• In English
 • Вступне слово Прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана на засіданні Уряду від 26 квітня 2017 року
  опубліковано 26 квітня 2017 року о 18:45

  ГРОЙСМАН В.Б. – Сьогодні 31-ша річниця жахливої трагедії, яка відбулася в Чорнобилі. Я пам’ятаю, мені тоді було вісім років, і багато хто з присутніх пам’ятає, скільки було недостовірної інформації і як ця трагедія вплинула на життя нашої країни, сколихнула світ. Ті, хто в перші хвилини почав рятувати, отримали найбільшу шкоду і було вражено здоров'я цих людей, справжні герої. Багато втрат, багато наслідків, які поніс український народ і наша прекрасна держава, якраз є наслідком цієї трагедії.

  Тому я хотів би сьогодні розпочати засідання Уряду з того, щоб вшанувати пам'ять усіх невинно загиблих від трагедії в Чорнобилі.

  Дякую, колеги. Прошу сідати.

  Розпочинаємо засідання Уряду. В нас порядок денний сформований. Я би хотів сьогодні торкнутися двох блоків питань, які ми будемо розглядати.

  В 2016 році, коли наш Уряд розпочав свою роботу, ми з вами з 1 травня, буквально через два тижні, як Уряд був сформований, розпочали реформу державної служби.

  Що сьогодні надзвичайно важливо? Важливо, щоб державна служба була професійною та адекватною. Професійною з точки зору якості своєї роботи, адекватно сприймати реальний стан справ для того, щоб напрацьовувати необхідні рішення, які можуть лягати в основу формування сильної української держави.

  Насправді реформа державної служби покликана, щоб змінити систему, перейти врешті-решт від радянської системи управління до сучасної європейської моделі, яка дозволить створити необхідні мотивації та якісний кадровий склад органів влади на всіх рівнях, які дозволять нам достатньо професійно вирішувати питання і розвивати країну.

  Чому я кажу "розвивати країну"? Тому що в нас є два надважливих завдання: з одного боку, ми маємо вирішувати оперативні завдання, які стоять перед нами, а таких проблем дуже багато і ми про них сьогодні поговоримо; з іншого боку, сформувати систему управління державою, яка б працювала не з сьогодні на вчора, а працювали сьогодні і на середньострокову та довгострокову перспективу.

  Маємо чітко визначити, якою хочемо бачити країну через десять років. Але для того, щоб Україна була успішною через 10 років, вже сьогодні потрібно розпочинати зміни і ці зміни мають бути розпочаті професійною командою урядовців, в тому числі і професійною командою на місцях, особливо органів місцевого самоврядування. І в рамках децентралізації влади можливо підкреслити, що сьогодні на місцях є і кошти, і повноваження для того, щоб бути ефективними. Той, хто сьогодні на місцях працює неефективно, просто, напевно, не на своєму місці.

  Тому наше завдання змінити систему і урядового управління. Ми розпочинаємо масштабну програму, вважаю, напевно, цей крок є достатньо революційним для українського Уряду – масштабна системна реформа міністерств українського Уряду.

  Сьогодні Міністр Кабінету Міністрів О.Саєнко презентує необхідні рішення, які сьогодні будуть прийняті Урядом. Дев`ять міністерств в першу чергу будуть реформовані, фактично перезавантажені для того, щоб абсолютно повністю бути здатними професійно і якісно виконувати завдання, які поставлені. Крім того, як ви пам`ятаєте, ми з вами перейшли до середньострокового планування, що є дуже важливим, оскільки маємо дуже чітко формувати середньострокові плани, але ці плани мають бути дуже конкретними, чіткими і зрозумілими. А ті, хто буде впроваджувати їх в життя, мають бути достатньо професійними.

  Часто зустрічаюся з різними і молодими людьми, і фахівцями, експертами. Є багато людей, які в принципі достатньо молоді ще на сьогодні, активні, які вже мають певну зрілість і розуміння того, як робити реформи, а не просто мріяти про них. І цих людей потрібно приводити у владу. 

  Тому в цьому році, думаю, ми вже восени вийдемо на це рішення, в рамках цих міністерств ми зможемо залучити нових або дати можливість тим, хто працює сьогодні у владі через публічні конкурси, використовуючи кошти, як українського бюджету, так і наших європейських партнерів, сформувати достатньо конкурентну заробітну плату, і тисячу нових фахівців ми приведемо в роботу в українських міністерствах і українському Уряді. Це фактично найбільш масштабніша пропозиція, яку оголошує сьогодні Уряд. Ми хочемо отримати якісні професійні кадри.

  Сьогодні, хочу підкреслити, в Уряді вже є такі кадри, навіть подивіться на наші реформаторські структури або на Офіс реформ при Прем’єр-міністрі. Професійні, молоді, ефективні люди, які не просто можуть говорити про якісь реформи і зміни, а можуть реально робити конкретну справу. Таких людей ми маємо більше об'єднувати і заряджати на ті завдання, які сьогодні стоять перед нами.

  Тому наше завдання – максимально швидко й ефективно провести ці зміни, запровадити функціональний підхід в кожному міністерстві для того, щоб дуже якісно демонструвати реальний прогрес в багатьох сферах.

  Ще одне я хотів би сказати, що є наслідком неефективної системи управління. Коли я говорю про ті проблеми, з якими нам потрібно боротися і які потрібно долати, то одну таку проблему я називаю завжди – інституційна слабкість. Тобто або неадекватність влади, або неспроможність тих чи інших органів державної влади вирішувати ефективно питання і забезпечувати тим більше розвиток.

  Насправді така неефективна модель врядування за десятки років призвела до загострення і негативних змін якості життя українських громадян. Йдеться про те, що ми всі говоримо про українські дороги. 95% українських доріг розвалені, по великому рахунку. Чому? Тому що ніхто системно десятиріччями ними не займався. Не було системи управління українськими дорогами, утримання українських доріг і не було прозорої системи інвестування туди ресурсів.

  Це треба змінювати, і ми сьогодні будемо про це теж говорити, яким чином ми будемо змінювати систему і які завдання перед нами стоять в цьому році. Тобто фактично в інших сферах ситуація не менш проблемна. Цих 95% зносу притаманні багатьом сферам.

  Можемо сьогодні сказати і про систему охорони здоров'я. Ми що, не знаємо, в якому стані сьогодні знаходяться лікувальні заклади, лікарі, ті люди, які звертаються за медичною допомогою? І тут потрібно сьогодні відзначити, що на минулому тижні було прийнято абсолютно революційне рішення, я вдячний сьогодні Мін'юсту, за поданням МОЗ фактично в Україні зареєстровані європейські медичні протоколи – протоколи лікування, які сьогодні доступні для європейських громадян.

  Ми що, не знаємо, в якому стані сьогодні знаходяться наші лікарні? Я буваю не тільки в тих лікарнях, де зроблені гарні ремонти або модернізація. Є багато лікарень, куди звертаються люди і де вони бачать, який реальний стан справ.

  Що це означає? Системно змінювати ситуацію в країні. Не просто по верхах, а глибинно заходити в систему і її змінювати. І ми сьогодні, я переконаний в тому, здатні проводити ці зміни заради того, щоб люди почали жити в зовсім якісно іншому середовищі.

  Я був нещодавно у Харкові пару днів назад, в понеділок, і ми зайшли в метро. До речі, ми підтримуємо пропозицію обласної адміністрації Харкова, м. Харкова про те, щоб надати державні гарантії на будівництво, реконструкцію харківського метро. Вагонний парк метро – знос 95%. Подивіться, дороги – 95% знос; подивіться, в лікарнях яка сьогодні ситуація.

  Беремо окремий проект – харківське метро. Я думаю, що ситуація в інших метро в країні є приблизно однаковою, але це означає, що нам потрібно системно проводити модернізацію.

  Я говорю: "Давайте ми проїдемо по харківському метро". Запланували, що буде, і ми так проїдемо. Людям ставлять вагони зі зносом 95%, комусь прийшла геніальна ідея в розум підігнати новий состав експериментальний для Прем’єр-міністра, новенький. Я зразу   запитав, кому вони хочуть одягнути рожеві окуляри. "Я поїду там, де їздять люди, я хочу подивитися реальний стан прав". Якщо ти розумієш реальну проблематику, ти завжди будеш здатний адекватно на неї реагувати. Якщо тобі будуть одягати рожеві окуляри, то світ буде абсолютно рожевим, але це, я думаю, не для нас. Я абсолютний реаліст.

  Якщо ви пам’ятаєте, коли ми робили звіт і формували план дій на 2017 рік, у нас була інтерактивна мапа, по якій був ряд позначок, де, які будуть проводитися інфраструктурні проекти і як ми будемо в цьому році продовжувати капітальний ремонт країни. Україна потребує капітального ремонту. Не тільки в цьому році або в минулому, а потребує його щороку на системній основі, але це все має відбуватися для того, щоб досягти конкретної мети.

  В даному випадку я би хотів, щоб ми сьогодні розшили цю мапу, показали більш детально, які проекти в цьому році будуть реалізовані, в яких областях. Ми взяли сьогодні чотири напрямки: українські дороги, інфраструктура, питання енергетики і охорони здоров'я.

  Я хотів би, щоб ми зараз почули інформацію від керівника Укравтодору С. Новака, потім Міністр інфраструктури В. Омелян більше розширить інформацію щодо наших планів стосовно модернізації інфраструктури, потім – І. Насалик по енергетиці і У. Супрун – по медицині.

  Я просив би вивести мапу на монітор, і ми зможемо тоді перейти до конкретних проектів, які будуть реалізовані в цьому році.

  Перед тим як виводять на екран мапу, хотів би сказати ще одну річ для українських громадян.

  Як ви пам’ятаєте, ми сказали про те, і я обіцяв це зробити, – запровадити монетизацію економії по субсидіях. Зараз ми приймаємо одне з перших рішень щодо цієї монетизації. По наших розрахунках приблизно біля 1,5 млн. українських родин, які змогли забезпечити економію газу і електроенергії для тепла, отримають найближчим часом до 700 грн. готівкою для своїх українських родин. Тобто 1,5 млн. українських родин вже найближчими місяцями отримають готівкою до 700 грн. коштів, які вони зекономили за опалювальний сезон. Тобто ще одна чергова обіцянка, яку я давав, буде зараз виконана Мінсоцполітики, і люди це відчують.

  Наголошую на тому, що ті, хто забезпечив економію за цей опалювальний сезон по споживанню газу і електроенергії для вироблення тепла, отримають таку компенсацію готівкою. Це ми робимо вперше. Ніхто ніколи цього не робив. І будемо йти далі, тому що монетизація – важливий пріоритет нашої діяльності.