• In English
 • Вступне слово Прем'єр-міністра Володимира Гройсмана на засіданні Кабінету Міністрів України від 16 березня 2017 року
  опубліковано 16 березня 2017 року о 13:54

  ГРОЙСМАН В.Б.Розпочинаємо засідання Уряду.

  Вчора я відвідав Туреччину спільно з колегами-міністрами: Віце-прем’єр-міністром Кістіоном, з Міністром аграрної політики та продовольства Тарасом Кутовим і вельмишановною Лілією Михайлівною Гриневич, заступником Міністра економічного розвитку і торгівлі, членами делегації.

  Знаєте який найбільш головний висновок? В історії Туреччини були різні моменти й дуже багато було викликів. Прекрасна велика країна, яка була піддана неодноразово за свій історичний період, навіть новітньої історії до багатьох випробувань, до багатьох викликів. Але ці виклики завжди, навіть тоді, коли хтось хоче посіяти хаос, паніку, зневіру, турки об’єднувалися й працювали на Туреччину.

  Як наслідок, вони здобували успіх. Ми побачили потенційні можливості Туреччини. Вони є дуже серйозними. Туреччина змінюється. Це абсолютно очевидно, що з кожним роком ситуація змінюється в кращий бік, економіка зростає. Багато реалізується нових проектів.

  Я хочу побажати українцям, я маю на увазі нашим політикам, щоб вони зрозуміли тільки єдине, що наша країна – Україна – понад усе. І потрібно в будь-які важкі хвилини й часи об’єднуватися для того, щоб країна стала кращою, а люди відчували, що їх життя змінюється саме в кращий бік. Тому побудова незалежної успішної України – це й має бути наша національна спільна ідея.

  На превеликий жаль, часом саме всередині країни ми самі собі заважаємо робити правильні кроки на благо нашої прекрасної держави. І тут б я хотів сказати про енергетичну й економічну блокаду, яка відбувається вже не один місяць. Хочу підкреслити, що ця блокада відбувалася не в інтересах України. Вона принесла тільки шкоду.

  Давайте просто замислимося над тим, а яка мета, начебто публічна мета, була у тих, хто ініціював блокаду? Наприклад, звільнити всіх заручників. Ми знаємо про те, що всі механізми сьогодні задіяні для того, щоб кожен український полонений, заручник був звільнений. Але ми знаємо, що тільки в одному кабінеті в Росії приймається це рішення. До чого тут блокада?

  Тобто, завідомо ставлячи такі завдання чи таку мету, ті, хто ставив це завдання, розуміли, що це нереально. Але якщо ми подивимося на шкоду, яка відбулася по відношенню до держави, то абсолютно видно, що в першу чергу шкода нанесена нашій українській економіці, і саме в той момент, коли ми отримали дуже серйозний шанс на стрімке економічне зростання. Як тільки ми починаємо процес відновлення – хтось знаходиться, хто придумує кроки, яким чином Україну зупинити і відволікти від розвитку, від вирішення проблем, які накопичилися десятиріччями.

  Те саме можна сказати сьогодні і про енергетичну блокаду. Зрозуміло, що наша ціль, наша стратегічна мета – забезпечити енергетичну незалежність нашої держави. З першого дня ми над цим працюємо. Ніхто не помічає, що ми живемо більше 500 днів без жодної краплини російського газу. Я маю на увазі, що ніхто не помічає з тих, хто не хоче помічати. Але це є абсолютний факт. Це інвестиції в нашу енергетичну незалежність. Я говорив про це неодноразово ще з літку 2016 року, коли я зібрав надзвичайний штаб у сфері енергетики (це був липень 2016 року), я кожного дня казав: "Росіяни все зроблять для того, щоб припинити постачання нашого українського вугілля для забезпечення нашої енергетичної незалежності". Було таке? Але я ще раз наголошую, що росіянам не треба було це робити самостійно, вони це зробили через інших.

  І тому, що ми добре підготувалися до осінньо-зимового сезону, ми вже декілька місяців стабільно утримуємо ситуацію у важких умовах. Постійно засідає відповідний енергетичний штаб, і сьогодні після обіду теж буде засідання такого штабу, який проводить В.Кістіон. І ми будемо знаходити необхідні рішення для того, щоб утримувати ситуацію, а негативні наслідки мінімізувати.

  Сьогодні ми приймемо рішення про продовження надзвичайних заходів в енергетиці нашої країни. Це вимушений крок, але я ще раз хочу наголосити, що ми маємо вийти з цих реалій сильнішими. Тому ми працюємо над різноманітними варіантами утримання ситуації, мінімізацію негативних наслідків. Тому мета, яку ми поставили, досягнення енергетичної незалежності, буде досягнута.

  Якби дехто нам не заважав, ми б цього швидше досягли, ніж ми могли б досягти (коли є нормальні умови, коли нам не заважають).

  Окремо хотів би сказати про дії правоохоронців. Я вважаю, це надзвичайно важливий момент, який потрібно всім українським громадянам для себе прояснити. Це важливий момент. Що відбувалося під час деяких дій, особливо недоторканних народних депутатів України? Уявіть собі – стоять українські воїни, які воюють в АТО, кожен день під обстрілами, розуміють, що таке війна, декілька років у таких важких умовах захищають нашу незалежність, які пройшли все – люстрації, все, що можливо було пройти, всі випробування, ходять на бойові операції. Під`їжджає особа, яка наділена Конституцією недоторканністю абсолютно і починає принижувати цю людину, ображати, погрожувати. Я дивився ці плівки – записи. І кричить: "Я – народний депутат".

  Ображає, принижує, порушує закон і тут же кричить: "Я – народний депутат, мене не чіпайте". Хочу підтримати дії українських правоохоронців, хочу подякувати вам, воїни, за те, що ви бороните нашу країну і захищаєте кордони, і поліцейським, і Нацгвардії, і Збройним Силам України. Хочу сказати, що всі недоторкані у багатьох випадках, вибачте, деякі недоторканні, не вартують ні честі, ні совісті, ні тих принципів, які для вас є сьогоденням вашого життя.

  Тому я хотів би підкреслити, що дуже важливо, щоб не допустили жодної провокації, проявили абсолютну витримку і не допустили жодних інших дій.

  Хочу звернутися сьогодні до всіх. Всі мають бути рівними перед законом. Всі абсолютно: і правоохоронці, і народні депутати, і Прем’єр-міністр, і міністри. Для того, щоб бути вільними, треба бути рабами закону. І переконаний в тому, що кожен народний депутат має це робити як приклад для всіх інших, а не використовувати це та не ховати все за своїми мандатами, які забезпечують начебто безмежну недоторканність.

  Хочу ще раз наголосити на тому, що я абсолютно повністю закликаю всіх припинити дестабілізувати ситуацію, сконцентруватися на об'єднанні держави та на будівництві нашої прекрасної 45-тимільйонної європейської держави, щоб врешті-решт Україна стала успішною.

  Ми концентруємося над тим, щоб розвивати економіку, щоб змінити систему життя таким чином, щоб люди поступово почали відчувати цю турботу.

  Ми розвиваємо нові відносини з іншими країнами. Нещодавно з Канадою ратифікована Угода про зону вільної торгівлі. Що це означає? Це означає, що ми відкриваємо нові ринки, в українців буде більше роботи, ми можемо поставляти туди продукти, нашу українську продукцію.

  Я хочу тут окремо подякувати. Степане Івановичу Кубів, Вам хочу подякувати за величезну підготовчу роботу, яку Ви зробили для підписання цієї Угоди про зону вільної торгівлі з Канадою.

  Хочу подякувати Наталі Микольській, заступнику Міністра економічного розвитку і торгівлі, людині, яка відповідає як торговельний представник і за захист національних інтересів у цьому напрямку. Вона доклала надзвичайно великі зусилля, щоб цей документ став реальністю.

  Дякую депутатам, які його ратифікували.

  Ми розширюємо наш горизонт взаємодії. Буквально добу ми були в Туреччині, участь у бізнес-форумі. Відвідав прекрасний технологічний парк. Прекрасний технологічний парк! І вже отримано доручення і офісом супроводження інвестицій, і Міністерством освіти і науки, і Міністерством економічного розвитку і торгівлі про те, щоб ми взяли й перейняли цей досвід, у тому числі й на законодавчому рівні, та створили подібний технологічний парк, такий, як є сьогодні в Туреччині.

  І турецькі партнери у принципі готові сьогодні на таку абсолютно повну співпрацю. Це нові технології, якісні продукції, які виробляються і продукуються на території такого парку. Це повне поєднання науки з реальним сектором економіки. Це те, що нам потрібно сьогодні впроваджувати.

  Я сьогодні зранку був на конференції Dragon Capital – великий фонд. У залі сиділи 200 підприємців, інвесторів з усього світу. Портфель, яким вони управляють, ресурси, якими вони управляють, – 4 трлн дол.! Ті, хто сьогодні знаходились на цій конференції, управляють портфелем в 4 трлн дол.! Уявляєте, скільки це робочих місць, нових заводів, нових сфер для роботи українських громадян?

  Ми все робимо для того, щоб українські громадяни почали отримувати нормальну зарплату і нормальну роботу, натомість нас починають блокувати, щоб гірничо-металургійний комплекс, в якому працюють 300 тис. людей, став на коліна. Це що, державницька позиція, державницька політика? Звісно, ні.

  Тому я закликаю всіх об'єднатися та почати діяти в ім'я і в інтересах України та українців. Коли мені кажуть про те, що є політична боротьба між політиками, то я вам хочу сказати і ще раз підкреслити: я ні з ким політично не збираюся боротися. Я збираюся боротися за Україну і за українців, і борюся, і всі ті, хто буде це руйнувати, так чи інакше будуть моїми опонентами. Тому що ті опоненти не борються за Україну, вони борються за владу в Україні. І це є величезна помилка і проблема.

  Хотів би сказати і про те, що говорить бізнес: і турецький бізнес, й інвестори, які хочуть входити в Україну. Це нормальний клімат для інвестицій. Це залежить від вас, шановні колеги: від вас, від міністрів, від різних інспекцій, від різних перевірок. Наголошую на тому, що ви маєте знаходити, де є проблемні точки взаємодії з бізнесом, і маєте ліквідувати ці проблемні точки. Бізнес має це відчувати.

  Я вже дав декілька доручень за результатами зустрічі з бізнесом, де по різних інспекційних інстанціях є проблеми сьогодні. Я підозрюю, що вони є в тому числі й корупційного характеру. Ми зараз проведемо перевірку, і я б дуже хотів, щоб хтось за це поніс відповідальність кримінальну, тому що ми маємо сьогодні не просто говорити, а реально створювати умови для нормального ведення бізнесу в країні. Треба перевернути це розуміння  в чиновниках. Бізнес вам нічого не винен. Я говорю це на всю країну. Це ви винні бізнесу: нормальні послуги, нормальні умови і максимально не заважати. Це ваш обов’язок. І я цей обов’язок сповідую і вимагаю від кожного чиновника в крані це теж сповідувати.

  Наведу тільки один приклад. За інформацією, яку надав новий в.о. керівника ДФС, ми відправили в Одесу 17 працівників для наведення порядку на Одеській митниці. Інформую вас, що за п’ять днів їхньої роботи виконаний план по надходженнях від Одеської митниці за місяць. За п’ять днів сплачено до державного бюджету, як за цілий місяць! Уявіть масштаби корупції!

  Я наголошував: я не буду з цим миритися і закликаю всіх тих, хто покриває корупцію на митниці, забути про це явище.

  Уявіть, десятки мільярдів, які належать українським громадянам, сьогодні знаходяться на митниці. І ми цю боротьбу виграємо. Ми припинимо схеми, технічно модернізуємо митницю і кожна гривня буде направлена в український бюджет.

  Тільки від перевиконання надходжень від митниці за місяці цього року ми направили 0,5 млрд грн додаткових на українські дороги. Звертаю увагу міністра на належну організацію робіт по розвалених дорогах в країні. 95% доріг розвалено. Не треба мені пояснювати, що немає грошей. Гроші є. У минулому році грошей було вдвічі менше.

  Ми маємо зараз 14 млрд, маємо перевиконання – порахуйте, це приблизно по 500 млн по місяцю, якщо ми три місяці, навіть два з половиною, це буде ще 6 млрд, і ми маємо репрофайлінг. Я маю на увазі по року. Ще буде до 15 млрд. Приблизно 35 млрд ресурсу ми можемо мобілізувати протягом року. Для старту коштів сьогодні вистачає. Організуйте роботу належним чином, виходьте на дороги і подивіться, що там відбувається, щоб всі служби по всій країні почали працювати над цим питанням. За один чи декілька років ми навряд чи зможемо вирішити всі проблеми, але, думаю, в середньостроковій перспективі ситуація буде вирішена.

  Ще одне питання, про яке я хотів би сьогодні сказати і звернути вашу увагу, шановні колеги, це питання охорони здоров`я. Сьогодні У.Супрун і П.Ковтонюк будуть презентувати пропозиції щодо зміни системи функціонування охорони здоров`я, про деталі ми зможемо сьогодні почути.

  Про що я хотів би сказати сьогодні? Це надзвичайно важлива реформа, надзвичайно важлива зміна, і я думаю, що необхідність цієї реформи відчуває кожен український громадянин, який звертається до будь-якого лікувального закладу, або який, не дай Бог, захворів. Він бачить всі прогалини і неефективності цієї системи. Тому ця система потребує просто негайної зміни.

  Я в своєму житті втрачав рідних і близьких мені людей, в тому числі і тому, що медицина була просто неефективною, а подекуди і не дуже якісно. Думаю, з подібними втратами стикався кожен із нас у нашому житті. Давайте це припинимо, розпочнемо новий серйозний рух щодо зміни самої системи.

  На чому я хотів би, щоб вона базувалася? На доступності лікувального закладу. Я хотів би, щоб лікувальний заклад був належним чином забезпечений, на високому технологічному рівні. Я хочу, щоб український лікар, якого я щиро поважаю, перестав побиратися від коштів пацієнта, і це зміна системи фінансування має якраз до цього привести, щоб лікар почав заробляти гроші, щоб врешті-решт (ми сьогодні приймемо ще ряд додаткових рішень – вже остаточних) з 1 квітня розпочалося безкоштовне виділення ліків для українських громадян. Все – з квітня ми розпочинаємо цю програму реімбурсації, де хронічні хворі почнуть отримувати безкоштовні ліки і будемо продовжувати цю роботу.

  Окремо спільно з органами місцевого самоврядування, державної влади точково вирішувати правильні проекти. Ми завершимо "Охматдит" для того, щоб діти отримували нормальні лікувальні послуги, ми швидше маємо розбудувати (ми прийняли всі необхідні рішення) кардіоцентри по країні. 13 кардіоцентрів мають постати в цьому році. Кожен день зволікання – чиєсь життя. Це горе і біда в родини приходить до тих людей, де хтось захворів і, не дай Бог, втратив своє життя.

  Тому я наголошую на тому, що нам потрібно тут об’єднуватися та проводити цю ключову реформу заради якісного життя та здоров'я українських громадян.

  У цілому я ще раз хочу сказати, що я абсолютно оптимістичний, абсолютно. Ми все можемо досягти з вами, шановні друзі, шановні українці. Абсолютно все: і нормальне економічне зростання, і нормальну зарплату, і справедливу пенсійну систему, і нормальні лікарні; побудувати нормальні дороги. Все можемо досягти, я бачу це зсередини.

  Але зрозуміло, що на цьому шляху нам постійно хтось має поставити якісь перешкоди. Ми будемо долати їх разом. І маємо добитися успіху. І хто б не хотів нам посіяти сьогодні в країні зневіру та настрій, що все пропало, хочу вас запевнити, нічого не пропало.

  Ми працюємо 11 місяців в Уряді. 11 місяців! З першого дня, як ми з вами прийшли до Уряду, наші опоненти кричать про що? Все пропало! Все погано! Все знищено! Маніпулюють цифрами. І фактично просто людей вводять в невіру.

  Хочу сказати, що вони вам брешуть, як завжди, на превеликий жаль. А правда тільки полягає в тому, що у нас є всі реальні можливості змінити життя на кращий бік для всіх українців. І кожного дня ми маємо про це пам’ятати, над цим працювати, і ми доб’ємося успіху.

  Зараз, шановні колеги, я хотів би повернутися до порядку денного і його затвердити, якщо немає заперечень.