• In English
 • Сергій Савчук: Збільшення виробництва тепла "не з газу" потребує реформування всього ринку теплопостачання
  опубліковано 28 лютого 2017 року о 11:54

  Заміщення споживання газу залишається пріоритетом для держави. За останні три роки введено 1,6 ГВт нових теплових потужностей, що працюють на інших, крім газу, видах палива та енергії. Зокрема, минулого року було встановлено додатково 466 МВт у цій сфері. Втім, існують значні можливості збільшення цього показника: потенціал заміщення споживання газу у секторі теплопостачання складає ще як мінімум 3 млрд м3.

  Про це повідомив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук, виступаючи на відкритих зборах Біоенергетичної асоціації України 28 лютого 2017 року.

  «Держенергоефективності спільно з експертним та бізнес-середовищем має декілька законодавчих ініціатив, які покликані докорінно змінити ситуацію на ринку тепла в Україні. Перша  - це законопроект № 4334, мета якого – запровадити тарифне стимулювання виробництва тепла «не з газу». Пропонуємо встановлювати виробникам тепла з альтернативних джерел тариф на тепло на рівні 90% від тарифу на тепло з газу. Так, це надасть гарантії повернення коштів інвестору, дозволить зменшити тарифи на тепло для кінцевих споживачів та скоротити споживання блакитного палива в країні», -  переконаний Сергій Савчук. Він також нагадав, що законопроект направлено до Парламенту для розгляду у другому читанні.

  Ще одна важлива ініціатива – реформування ринку тепла, його демонополізація. «В Україні вкрай необхідно створити конкурентний ринок тепла. Це сприятиме приходу виробників тепла з відновлюваних джерел енергії, зменшенню та заміщенню споживання газу. Крім того, виробники тепла матимуть стимул зменшувати свої витрати та підвищувати якість послуг для споживачів, які, у свою чергу, зможуть розраховувати на недороге та якісне тепло», - прокоментував Сергій Савчук.

  Агентства спільно з проектом USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні» та експертами вже розроблено та схвалено Концепцію запровадження конкурентних умов у сфері виробництва теплової енергії.

  Вона полягає в тому, що всі виробники теплової енергії, основні і незалежні, щомісячно беруть участь в аукціонах і продають тепло так званому оператору, компанії, яка обслуговує тепломережі та транспортує тепло  кінцевому споживачу. Аукціони виграє той, хто запропонує найдешевшу ціну тепла. При однаковій ціні теплової енергії з відновлюваного джерела енергії та з газового пріоритет надається виробнику тепла з відновлюваних джерел.

  Таку концепцію вже покладено в основу відповідного законопроекту. Його положення презентував у ході зборів Голова правління Біоенергетичної асоціації Георгій Гелетуха.