Україні вкрай потрібна системна підтримка культурних ініціатив, спрямованих на пошук суспільного діалогу через засоби культури, - Євген Нищук

опубліковано 18 вересня 2017 року о 10:41

Міністр культури України Євген Нищук відвідав закриття 24-го Форуму видавців у Львові. Захід традиційно став однією з найяскравіших подій книговидавничої сфери України. У рамках заходів Форуму презентовано цілий ряд книжкових новинок як української, так і актуальної світової літератури, проведено зустрічі, автограф-сесії з письменниками та видавцями, гострі подіумні дискусії та яскраві мистецькі презентації.

Цьогоріч захід відбувся за підтримки Міністерства культури України, Львівської обласної державної адміністрації, Львівської міської ради, Української асоціації книговидавців та книгорозповсюджувачів, Української бібліотечної асоціації, відділу преси, освіти і культури посольства США в Україні, Міжнародного фонду “Відродження” та інших.

Міністр культури України Євген Нищук зазначив на необхідності системної підтримки подібних ініціатив, спрямованих на розвиток суспільства, промоцію через літературу культурних та історичних надбань України, можливості в рамках дискусій у міждисциплінарному діалозі піднімати актуальні теми, що нині існують у суспільстві, виходити на порозуміння у гострих темах, шукати в них компроміси для подальшого процесу творення, обговорювати шляхи порозуміння суспільства через мистецтво і культуру – літературу, кіно, театр, музику.

Протягом робочої поїздки Євген Нищук відвідав ряд літературних презентацій, а також долучився до дискусії у рамках спеціальної програми Міжнародного фонду “Відродження” – “Культра і конфлікт” – одного із заходів програми, спрямованого на подолання конфліктів: протидії дискримінації, миротворчості, осмислення війни, теми урбаністики та культурної дипломатії.

“Найважливішим завданням незалежної України в галузі гуманітарної політики є формування у свідомості світового загалу національної культурної ідентичності шляхом промоції української культури як в Україні, так і за кордоном”, – зазначив під час подіумної дискусії Євген Нищук. - Саме культурний чинник є важливою складовою розвитку відносин між державами як у двосторонньому, так і багатовекторному форматах. Культура – це один із засобів так званого “м’якого впливу”, що сприяє формуванню позитивного іміджу держави, поширенню про неї об’єктивної і неупередженої інформації, що зрештою сприяє довготривалим міждержавним відносинам. Необхідність позиціонувати себе на міжнародній арені через засоби культури загострилась і у зв’язку із агресією РФ, адже саме культура є найкращою зброєю у неоголошеній, але такій реальній інформаційній війні”.

Міністр наголосив – для досягнення максимальних результатів необхідне об’єднання зусиль усіх гілок влади, громадянського суспільства, митців, а також зазначив – уся робота має набути системного характеру.

“Так, Мінкультури створений та запрацював Український інститут книги під орудою обраної за конкурсом Тетяни Терен. У рамках роботи цієї інституції, переконаний, розвиватиметься активна робота з промоції читання, розвитку книговидавничої сфери, упорядкування усіх, досі розпорошених процесів формування “книжкового обличчя України”, – додає Міністр культури.

Євген Нищук розповів: “Нині ми також вважаємо одним із найважливіших і найбільш дієвих форм культурної дипломатії – забезпечення представництва України на міжнародних культурних форумах, заходах та фестивалях. Зокрема, це стосується кіно, сучасного мистецтва, а також літературного напрямку. Одним з найавторитетніших заходів у світі у сфері книговидання вважається Франкфуртський міжнародний книжковий ярмарок. Учать у такій іміджевій події для кожної країни є можливістю презентувати національну книжкову галузь. Вже другий рік поспіль, у жовтні 2017-го, спільними зусиллями Мінкультури, МЗС та Українською асоціацією книговидавців та книгорозповсюджвачів буде забезпечено національне представництво на цьому світовому форумі. З огляду на схвальні відгуки критиків ми можемо впевнено говорити – Україна демонструє, що є сучасною та актуальною”.

До дискусії також долучилися організаторка та натхненниця Форуму Видавців Олександра Коваль, директорка Українського інституту книги Тетяна Терен, Станіслав Лячинський директор програмної ініціативи МФ “Відродження”, а також Богдан Зроєвськи – польський політик, депутат Європарламенту, екс-Міністр культури та національної спадщини Польщі. Під час півторагодинної зустрічі розглядалися питання державної політики у сфері культурної дипломатії, ролі громадянського суспільства, а також чи є культурна дипломатія шансом відкрити Україну світові і як ця нагода нині використовується.