• In English
 • Вступне слово Прем'єр-міністра Володимира Гройсмана на засіданні Кабінету Міністрів України від 29 березня 2017 року
  опубліковано 29 березня 2017 року о 16:09

  ГРОЙСМАН В.Б. – Доброго дня, шановні колеги!

  Одне з питань, які ми будемо розглядати, – це питання реформи Державної фіскальної служби.

  Головний пріоритет нашого Уряду – нам потрібно побудувати міцну економіку. Але я думаю, що ви погодитеся зі мною з тим, що якщо ми не перебудуємо роботу нашої правоохоронної системи, системи роботи з платниками податків, нам важко буде формувати якісний клімат у країні, коли бізнес буде спокійно розвиватися.

  І тому ми, починаючи з минулого року, дуже багато працювали з нашими, особливо з міжнародними партнерами для того, щоб знайти модель зміни роботи самої Державної фіскальної служби.

  Як виглядає робота сьогодні, як система, на що вона направлена. На те, що правоохоронна система, всі економічні служби правоохоронної системи, зокрема податкова міліція, податківці, митники, економічні підрозділи поліції, СБУ, вони в принципі працюють проти бізнесу і здебільшого, на превеликий жаль, ми бачимо, що працюють на свої власні структури або, не дай Бог, на чиїсь інтереси.

  Нам потрібно побудувати таку систему, яка дасть можливість підтримувати легальний бізнес і жорстко припиняти діяльність "сірих" або "чорних" схем у нашій країні. Я ніколи цього не розумів, не розумію й розуміти не буду. А я мову веду про те, що і в сфері митниці, і в сфері податків знаходяться мільярди резервів, які мають належати українському народу та нашій державі.

  Тобто наше завдання – економічне зростання. І для цього має бути клімат, щоб підприємець, який створив, неважливо, одне робоче місце, десять, п’ятдесят, тисячу, десять тисяч, щоб він відчував себе абсолютно нормально, щоб відчував, що він працює, щоденно робить свою роботу, сплачує чесно свої податки, і взагалі до нього ніхто не має справи.

  Але у нас виникає так, що система заточена на те, що ти працюєш, і до тебе одні приходять, інші приходять, по три-чотири запити по одному й тому ж питанню приходять. Не дають просто працювати. Деякі підприємства розповідають про те, що вони мають утримувати додаткових юристів, консультантів, щоб тільки працювати з правоохоронною системою або з іншими контролюючими структурами.

  Абсурд! Ми маємо цьому питанню покласти край. Але ми можемо це робити оперативним шляхом. І це те, чим ми сьогодні займаємося. Умовно кажучи, починаємо бити по руках тим, хто приносить шкоду державі.

  Але нам треба змінювати систему. Якщо систему ми не змінимо, нам буде важко боротися з тими тіньовими процесами, які, на превеликий жаль, відбуваються сьогодні. Я наводив вам приклади: тільки заїжджаємо з додатковим контролем на будь-який пункт пропуску або митницю – все, зразу в рази починають зростати надходження до бюджету.

  Я зустрічаюся з правоохоронними структурами і перше, з чого розпочинаю: "Хлопці, зрозумійте, кожна гривня, яка не дійшла до бюджету, – це втрата українського пенсіонера, лікаря, воїна, який стоїть на передовій". Я дуже хотів би, щоб наша економіка дала нам можливість забезпечувати наших українських воїнів найкращими видами озброєння, системами захисту, оборони, врешті решт, і матеріального забезпечення. І це можливо сказати абсолютно про всіх тих, хто сьогодні захищає нашу країну і взагалі про українських громадян.

  Тому те, що ми напрацювали сьогодні, це і сама концепція, і зміни системи, і вже відповідні конкретні рішення, які ми опрацьовували з нашими міжнародними партнерами для того, щоб вийти на побудову нормальної сучасної європейської системи.

  На чому вона буде базуватися? На оновленні, на якісному технічному забезпеченні. Йдеться про те, що, якщо ми візьмемо тільки митницю, маємо встановлювати там сканери, маємо зробити надсучасне програмне забезпечення, маємо дистанційно визначати все те, що стосується розмитнення товарів. Треба вдосконалювати систему ризиків, оптимізувати систему тарифоутворення при розмитненні.

  Я нещодавно був на одному виробництві, де вирощують квіти. Керівник виробництва мені каже: "Ми свою квітку експортуємо по 50 центів, точно така квітка приїжджає в Україну, її розмитнюють по 15 центів". Ми ж розуміємо, що така «сіра» схема цілій індустрії, в якій Україна вже має відповідні знання, не дає можливості для економічного зростання, тому що ми можемо виробляти цієї продукції в рази більше. Єдине, що має бути правильне конкурентне середовище.

  Тому те, що стосується технічної модернізації і запровадження нових технологічних рішень і в податковій системі, і системі митниці, є теж дуже важливим. Тому завдань у нас є надзвичайно багато, але я глибоко переконаний в тому, що в 2017 році ми маємо системно з ним впоратися.

  В принципі всі рішення для нас відомі. Ми на минулому тижні з вами ухвалили концепцію чи попередньо схвалили проект закону, направили його на Раду реформ, який був розроблений за лідерством Міністра фінансів, "Про Службу фінансових розслідувань". Знову таки, це теж дуже фундаментальний крок, тому що ми ліквідуємо СБУ економічний підрозділ, Національної поліції економічний підрозділ, Податкова міліція ліквідована і створимо одну нормальну структуру, нормальну службу, де будуть критерії відповідного відбору, оновлення.

  Вчора я був присутнім на ще одному етапі "Нове обличчя українського кордону" спільно з Міністром внутрішніх справ. Абсолютно нові підходи до залучення людей в роботу Прикордонної служби: нові відбори, нові критерії, поліграфи для того, щоб люди, які приходять, насправді почали служити. В чому питання і яке надзвичайно важливе питання? Тільки за відданою службою можливо змінити в країні ситуацію. Наш успіх, якщо ми служимо, якщо ми вірою і правдою робимо свою справу кожен на своєму місці, тоді ми зможемо досягти перемоги.

  Тому дуже важливо, щоб це рішення ми приймали швидко і якісно. Я розумію, що багато хто будуть проти цього, тому що завжди ми тільки підбираємося до того, щоб комусь щось тіньове зруйнувати, завжди знаходиться той, хто починає протистояти цьому. І так відбувається по всіх напрямках: куди не підійди – більше часу витрачаєш, щоб зламати протистояння, ніж конкретно зробити справу. Це, на превеликий жаль, в тому числі і вада української політики.

  Але точно знаю, що через прийняття рішень і доведення їх до логічного завершення ми зможемо перемогти. Наше головне завдання – відновлення і забезпечення сталого економічного зростання. Сильна економіка, сильна соціальна політика, сильне військо, якісна інфраструктура, оновлення країни дасть абсолютно всім розуміння того, що буде відбуватися не тільки завтра. Наше завдання сьогодні дуже чітко дати відповідь суспільству, що буде через рік, три або п`ять у нашій країні: куди ми йдемо і чого зможемо досягти.

  Тому зараз пропоную, щоб першим питанням ми заслухали Міністра фінансів. Я хочу ще раз підкреслити, що я боровся за зміну цієї системи, борюся і буду підтримувати всі необхідні зміни, які дозволять знищити корупцію в органах Державної фіскальної служби, створити нормальний якісний діалог з підприємництвом, надавати їм якісні послуги, ще раз наголошую, змінити формулу, при якій сьогодні вся правоохоронна система залучена проти бізнесу і сконцентрована тільки сама на собі.

  Наше завдання – змінити систему. Вони мають бути заточені на те, щоб допомагати легальному бізнесу розвиватися і не заважати. Я хочу підкреслити, що руйнація "сірих" і "чорних" схем теж є допомога легальному бізнесу. Тому вони мають бути достатньо ефективними.

  Зараз ми почуємо презентацію і маю надію на те, що ми зараз консолідовано приймемо всі необхідні рішення.