• In English
 • Перехід на дозвільну систему за європейськими стандартами дозволить запобігти появі нових будівельних афер
  опубліковано 28 квітня 2017 року о 15:29

  27 квітня в Держархбудінспекції відбулося засідання Колегії ДАБІ. В обговоренні актуальних питань держархбудконтролю взяли участь керівники структурних підрозділів центрального апарату, голова Громадської ради при Держархбудінспекції Михайло Голубничий, директор ДП Український державний науково-дослідний інститут проектування міст «ДІПРОМІСТО» ім. Ю.М. Білоконя Іван Шпилевський, директор  ДП «Укрдержбудекспертиза» Сергій Кузьмін та інші експерти і фахівці будівельної галузі.

  Під час засідання колегії присутні розглянули законодавчі зміни у сфері містобудування. Зокрема, було наголошено, що згідно з Законом України № 1817-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення містобудівної діяльності» передбачено перехід на дозвільну систему за європейськими стандартами. Замість існуючої триступеневої дозвільної системи (повідомлення, декларація, дозвіл) працюватиме двоступенева (повідомлення, дозвіл). Тож право на виконання будівельних робіт щодо об’єктів з середніми та значними наслідками наступатиме лише після отримання дозволу на виконання будівельних робіт. В той же час понад 80% будівництв будуватимуться після подачі повідомлення про початок будівельних робіт.

  Голова Держархбудінспекції Олексій Кудрявцев наголосив, що завдяки дозвільній системі підвищиться відповідальність посадових осіб, які видаватимуть дозволи на будівництво. «Згідно з новим законом посадові особи органів держархбудконтролю надаватимуть дозвіл на будівництво лише за наявності повного пакета документів та нести відповідальність за прийняте рішення, – зауважив Олексій Кудрявцев. – Це дозволить виявити можливі порушення чи зловживання ще на початковому етапі, та, відповідно, запобігти появі будівельних афер, підвищити якість і безпеку забудов».

  Також було обговорено необхідність встановлення норми, яка створить умови для можливостей впливу на недобросовісних забудовників новоутвореними органами держархбудконтролю. Адже нерідко замовники разом з підрядниками брутально ігнорують законні вимоги органів ДАБК. Як крайній захід впливу на підрядника запропоновано встановити норму стосовно направлення до органу ліцензування у будівництві копії акту щодо невиконання приписів (виданих органом державного архітектурно-будівельного контролю генеральному підряднику (підряднику), стосовно порушень вимог нормативно-правових актів, будівельних норм та нормативних документів у сфері містобудівної діяльності, затверджених проектних рішень під час будівництва об’єктів, та/або зупинення підготовчих та будівельних робіт) для прийняття рішення про зупинення дії ліцензії з повідомленням відповідних фіскальних органів.

  Крім того, присутніх поінформовано про зміни у ліцензуванні будівельної діяльності. Відтепер ліцензії стали безстроковими, через що виникає проблема оперативного підтвердження відповідності наявної ліцензії фактичній спроможності виконувати будівельні роботи після можливої тривалої перерви. Оскільки ця проблема може набрати системного характеру, учасники колегії обговорили можливі шляхи уникнення подібних негативних наслідків та внесли пропозиції щодо змін до ліцензійних умов впровадження господарської діяльності.