Вже третій рік поспіль Мінсоцполітики проводить заходи до Міжнародного дня людей похилого віку з метою привернення уваги громадськості, державних та недержавних організацій до проблем старіння і спрямування політики держави на створення гарантій соціального і економічного забезпечення людей похилого віку, а також на надання їм можливості активно брати участь у житті суспільства.
Цьогоріч такий круглий стіл був присвячений активному довголіттю та зайнятості, як окремим елементам „срібної економіки” – поняття, що уведено в європейських країнах задля адаптації до наслідків старіння населення.
Участь у заході взяли Наталія Федорович, заступник Міністра соціальної політики, Валерій Ярошенко, в.о. Голови Державної служби зайнятості (Центральний апарат), науковці Інституту демографії та соціальних досліджень імені М. В. Птухи НАН України, Інститут геронтології імені Д. Ф. Чеботарьова НАМН України”, Університету Державної фіскальної служби України, Інституту підготовки кадрів Державної служби зайнятості України, представники громадських організацій та надавачі соціальних послуг.
Наталія Федорович під час свого виступу зазначила: „На жаль, суспільство не звертає уваги на проблеми старіння та потреби наших пенсіонерів. Разом з тим як тільки ми навчимося бачити і сприймати старість, почне розвиватися ринок орієнтований на потреби осіб похилого віку”.
Водночас уже сьогодні ми спостерігаємо за змінами в активностях серед людей похилого віку. Вони усе більше
хочуть бути самостійними, займатися собою, передавати свій досвід та знання. І
свідченням цього є участь людей похилого віку в діяльності центрів дозвілля, „Університетів третього віку”, що впроваджується у терцентрах. Крім цього, літні люди потребують якісного
догляду як вдома, так і в інституціях. І тут перед нами стоїть завдання
реформування інтернатних установ”.
Учасники круглого столу акцентували увагу на прогресуючому старінні населення у всьому світі, і Україна також не виключення. Також обговорювалися питання соціального менеджменту і розвитку територіальних громад, медичної, у тому числі геріатричної допомоги, літнім особам.
Тож соціальна політика в Україні щодо осіб похилого віку в цілому має бути спрямована на постійне розширення прав та можливостей людей похилого віку, їхньої участі в житті суспільства, створення умов для їх економічної і соціальної активності.
Для цього учасниками круглого столу запропоновано наступні кроки:
- забезпечення гідного рівня життя літніх людей та надання необхідної підтримки, захисту їх прав;
- сприяння підвищенню ролі сім’ї в догляді за старшими людьми;
- організація ефективного соціального обслуговування літніх людей, надання психологічної допомоги;
- сприяння посильної трудової зайнятості літніх людей, забезпечення рівного доступу літніх людей до програм і системи професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки.