• In English
 • 29-30 червня 2017 року у Брюсселі відбулося третє засідання Комітету асоціації між Україною та Європейським Союзом
  опубліковано 01 липня 2017 року о 11:16

  Українську делегацію на засіданні очолила директор Урядового офісу з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина. До складу української делегації увійшли: Бойко Наталія, заступник Міністра енергетики та вугільної промисловості України з питань європейської інтеграції; Довгань Віктор, заступник Міністра інфраструктури України з питань європейської інтеграції; Зеркаль Олена, заступник Міністра закордонних справ України з питань європейської інтеграції, Кузьо Микола, заступник Міністра екології та природних ресурсів України з питань європейської інтеграції, Марченко Сергій, заступник Міністра фінансів України; Мовчан Микола, заступник Міністра молоді та спорту України з питань європейської інтеграції; Петухов Сергій, заступник Міністра юстиції України з питань європейської інтеграції; Рашкевич Юрій, заступник Міністра освіти і науки України; Трофімцева Ольга, заступник Міністра аграрної політики та продовольства України з питань європейської інтеграції; Фоменко Світлана, перший заступник Міністра культури України, заступник Голови української делегації; Чуприненко Роман, заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України з питань європейської інтеграції; Акопян Мері, Директор Департаменту міжнародного співробітництва та європейської інтеграції Міністерства внутрішніх справ України; Півень Наталія, начальник Управління громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України; Лещенко Сергій, заступник керівника Головного департаменту з питань зовнішньої політики та європейської інтеграції Адміністрації Президента України; Казакевич Поліна, завідуюча відділом з питань координації співробітництва з ЄС Управління координації відносин України з ЄС Урядового офісу з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Секретаріату Кабінету Міністрів України, Секретар від Української Сторони.

  На початку засідання Директор Урядового офісу Ольга Стефанішина висловила подяку європейській Стороні за цінний внесок у фіналізацію процесу ратифікації Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, яка набуде повної чинності 1 вересня цього року. Голова делегації відзначила історичну цінність отримання безвізового режиму для українських громадян з країнами ЄС, а також наголосила на незворотності курсу України у напрямку наближення та дотримання європейських цінностей.

  У рамках порядку денного засідання в частині політичного діалогу член делегації Сергій Лещенко надав актуальну інформацію про ситуацію на Донбасі та в Криму. Зокрема, повідомлено, що режим припинення вогню на Донбасі постійно порушується проросійськими бойовиками і з 1 квітня 2017 року забрав життя 47 українських військовослужбовців. Окремою темою стало порушення окупаційною владою Криму прав українського та кримськотатарського населення. Сергій Лещенко також висловив вдячність за підтримку світового товариства за здійснення економічних та політичних запобіжних заходів проти Росії та зазначив, що Україна й надалі розраховує на підтримку міжнародних партнерів з політичного та економічного тиску на країну-окупанта. Мері Акопян проінформувала європейських партнерів про стан затвердження проекту нової розширеної редакції Адміністративної угоди між Державною службою України з питань надзвичайних ситуацій та Генеральним директоратом ЄК "Гуманітарна допомога та цивільний захист".

  У свою чергу Сергій Петухов зазначив, що в Україні відбуваються позитивні тенденції у сфері боротьби з корупцією. Зокрема, запущено систему електронних декларацій про доходи та витрати політиків, державних службовців. Також, створено інституційну спроможність для забезпечення реалізації антикорупційної політики у державі. Не менш важливим у боротьбі з корупцією є запуск Міністерством юстиції України порталу електронних послуг - ще один крок на шляху до забезпечення ефективного е-урядування в Україні.

  Наталя Бойко наголосила на важливості ефективної співпраці України з ЄС в енергетичній та ядерній сферах. Також, обговорено питання Енергетичної стратегії України, а саме, продовження роботи з прийняття проекту нової Енергетичної стратегії України до 2035 року: "Безпека, енергоефективність та конкурентоспроможність". За цей рік були прийняті важливі законодавчі акти у сфері енергетики, розроблено понад 50 регуляторних актів у сфері електроенергетики для реалізації Закону України "Про ринок електроенергії".

  Важливим кроком у ядерній сфері стало прийняття Концепції державної цільової економічної програми розвитку атомно-промислового комплексу на 2016-2020 роки, метою якої є стабільне постачання та диверсифікація поставок ядерного палива для атомних електростанцій України новітніми та більш безпечними способами. Щодо транзиту газу наголошено, що Україна орієнтується на активну співпрацю з ЄС з модернізації та експлуатації української газотранспортної системи та має намір продавати послуги із зберігання газу трейдерам із сусідніх країн, у яких відсутні газосховища. Крім того,одним із пріоритетних завдань Уряду є диверсифікація джерел та маршрутів постачання енергії. 

  У свою чергу Сергій Петухов та Сергій Лещенко окреслили основні зміни, що відбулися у сфері юстиції, свободи та безпеки. Серед іншого, члени делегації проінформували сторону ЄС про хід реформування судової системи України.

  Сергій Лещенко,вітаючи лібералізацію візового режиму для України, наголосив на тому, що Державна міграційна служба збільшила кількість своїх відділів, обладнаних відповідно до видачі закордонних паспортів, з 330 до майже 600. Також, Україна зрушила з 50-го на 32-е місце у рейтингу найбільш впливового паспорту за загальним безвізовим балом.

  Мері Акопян вказала на продовження в державі активної боротьби з організованою злочинністю: кіберзлочинністю, торгівлею людьми та відмиванням грошей. Наголошувалося на тому, що, на жаль, торгівля людьми досі є серйозною та актуальною проблемою і станом на кінець травня 2017 року Міністерство соціальної політики України надало статус жертви торгівлі людьми 339 громадянами (у тому числі 158 чоловіків, 144 жінки, 12 хлопчиків та 25 дівчат). З метою протидії цієї злочинності впроваджується Державна соціальна програма з метою знешкодження торгівлі людьми до 2020 року, яка включає заходи для вирішення нових викликів та тенденцій у цій сфері в Україні.

  Що стосується управління кордонами та проблеми міграції пані Акопян зазначила позитивні дії у цьому напрямку, зокрема контрольні пункти переобладнають біометричними системами управління та підключають до баз даних Інтерполу. На 157 контрольних пунктах перевірки 1-ї лінії вже встановлено 1 268 автоматизованих робочих станцій з функцією біометричного контролю, в 97 контрольних пунктах перевірки 2-ї лінії встановлено обладнання з функцією ідентифікації відбитків пальців.

  Щодо економічної співпраці між Україною та ЄС Сергій Марченко у своєму виступі зосередив увагу на питаннях макрофінансової допомоги, управління державними фінансами та податкової реформи. Основним досягненням є прийняття нової Стратегії про управління державними фінансами на період з 2017 р. до 2020 р. Урядом, що передбачає програму комплексних найактуальніших реформ Уряду України, і прийняття ВРУ Закону України № 1797-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні", що полегшує правила інвестування в Україні. Щодо питання розвитку та підтримки підприємництва в Україні Сергій Петухов наголосив на очікувані позитивні зміни у цій сфері після подання проекту постанови "Про прийняття Стратегії розвитку малого та середнього бізнесу в Україні до 2020 року" на розгляд Кабінету Міністрів України.

  Питання секторального співробітництво обговорювалися через призму виконання Україною зобов'язань за Угодою про асоціацію.

  Так, Віктор Довгань поінформував європейську сторону про стан адаптації національного законодавства до актів ЄС щодо всіх видів транспорту та окремо зупинився на питаннях морської політики; Микола Кузьо зосередив увагу на реалізації нової екологічної політики, розробці прогресивного законодавства у сфері зміни клімату та захисту озонового шару, управлінні відходами, а також проблемам промислового забруднення та техногенних загроз; Ольгою Трофімцевою зазначено, що у сфері розвитку сільського господарства та сільських територій здійснено активну роботу та 9 заходів, у сферах рибогосподарської та морської політики (4 заходи), санітарних та фітосанітарних заходів (3 заходи), а також торгівлі та сталого розвитку (1 захід); Роман Чуприненко у свою чергу зупинився на результатах здійснення регіонального співробітництва та реалізації реформи у сфері децентралізації.

  Про заходи, які протягом останнього року здійснено міністерствами на виконання Плану заходів та Угоди про асоціацію, та відповідні ініціативи у таких сферах як освіта, наука, спорт, молодь, культура та медицина європейську сторону було ознайомлено Рашкевичем Юрієм, Миколою Мовчаном, Світланою Фоменко та Наталею Півень.

  У рамках засідання Голова української делегації Ольга Стефанішина висвітлила актуальні питання реалізації соціальної політики в країні, пенсійної реформи та окремо зупинилася на механізмах підтримки внутрішньо переміщеним особам. Також Ольга Стефанішина розповіла про налагодження механізму урядових комунікацій та стратегії “one voice policy”, започаткованої у 2016 році. Додатково було деталізовано стан розробки та виконання дорожніх карт щодо наближення законодавства України до законодавства ЄС у сферах поштових та кур’єрських, фінансових послуг, державних закупівель, морського транспорту та санітарних і фітосанітарних заходів. Окрему увагу Голова делегації приділила питанням нової системи планування та моніторингу виконання Угоди про асоціацію. Зокрема, було поінформовано представників ЄС про те, що 31 травня цього року Урядом прийнято Постанову КМУ, якою затверджено новий комплексний Порядок планування, моніторингу та оцінки результативності виконання Угоди. 

  Сторони погодили спільний намір розпочати процес оновлення Порядку денного асоціації Україна – ЄС, роботу над чим планується здійснити у 2018 році, а також розпочати офіційні консультації з оновлення додатків до Угоди.