Історична наука, яка базується на фактах, руйнує кремлівські міфи про Україну і показує наші міцні і давні зв`язки із Західною Європою. Про це сьогодні сказала Віце-прем`єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе під час презентації виставки «Міжнародні інвестиції в Україну з кінця ХІХ – початку ХХ століття. Частина друга – Франція» в Українському кризовому медіа центрі.
«Багато років нас переконували, що все прогресивне прийшло до нас зі сходу. Малювався образ народу, який цілком прив`язаний і матеріально, і ментально до російської, а потім радянської імперії. Також нам говорили, що індустріалізація Сходу і Півдня України стала можливою лише завдяки більшовизму. А найстрашніше, що цією ж індустріалізацією пропагандисти прикривають червоний терор», – наголосила Іванна Климпуш-Цинцадзе.
Віце-прем`єр-міністр зазначила, що не лише українці після 1991 року відкривають для себе невідомі сторінки історії, але і світ дізнається про Україну, яку довгий час ховали за «залізною завісою». «Вірю, що ця виставка народить у нас віру в те, що зараз із початком повноцінної дії Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, наша співпраця не виключно поновиться, а наповниться потужною новою силою», – сказала Іванна Климпуш-Цинцадзе.
«Скажу коротко і акуратно: Україну погано знають у Франції, – зазначила Надзвичайний і Повноважний посол Франції в Україні Ізабель Дюмон, – Україну бачать як нову державу, і це теж правда. Але ця виставка демонструє нам давню історію. Ці плакати допомагають нам політично, історично, психологічно зрозуміти, що наші країни пов`язані дуже давно».
«Хотілося б, щоб європейці розуміли, що ми не брали участі в тому грабунку, який відбувся. Шкода, що в нас вкрали 100 років розвитку», – сказав меценат Дмитро Піркл, говорячи про події початку минулого століття, коли більшовицька Росія націоналізувала майно на окупованих територіях, у тому числі майно західних інвесторів.
Саме колекція Дмитра Піркла, який протягом 2011-2015 років купував історичні документи у Європі, стала основою виставки. Зібрані матеріали передали Дніпропетровському національному історичному музею імені Дмитра Яворницького. Директор музею Надія Капустіна ініціювала їхнє вивчення та аналіз. Експозицію, представлену сьогодні, сформували Валентина Лазебник та дизайнер Юрій Малієнко.
У рамках програми Українського кризового медіа-центру «Культурна дипломатія між регіонами України» під патронатом Віце-прем'єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванни Климпуш-Цинцадзе виставка вирушить у тур музеями східних міст України, який розпочнеться із Донецького обласного краєзнавчого музею. Проект презентує музейно-історичну версію взаємовідносин України і Франції періоду 1870-1918 років. На виставці представлено майже 230 історичних документів і подій тих часів. Представлені портрети і фотокартки французьких і українських підприємців, засновників і керівників заводів, рудників, шахт, створених із залученням французького капіталу. На фото відтворені гігантські металургійні заводи з доменними печами, образи яких вражали уяву сучасників, робітників-металургів.
Серед унікальних документів – акції, видані в Парижі, унікальні фото рудників Гданцівського заводу, автографи французьких підприємців на цінних паперах музейної колекції – Р.Р. Дюваля, П.Дарсі, Е. д`Уасселя, П. Думера, Є.Пастера, Ж. Боннарделя, М. Верстрата. Представлена реклама підприємств, документи, фото православного храму, побудованого французами в ті часи, а також фотокартки старого французького цвинтаря в Дружківці із залишками пам`ятників на могилах.
Виставка «Міжнародні інвестиції в Україну з кінця ХІХ – початку ХХ століття. Частина друга – Франція» працюватиме з 20 червня до 9 липня з 10:00 до 18:00 в робочі дні у медіа-лаунжі Українського кризового медіа-центру (Український дім на Європейській площі, вул. Хрещатик, 2).