• In English
 • Вступне слово Прем'єр-міністра Володимира Гройсмана на засіданні Кабінету Міністрів України від 7 грудня 2016 року
  опубліковано 07 грудня 2016 року о 18:33

  ГРОЙСМАН В.Б. – Розпочинаємо засідання Уряду.

  Центральна тема засідання Уряду сьогодні – це питання нашої антикорупційної політики. Я думаю, що питання ефективної боротьби з корупцією турбує сьогодні абсолютно всіх громадян нашої країни. Всі вважають, і небезпідставно, що різні гілки влади корумповані. І фактично сьогодні боротьба з корупцією має дуже важливе значення щодо відновлення в Україні соціальної справедливості.

  Зрозуміло, що хабарництво, корупція породжують не тільки організовану злочинність, а породжують і бідність. І найбільш головне наше завдання, завдання Уряду – подолати це явище задля того, щоб все те, що належить українським громадянам, віддати.

  Такий крок ми вчора зробили, завдячуючи підтримці українського Парламенту. Перший крок – наша ініціатива, ініціатива нашого Уряду щодо підвищення мінімальної заробітної плати з 1 січня – 3 тис. 200 грн. Вчора була проголосована, 227 народних депутатів підтримали законопроект Уряду. Це означає, що з 1 січня, до речі, після прийняття бюджету, після прийняття Податкового кодексу і Бюджетного, 3 тис. 200 грн. стає абсолютною реальністю.

  І вчора, коли проголосували 227, я подумав про те, як не можна голосувати за двократне підвищення заробітної плати українським громадянам? У тій ти партії, в іншій партії, в одній фракції, в іншій – немає значення, чи позафракційний. Це ж ти приїдеш до людей, і вони тебе запитають: "Чого ти, коли ми тебе обрали, щоб ти приймав і не приймав необхідні рішення, не проголосував? Або чого ти не проголосувала?"

  Дуже важливо, щоб ми зробили таку систему функціонування влади, щоб вона не давала можливості зловживати. Тут є дві частини: перша – створити умови, при яких жодна корупція не мала б підґрунтя; а з іншої – корупціонери мають сидіти у тюрмах.

  Я теж сповідую принцип: якщо ми декілька десятків не посадимо в тюрму, з цим явищем буде боротися важче. Але, як тільки відчувають, що відповідальність буде невідворотною, ситуація буде змінюватися кардинально. Це питання і виклик до всієї правоохоронної і судової систем у тому числі.

  З іншого боку, зміну самої системи влади потрібно зробити. І мені особливо приємно сьогодні говорити в День місцевого самоврядування, оскільки я 8 років працював у місцевому самоврядуванні, і нам теж доводилося створювати абсолютно прозорі системи, які дозволяли людям отримувати нормально різні послуги, реєструвати підприємцям бізнесу, оформляти землю, здавати в експлуатацію об`єкти. Це було і залишається сьогодні у Вінниці, в якій я працював, абсолютно доступним.

  Про що це говорить? Про те, що якщо є політична воля, розуміння того, що це необхідно зробити, все можливо змінити. Певні кроки і ми з вами робимо сьогодні з точки зору тих механізмів, які запроваджені. Нова державна служба, подобається комусь, не подобається, але конкурсний відбір, конкурентність, змагання за посаду – набагато краще, ніж кулуарне призначення тієї чи іншої особи. Чи можемо ми помилитися? Можемо. Я категорично не сприймаю позицію, що "або той, кого я сказав, або ніхто". Я чую це від різних органів влади, що "або той, кого я вважаю потрібно, щоб призначили, або конкурс тоді нелегітимний", я з цим не погоджуюся.

  Вчіться працювати з людьми. Якщо людина скомпроментована, корумпована – згоден з вами: не може бути жодних питань, вона не пройде ні спецперевірку і т.д. Але подобається, не подобається, так і є державна служба, що політичні посади потрібно від`єднувати від технічних посад. Ми вже допрацювалися, що одні приходять всіх звільняють, бо вони самі розумніші ті, хто прийшли. Потім інші приходять – звільняють тих, кого призначили. А потім немає кому працювати.

  Тому, повертаючись до питання боротьби з корупцією, ми маємо змінити систему. І дуже важливо, як я обіцяв ще влітку, що сьогодні в рамках 9 грудня відзначення Всесвітнього дня боротьби з корупцією ми спільно з громадськістю, з організаціями, які професійно займаються питанням ефективної боротьби з корупцією, почали в Уряді напрацьовувати по кожному міністерству конкретні заходи, що потрібно зробити, щоб змінити систему. І сьогодні ми почуємо про цей відповідно досвід від міністерств, які працювали буквально з літа по сьогодні, де напрацьовані конкретні рішення, що зроблено, як ми будемо рухатися далі, для того, щоб викорінити з системи влади будь-які можливості для зловживань.

  Якщо ми автоматично будемо надавати послуги, це означатиме, що не треба нікому нічого продавати, ніякі дозволи. Як мені розказують, що на міжнародні перевезення інспекція вивісила цінники, скільки й кому треба заплатити, щоб був дозвіл на перевезення. Я зателефонував одному з керівників і сказав, що я його цими паспортами особисто «нагодую» прямо в кабінеті, спільно із ЗМІ.

  Я тут чиновникам, вибачте, не довіряю. Я буду просити громадськість: 24 години на добу моніторинг роботи кожного міністерства. Мені не треба, щоб мені розказували, в кого краща ситуація, в кого гірша. Громадськість виходить і говорить: "Тут у нас є проблема, тут у нас є корупційні ризики, тут їх немає, тут є прогрес, а тут є проблема". І коли ми будемо змінювати, люди почнуть відчувати, що позиція влади є абсолютно чесною. Словами про справедливість нічого не доб’єшся, мають бут конкретні дії.

  Тому я закликаю всіх продовжувати цю роботу. Ми маємо змінити систему, я маю досвід зміни таких систем і вважаю, що ми можемо досягти успіху. Нам потрібно наводити порядок в абсолютно всіх сферах: податкова, митниця, різноманітні дозволи, які надають контролюючі структури і т.д. Нам є ще над чим працювати.

  Але, поза тим, ми робимо крок. 367 актів, які ми скасували, - це плюс. Ми вже в когось годівницю забрали, хто сидів на цьому роками. Якщо ми публічно через конкурси обираємо менеджмент державних нових компаній. Це означає, що вони із збиткових компаній будуть перетворені на прибуткові. Тому я закликаю, щоб ми цю роботу з вами продовжили.

  Я хотів би почути сьогодні по антикорупції Мінекономрозвитку, Мін’юст, Мінсоцполітики і пані Оксана Величко, яка опікується питаннями боротьби з корупцією і побудовою ефективних програм якраз спільно з Урядом. Дуже добре, що громадськість та Уряд не стоять по різні сторони барикади в цьому питанні, а об'єднують зусилля для того, щоб здолати саме це явище.

  Хотів би привітати всіх і всю країну з Днем місцевого самоврядування. Вчора був День Збройних Сил України. Все дуже зрозуміло, дуже чітко, коли ми знаємо, що наше Українське військо святкує свій день. Це наші справжні герої. Ми їх шануємо, поважаємо, цінуємо, а зараз в цей історичний період вони роблять надзвичайно велику справу для збереження нашої держави, для відстоювання її територіальної цілісності і для утвердження нашої великої європейської держави на континенті і у світі.

  День місцевого самоврядування всеосяжний, тому що стосується практично кожного з нас. Так чи інакше, де б ми не жили, що б ми не робили, ми маємо справу з органами місцевого самоврядування – з владою, яку ми самі з вами обираємо. Сільські, селищні голови, голови громад, міські голови, представники органів районного місцевого самоврядування, обласного самоврядування – це ті, хто безпосередньо знаходиться на передовій, люди, які мають відчувати найближче, що турбує людей і які рішення потрібно безпосередньо приймати.

  Я вважаю, що реформа місцевого самоврядування є однією з ключових реформ. Я приходив працювати в Уряд в 2014 році саме для того, щоб здійснити реформу місцевого самоврядування і провести децентралізацію влади в країні. Декілька років пройшло, і ми можемо сьогодні підбивати проміжкові підсумки, особливо в це свято. Я пам'ятаю, як його святкували, робили помпезні заходи, виходили чиновники і говорили, що все буде добре, потім йшли, а далі все централізували і "закручували гайки" всім: кошти і повноваження забирали, фактично знищували органи місцевого самоврядування, включно з 2013 роком.

  Зараз ситуація абсолютно змінилася, і якщо говорити про результати, повноваження на місця повертаються, і багато їх повернуто, фінанси на місця повернуто. Зараз потрібно більше відповідальності на місцях, щоб підзвітність і підконтрольність місцевої влади була безпосередньо перед громадянами, які живуть на території, і відповідно перед державою.

  Хочу підкреслити, що тільки за 11 місяців 2016 року кошти місцевих бюджетів вже збільшені порівняно з 2015 роком на 44 млрд грн. Це означає, що в Україні в селах, селищах, містах з'являються нові інфраструктурні об'єкти, з'являється більше інвестицій в енергоефективність, в інфраструктуру, в дороги, в освіту, в медицину, в публічне середовище. Маю надію на те, що не залишать увагою місцеві органи влади й питання культури, що є дуже важливим. Але треба йти далі. Мені прикро, що вчора з вини деяких політичних сил, деяких, не були проголосовані ряд важливих законів щодо місцевого самоврядування.

  Я точно знаю, що у Парламенті є більшість депутатів, які сповідують принципи підтримки місцевого самоврядування. Але є й ті фракції, які все будуть робити для того, щоб на біле говорити чорне, а на чорне говорити біле, і знищувати місцеве самоврядування, тому що апріорі вони авторитарні. Вони дуже бажають свого колишнього досвіду, щоб перед ними прихиляли голови, ставали на коліна і просили гроші. Але так не буде.

  Хочу підкреслити і запевнити всі органи місцевого самоврядування в тому, що політика щодо зміцнення позиції місцевого самоврядування і децентралізації влади Урядом і мною особисто як Прем’єр-міністром буде впроваджуватися й далі. Ми будемо об’єднувати всіх, хто здатен приймати ефективні рішення. А ті, хто буде далі ворогувати з органами місцевого самоврядування, ми будемо про них говорити абсолютно відкрито та публічно.

  І дуже важливо, щоб ми не зупинялися. Сьогодні об’єднуються нові територіальні громади. Їхні бюджети збільшуються у три, чотири, п'ять, сім разів. Сьогодні ми більше ресурсів подаємо на місця, тому, можливо, сказати, що ми в принципі на шляху, який буде абсолютно успішним для кожної територіальної громади. І найголовніше, щоб люди це відчували, що ситуація змінюється. Не тільки, що бюджети зростають, а потім місцева влада їх направляє, ці бюджети, на депозитні рахунки і не інвестує в якість життя людей. А навпаки, кожна гривня, яка передається на місця, має слугувати від дитини до людини похилого віку. Це наша вимога і наше бачення. Я думаю, що воно повністю співпадає з думкою представників органів місцевого самоврядування.

  І на завершення, я ще раз хочу подякувати нашим депутатам за вчорашню підтримку урядових законопроектів. Фактично всі три законопроекти були проголосовані. Ми зробили ще один крок щодо затвердження державного бюджету. Тому нам залишилося остаточне ухвалення законів і остаточне ухвалення проекту бюджету на 2017 рік. Маємо увійти абсолютно планово в 2017 рік, щоб за декілька тижнів до нового року всі місцеві бюджети, всі, хто мають відношення до бюджетних процесів, змогли підготуватися для входження у новий бюджетний рік.

  Шановні колеги, давайте зараз почуємо міністрів про те, що стосується питання, якого прогресу вони досягли за ці місяці з літа щодо ефективної боротьби з корупцією. Немає заперечень?

  Перед тим, порядок денний нам розданий. У вас він є. Пропоную його затвердити і перейти до розгляду. Немає заперечень? Рішення ухвалено.