• In English
 • Вступне слово Прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана на засіданні Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2017 року
  опубліковано 21 лютого 2017 року о 13:45

  ГРОЙСМАН В.Б. – Доброго дня, шановні колеги!

  Декілька слів на початку засідання. Хотів би сказати про питання нашої енергетичної безпеки, прокоментувати стан справ щодо так званої енергетичної блокади.

  2014 рік розпочався не тільки з військового вторгнення і анексії Криму Російською Федерацією, а я завжди говорив у своїх публічних виступах, що Росія має не тільки військову агресію по відношенню до України, а й економічну, в тому числі й енергетичну. Наша залежність від Російської Федерації, від російського газу, від російського вугілля, від багатьох інших питань була надвисокою для нашої країни.

  На превеликий жаль, до 2014 року ситуація, яка все більше і більше заводила нас в цю залежність, тільки погіршувалась. В тому числі й деякі українські політики, які сьогодні ще висловлюють свої думки щодо незалежності країни, доклали свої зусилля до того, щоб ми стали ще більш енергозалежними. Кабальні газові угоди, багато інших речей, які не дозволяли Україні вирватись "з лап" російського агресора, в тому числі і в питаннях енергетики.

  В 2014 році, і тут треба віддати належне Уряду Яценюка, коли ми не отримали жодної краплини російського газу і повну блокаду, питання в тому числі енергетичного вугілля – все це було заблоковано Росією для того, щоб Україна була вкинута в хаос і енергетичну блокаду. І тут окремо хотів би сказати, що в тому числі і завдячуючи нашим міжнародним партнерам, США, ще в 2014 році був утворений штаб, який працював над тим, щоб змінити ситуацію в країні і зробити Україну по-справжньому енергонезалежною. І в 2014 році, і в 2015 році ця стратегія впроваджувалася у життя.

  В 2016 році ми прийняли як Уряд цю естафету. І нам теж було достатньо непросто, в тому числі і в підготовці до опалювального сезону 2016-2017 рр. Влітку я утворив штаб, який готувався до зими, в тому числі розуміючи й те, що ми є чутливо залежні від вугілля, яке знаходиться в українських надрах, але знаходиться зараз на тимчасово неконтрольованих територіях, і з першого дня мої колеги підтвердять, хто входить до штабу, я говорив про те, що ще з літа нам треба швидко накопичувати стратегічні запаси антрацитового вугілля, яке нам потрібне для сталого проходження опалювального сезону, для забезпечення українців енергетикою, електрикою. Кожного дня я говорив про те, що сьогодні, завтра або післязавтра росіяни обов’язково перекриють залізничне сполучення для того, щоб здійснити тиск на Україну, в тому числі використовуючи енергетичні важелі.

  З 2014 року було проведено ряд заходів, щоб ми позбулися енергетичної залежності від російського газу, і сьогодні більше 450 днів ми живемо без краплини російського газу, ми імпортуємо газ від наших західних партнерів. Я це пояснював, до речі, і представникам блокадників.

  У чому полягає ризик сьогодні? В тому, що Україна може отримати віялові відключення. Не сьогодні, а в перспективі. Ми можемо поставити під загрозу зростання національної економіки, а це означає нормальні робочі місця для українських громадян. У металургії сьогодні працює 300 тис. українських громадян. У середньостроковій перспективі 1-3 роки в нас немає альтернативи, ніж антрацитове вугілля, і я думаю, що всі це розуміють. Але, можливо, в когось є абсолютно інша мета – довести Україну до відчаю. Я кожного дня говорив про те, що ми отримаємо агресію від Росії, що нам перекриють ці шляхи. Але я ніколи не думав, що це перекриття і ця енергетична блокада буде створена деякими українськими громадянами.

  Я це детально пояснив і вважаю, що завдання сьогодні – відновити нашу енергетичну незалежність, і ми, як Уряд, маємо дуже конкретний та чіткий план того, що маємо зробити, і те, що зроблено. Я думаю, що сьогодні ЗМІ та українські громадяни можуть згадати і пуск нового гідроагрегату на Дністровській ГЕС, який зменшує нашу залежність від антрацитового вугілля в тому числі, і нарощування потужностей та диверсифікація постачання атомного палива для атомної енергетики. Якщо питома вага атомної енергетики була 47%, то сьогодні вже більше 55% і наближається майже до 60%.

  Ми робимо все для того, щоб зміцнити позиції гідроенергетики. Якщо ви пам’ятаєте, ми ухвалили Стратегію розвитку гідроенергетики та збільшення її питомої ваги. Тобто ми робимо свою роботу й робимо її якісно.

  Можливо, щось можна було б робити і краще, і швидше. Але зі сторони, можливо, здається, що все дуже просто, а насправді, коли заглиблюєшся в роботу, то розумієш, що є конкретні завдання, які потрібно конкретно вирішувати.

  Хочу підкреслити, що ми далі йдемо до енергонезалежності нашої держави: ми збільшуємо видобуток українського газу; ми зменшуємо залежність від будь-яких енергетичних складових, які ми імпортуємо; і в середньостроковій перспективі Україна буде повністю енергонезалежною державою. І я це говорю не сьогодні, щоб сказати щось добре. А я говорив це й півроку тому. І я думаю, що ви це пам’ятаєте.

  Хочу ще одну річ сказати. Які б не були у нас випробування, хочу запевнити всіх українських громадян: ми й цю кризу витримаємо, навіть якщо вона створена деякими українськими руками. Ситуація буде контрольованою, і ми знайдемо вихід із цієї кризи, яку нам штучно влаштували.

  Наголошую на тому, що в українських громадян буде й освітлення, і ми все зробимо для того, щоб забезпечити можливості розвитку промислових підприємств у нашій країні. Ми знайдемо правильні інструменти та правильні рішення. Але не дозволимо нікому, щоб 45-мільйонна країна страждала від чиїхось забаганок.

  Я наголошую на тому, що Уряд абсолютно відкритий до діалогу, але професійного та якісного. І якщо справжні патріоти хочуть Україні добра, вони мають розуміти, що треба зробити сьогодні й що треба робити в перспективі. А розпочинати енергетичну блокаду в розпал опалювального сезону – не зовсім виглядає чесно по відношенню не до мене, а по відношенню до українських громадян.

  Ми сьогодні почуємо інформацію Міністра енергетики та вугільної промисловості. Він абсолютно чітко на цифрах покаже, що сьогодні відбувається в нашому енергетичному комплексі.

  Окремо хотів би сказати, що нам потрібно й приймати необхідні закони. Так, одним з таких законів є Закон "Про ринок електричної енергії", який знаходиться сьогодні в українському парламенті, був схвалений в першому читанні, і маю надію, найближчим часом буде підготовлений до другого читання. Це дасть можливість побудувати відкритий публічний європейський ринок електричної енергії. В цьому ми всі зацікавлені.

  Шановні колеги, хотів би ще привернути вашу увагу до одного питання, яке є надзвичайно важливим.

  Як ви пам’ятаєте, в минулому році я неодноразово говорив про те, що стурбований, як і всі ми, тим, що, на превеликий жаль, українські громадяни живуть на 5-7 і більше років, 10 років живуть менше, ніж наші європейські сусіди, громадяни європейських країн. Я вважаю, що це надзвичайно несправедливо.

  Але якщо ми подивимося на структуру смертності українських громадян, то побачимо, що лідер у смертності серцево-судинні захворювання (інфаркти, інсульти), причому ці хвороби сьогодні абсолютно молодшають. І ми не можемо як Уряд стояти осторонь цього процесу. Ми маємо допомогти українським громадянам вирішити проблеми зі здоров`ям, маємо зменшити смертність українських громадян.

  Тому сьогодні командою МОЗ і виконуючим обов`язки міністра буде презентований план, який лежав в основі, в тому числі і бюджету на 2017 рік, створення кардіосудинних центрів по всій країні, який дасть можливість врятувати на 3 тис. українських громадян більше, ніж в цьому році, врятувати від смертності, інвалідності. Уявіть собі, що ми врятуємо життя після впровадження цієї програми мінімум 3 тис. українських громадян щороку. Це 3 тис. сімей, це батьки і матері, рідні і близькі тих людей, які сьогодні хворіють. Рідні і близькі будуть мати велику можливість бути разом і не нести таких важких втрат – втрат близької людини.

  Сьогодні ці всі проекти будуть презентовані і ці проекти якраз направлені на те, щоб рятувати людям життя.

  Але я хотів би торкнутися ще однієї надзвичайно сумної дати – це третя річниця подій на українському Майдані, третя річниця, коли ми вшановуємо пам`ять всіх загиблих героїв, які віддали своє життя за нашу прекрасну українську державу. Вони стали на перешкоді впровадженню тотальної диктатури, в тому числі і на заваді знищення нашої незалежності.

  Вчора відбулася зустріч з родинами загиблих на Майдані. За день до того я зустрічався з колегами-майданівцями, які поранені. Це надзвичайно активні, чисті і світлі люди. Вчора під час зустрічі, яку проводив Президент з родинами загиблих на Майдані, було порушено багато питань, які потрібно вирішити. Але треба відзначити, що є питання, які вже вирішені на сьогодні. Але я точно знаю, що ми маємо все зробити для того, щоб кожне питання, яке порушують і родини, і майданівці, було вирішено. А це відповідальність як центральної влади, так в тому числі і місцевої.

  Тому сьогодні я б хотів, щоб ми вшанували пам'ять невинно загиблих героїв і ще раз сказали один одному про те, що ми маємо все зробити для того, щоб Україна була успішною і щоб ми завжди могли чесно дивитися людям в очі.

  Давайте вшануємо хвилиною мовчання пам'ять героїв. Вічна і світла пам'ять героям Небесної сотні.

  Переходимо до розгляду питань порядку денного.