• In English
 • В Україні вшанували пам'ять Героїв Крут
  опубліковано 30 січня 2017 року о 14:12

   29 січня  Україна відзначає 99 річницю трагічної загибелі студентського загону під Крутами, яка  стала символом патріотизму і жертовності у боротьбі за  розбудову Незалежної України.

  Нагадаємо, що бій під Крутами відбувся 29 січня 1918 року на залізничній станції у сучасній Чернігівській області за 130 кілометрів на північний схід від Києва. Цей бій між 4-6 тисячною більшовицькою армією Михайла Муравйова та загоном із київських студентів та учнів Київської юнацької військової школи ім. Б. Хмельницького та Помічного студентського куреня Січових стрільців, що загалом нараховував близько 500 осіб, тривав понад 5 годин. 28 юнаків потрапили після бою у полон до більшовиків та були страчені.

  Церемонія вшанування пам’яті Героїв Крут розпочалася традиційною Службою на Аскольдовій могилі у Києві. Потому Міністр культури Євген Нищук відвідав  могили двох героїв-крутян, захоронених на Лук’янівському цвинтарі. Це юні герої - Володимир Шульгін та Володимир Наумович, які обнялись перед смертю і саме тієї миті їх розстріляли більшовики. Тіла застигли, і в такому вигляді їх ексгумували під Крутами, а пізніше поклали в домовину. 1934 року, коли кладовище на Аскольдовій могилі знищувала радянська влада, вітчим Володимира Наумовича Олександр Іванов забрав труну й перепоховав на Лук’янівському цвинтарі поруч з іншими родичами.

    “Ми часом зараз задаємося питаннями: яка ж сила несла українців на Майдані, коли вони з дерев’яними щитами бігли проти озброєних снайперів? Вони були різного віку – наймолодшому до 17, найстаршому 74. Зараз на Сході України Україну так само самовіддано захищають десятки наших найкращих Героїв. Звідки береться ця сила? Я впевнений – коренями вона сягає і цих хлопців. Тих 300 юнаків, які зупинили 4-х тисячну більшовицьку армію. І це та сила, та  самовіддана любов до рідного краю, яка передалась нашим наступним поколінням, це те, що закладено в нас всередині”,  – сказав Євген Нищук.

  “Зараз ми попрощалися з Олександром Олесем, який був великим символістом і, символічно, саме у дні пам’яті Крут, він повернувся назавжди до України. Це не випадковість. Україна сьогодні – не просто держава, яка відроджується – Україна зараз кується в горнилі війни з Росією, в часах інформаційних атак, у часи неспокою, але вона твориться саме нашими руками і саме зараз. Людьми різного покоління. Те, що сюди приходять наймолодші – діти, молоді люди, вони дізнаються про ці страшні, але історичні сторінки нашої історії – надзвичайно важливо, адже саме так закладаються істина любов до Батьківщини, до свободи, рідної землі”.  

  У заході взяли участь родичі героїв, представники українських церков,  голова ОУН Богдан Червак, бійці АТО, члени Жіночого товариства імені Ольги Басараб і Олени Теліги, політичні, громадські та мистецькі  діячі.

  Також Міністр культури Євген Нищук  вшанував могили українських патріотів, які загинули у боротьбі за Україну – відомого українського громадського діяча, драматурга – очільника Українського далекосхідного секретаріату Юрія Глушка, що працював під псевдонімом — Мова, а також Миколи Забіяки – молодого козака-полуботківця, що був розстріляний за відданість українській ідеї на 23 році життя.

  Довідково

  Володимир Миколайович Наумович (1894-1918), тричі георгіївський кавалер. Володимир Якович Шульгін (1894-1918), студентський діяч, організатор і керівник Української Студентської Громади в Києві, заснованої 1913 року. Член Виконавчого Губернського Комітету Ради представників Київщини в 1917 році. В. Наумович і В.Шульгін поховані разом з іншими крутянами 19 березня 1918р. на Аскольдовій могилі. Перепоховані в одній труні на Лук’янівському кладовищі у Києві.