендерних питань. За словами Анастасії Дівінської, керівника програми «ООН Жінки» в Україні, більшість державних структур усвідомлюють нагальність вирішення гендерних питань та готові підтримати цю ініціативу українського Уряду. Втім, важливість гендерної обізнаності продовжують недооцінювати в оборонних та безпекових інституціях України на тактичному та операційному рівнях, в той час як саме там нерідко спостерігаються випадки сексуального насильства.

«Такі правопорушення дійсно трапляються, тому необхідно встановити певні вимоги та правила для військослужбовців і працівників правоохоронних органів, запровадити нагляд за їх дотриманням. Наразі правопорушення практично не фіксуються, немає механізму попередження сексуального насильства, тому важко підібрати правильну методологію для навчання»,  - зауважила Дженіфер Вітвер. На її думку, для початку варто провести анонімне опитування серед працівників сектору безпеки й оборони, щоб отримати базову  інформацію щодо поточного стану справ та виявлення масштабів проблеми. Зібрані дані дозволять краще оцінити ситуацію та компетентніше підійти до розробки політичних документів з гендерної тематики,  визначити пріоритетні напрямки навчання.

Сторони погодилися, що проведення одноразових тренінгів не здатне вирішити проблему гендерної освіти. Для вироблення сталого підходу потрібно запровадити систему безперервної гендерної освіти для персоналу всіх рівнів.

Іванна Климпуш-Цинцадзе, у свою чергу, наголосила на необхідності координації зусиль усіх державних органів та виробленні єдиної стратегії для вирішення гендерних питань. «Ми маємо на стратегічному рівні розробити стандартизовану методологію, виробити єдиний підхід до навчання з гендерних питань, а далі кожне відомство адаптує цю методологію з врахуванням своїх особливостей», - зазначила Віце-прем’єр-міністр.

Представниці «ООН Жінки» в Україні висловили готовність підтримати ініціативу українського Уряду щодо інституційної розбудови державних структур у сфері безпеки й оборони в питаннях запровадження гендерної освіти.

Іванна Климпуш-Цинцадзе висловила вдячність Анастасії Дівінській та Дженіфер Вітвер за проведену роботу та запропонувала долучитися до розробки освітньої програми з гендерних питань у секторі безпеки та оборони, а також до вироблення підходу до збору даних про випадки сексуального насильства.