Віце-прем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе зустрілася з директоркою Бюро з демократичних інституцій та прав людини ОБСЄ Інгеборг Солрун Гісладоттір та Послом Мелані Вервір, спеціальною представницею Головування ОБСЄ з гендерних питань для обговорення механізмів просування гендерної рівності в Україні та можливостей співпраці у цій сфері.
Іванна Климпуш-Цинцадзе розповіла представникам ОБСЄ про затримку із призначенням Урядового уповноваженого з гендерних питань, пов`язану із неочікуваними бюрократичними складнощами. Віце-прем’єрка зазначила, що тема гендерної рівності для України відносно нова і треба подолати ще низку бар’єрів для досягнення відчутних результатів: «Ми дізнаємося багато нового, але в той же час втрачаємо чимало часу», – зазначила вона. Очікується, що вакансія буде заповнена до кінця листопада.
Іванна Климпуш-Цинцадзе також розказала представникам ОБСЄ про співпрацю з програмою «ООН Жінки» в Україні та поділилася інформацією про результати проведення оцінки гендерного впливу в секторі безпеки й оборони України. Вона підкреслила, що запровадження принципів гендерної рівності має відбуватися, незважаючи на їхні упущення при розробці Стратегічного оборонного бюлетеня. У той же час Уряд намагатиметься зафіксувати необхідність дотримання гендерного балансу в інших стратегічних документах. Віце-прем’єр-міністр також зазначила, що важливо розширювати коло осіб, які би компетентно розбиралися в гендерних питаннях. Посол Мелані Вервір, зокрема, сказала, що «чоловіки також можуть стати рушіями змін у гендерних питаннях» за умови їхньої високої компетентності та повної відданості справі.
«Захист прав людини неможливий без захисту прав жінок», – сказала Інгеборг Солрун Гісладоттір. Саме через це Бюро з демократичних інституцій та прав людини ОБСЄ обов’язково враховує питання гендерної рівності у своїй роботі та готове всіляко підтримувати Україну у реалізації таких важливих і водночас складних завдань у гендерній сфері. Зокрема, представники Бюро з демократичних інституцій та прав людини і прав людини ОБСЄ запропонували експертну допомогу щодо врахування гендерних питань при розробці законодавства та підтримку у проведенні роз’яснювальної роботи. «Включення координації гендерної політики в мандат Віце-прем’єра країни є вкрай важливим для підвищення ефективності роботи над забезпеченням гендерної рівності та покращенням обізнаності суспільства з цих питань», – наголосила Посол Мелані Вервір.
Іванна Климпуш-Цинцадзе поділилася досвідом координації урядових інституцій у гендерній сфері, зауваживши, що попереду ще багато роботи, аби запобігти дублюванню зусиль.
Сторони також обговорили демократичний поступ у країні, зокрема, реформування виборчої системи. Віце-прем’єр-міністр зазначила, що до наступних виборів у Верховну Раду України ще є час належним чином запровадити гендерні квоти. Водночас вона не вбачає необхідності у законодавчому закріпленні цих квот назавжди, адже з плином часу люди мають звикнути до присутності жінок у політичному житті країни та переконатися в позитивному впливі їхньої участі у керуванні державою, а відтак гендерний баланс буде зберігатися за традицією, а не за зобов’язанням.