• In English
 • Міжнародна класифікація первинної допомоги: нова філософія сімейного лікаря
  опубліковано 11 квітня 2017 року о 11:23

  10 квітня Міністерство охорони здоров'я України, за підтримки дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, провело для сімейних лікарів презентацію-тренінг на тему “Міжнародна класифікація первинної допомоги: нова філософія сімейного лікаря”.

  Це був перший із серії тренінгів, покликаний ознайомити лікарів із новою класифікацією та навчити використовувати її у щоденній практичній роботі.

  Згідно з даними Всесвітньої організації сімейних лікарів, більше 80% звернень пацієнтів можливо вирішити на первинці. Саме тому зміни на первинній ланці надання медичної допомоги є ключовими в реформі системи охорони здоров'я України.

  Один з елементів цих якісних змін – впровадження Міжнародної класифікації первинної медичної допомоги в роботу сімейних лікарів. “Ми хочемо поставити всю сімейну медицину на нові здорові рейки. Адже це не просто нова класифікація, це новий спосіб мислення, нова філософія сімейних лікарів. ICPC-2 – це саме та система, що дозволяє кодувати причину кожного окремого звернення пацієнта до лікаря. Лікар тепер зможе класифікувати не лише хвороби, але й симптоми, і це те, на що сімейні лікарі чекали вже дуже давно, але лише зараз ми змогли втілити в життя. На початку 2017-го року Міністерство підписало угоду з WONCA щодо ліцензійного використання ІСРС-2 у загальній практиці”, – зазначив заступник Міністра охорони здоров'я Олександр Лінчевський.

  Тренінг розпочався з теоретичної частини, під час якої Владислав Одринський – консультант з регіонального субпроекту спільного проекту МОЗ України і Світового банку “Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей”, член правління Української асоціації сімейної медицини, ознайомив учасників із структурою та основними елементами Міжнародної класифікації первинної допомоги, розповів про її відмінності від Міжнародної класифікації хвороб-10, якою зараз користуються сімейні лікарі, і яка налічує близько 30 тисяч нозологій, тоді як ІСРС-2 – 700. Активне обговорення серед учасників викликала теза про основні переваги запровадження нової класифікації на первинній ланці.

  Система ІСРС-2 передбачає електронне ведення медичних записів, спеціально до тренінгу Міністерство охорони здоров'я розробило навчальну онлайн-програму симулятор для сімейних лікарів, щоб наочно продемонструвати усі переваги нової класифікації, її зручність та простоту роботи. Під час практичного двохгодинного семінару, використовуючи програму-симулятор, учасники розбирали типові клінічні ситуації, пов'язані із здоров’ям матерів та дітей.

  Учасники тренінгу зауважили, що використання Міжнародної класифікації первинної допомоги для отримання статистичних відомостей та контролю якості надання медичних послуг є набагато простішим та достовірнішим, ніж ручний підрахунок медичних записів пацієнтів. Нова класифікація не лише спрощує їх роботу, але і дає можливість більше уваги приділяти пацієнтам.

  Це та ситуація, коли ми інвестуємо в лікаря, щоб в підсумку виграв пацієнт. Адже лікар повинен приділяти пацієнту не встановлених якимось наказом 12 хвилин, а стільки часу, скільки пацієнту потрібно. І що важливо, Законопроект «Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів», зареєстрований у Верховній Раді України під номером 6327, дозволятиме оплачувати роботу сімейного лікаря абсолютно гідно та конкурентноздатно.

  “Це дійсно нова орієнтована на результат філософія нашої роботи - пацієнти мають бути задоволені. Тому лікар починає бути зацікавлений в здоров'ї пацієнтів, а не в їх хворобах. Відповідно, ми можемо адекватно платити лікарю за виконання його прямих обов'язків, а не за кількість пацієнтогодин, 100 додаткових викликів, десятки заповнених, нікому не потрібних, звітів. Нарешті пацієнт побачить очі лікаря”, – підсумував Олександр Лінчевський.