• In English
 • Система аналізу ризиків та інформаційна взаємодія - важлива складова розвитку інтегрованого управління кордонами
  опубліковано 14 березня 2017 року о 13:22

  Як вже зазначалося, в Україні активно триває розвиток інтегрованого управління кордонами. З урахуванням актуальних загроз, Держприкордонслужба України у 2015 році розробила нову Концепцію інтегрованого управління кордонами, розраховану до 2020 року. Оновлений варіант став логічним продовженням курсу України на євроінтеграцію, враховує кращі європейські практики та, безумовно, національний досвід у цій сфері. Також було розширено коло основних суб'єктів з 4 до 10, нормативно закріплено європейську модель інтегрованого управління кордонами та значно розширено спектр взаємодії на національному та міжнародному рівнях.

  У рамках розвитку інтегрованого управління кордонами важливим аспектом залишилося удосконалення системи аналізу ризиків та інформаційна взаємодія.

  Відзначимо, що нині в Державній прикордонній службі реалізовується третя Програма розвитку системи аналізу ризиків, яка затверджена наприкінці минулого року. Її основними завданнями є приведення системи до положень спільної інтегрованої моделі аналізу ризиків, яка використовується в країнах ЄС, автоматизація механізмів обробки інформації та профілювання ризиків, а також удосконалення системи підготовки аналітиків.

  У свою чергу розвиток інформаційної взаємодії на міжнародному рівні спрямований на спільну оцінку обстановки, отримання випереджувальної інформації та формування спільних пропозицій щодо мінімізації загроз прикордонній безпеці з прикордонними відомствами, як суміжних, так і інших держав, з якими відсутні спільні кордони.

  Зазначимо, що з 2014 року обмін статистикою здійснюється за уніфікованими формами, що використовуються Агенцією FRONTEX, а також запроваджено обмін інформаційними повідомленнями про виявлені підробки документів та нові способи здійснення протиправної діяльності. Крім того, у 2016 році вперше проведено спільну тристоронню оцінку загроз на державних кордонах України, Польщі та Білорусі та започатковано спільну українсько-німецьку оцінку ситуації.

  Важливий внесок у розвиток інформаційної взаємодії вносить співпраця з Агенцією FRONTEX, місіями ЕUAM, EUBAM, Міжнародною організацією з міграції та ОБСЄ. Зокрема, це участь аналітичних експертів Держприкордонслужби в опрацюванні Європейською Агенцією FRONTEX «Щорічного аналізу ризиків на східних кордонах ЄС-2016», здійснення за підтримки Місії EUBAM спільної оцінки щодо нелегальної міграції на українсько-молдовському кордоні, а також взаємодія з Представництвом Міжнародної організації з міграції в питаннях протидії торгівлі людьми.

  Важливого значення також набули створені три віртуальні контактні аналітичні центри, через які забезпечується обмін інформаційно-аналітичними матеріалами як між усіма суб’єктами інтегрованого управління кордонами, так і взаємодія відбувається між окремими суб’єктами з питань протидії нелегальній міграції та незаконному переміщенню наркотичних засобів, зброї і боєприпасів.

  Крім того, зазначимо, що важливі аспекти розвитку інтегрованого управління кордонами розглядатимуться 15 березня у Львові на Міжнародній конференції країн-членів Європейського Союзу та країн Східного партнерства. Учасники заходу обговорять сучасні виклики прикордонній безпеці на спільних з країнами – членами ЄС кордонах та підвищення ефективності забезпечення прикордонної безпеки у регіоні.