• In English
 • Вступне слово Прем'єр-міністра Володимира Гройсмана на засіданні Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2016 року
  опубліковано 16 листопада 2016 року о 14:11

  ГРОЙСМАН В.Б. – Дозвольте від імені Кабінету Міністрів України, від себе особисто привітати наших медіамовників з професійним святом – Днем працівників радіо, телебачення і зв'язку! Хочу привітати всіх журналістів, операторів, всіх працівників цієї надважливої сфери з професійним святом!

  Хочу побажати успіхів вам. У нашому світі те, що ви робите, є надзвичайно важливим. Тому хотів би, щоб ваша робота була пов'язана з абсолютною свободою, якої потребує кожне демократичне суспільство. І хочу підкреслити, що Уряд завжди підтримував і буде підтримувати і свободу слова, і розвиток всіх інформаційних технологій. Ми вважаємо, що це наш обов’язок. Тому прийміть теплі й щирі вітання з нагоди вашого професійного свята.

  На початку хотів би сказати декілька слів про реальний справ у нашій країні. Ми за останній час, буквально за цей тиждень, отримали декілька позитивних сигналів.

  Перший полягає в тому, що ми піднялися в рейтингу агентства Fitch. Фактично ми вийшли з переддефолтного стану, в якому країна знаходилася, можна сказати, декілька років у зв'язку з військовою агресією. Але я думаю, що багато років невдала економічна політика держави привела до того, що ми зустріли виклики з ослабленою економікою, з порожнім бюджетом. І за ці два, два з половиною роки через непопулярні дії, через непопулярні рішення нам доводилося стабілізувати ситуацію і Уряду, і Парламенту, і Президенту.

  Сьогодні можливо підкреслити, що це добрий сигнал, коли ми піднялися в цьому рейтингу. З іншого боку, ми бачимо, що ми маємо сьогодні економічне зростання. І по кварталу ми бачимо 1,8% зростання. Я розумію, що це є ще не відчутно для українських громадян, але це є позитивні сигнали того, що українська економіка починає відроджуватися, і ми починаємо економічне зростання. І наша політика, політика Уряду, полягає в тому, щоб через економічне зростання ми змогли сформувати ресурси для того, щоб інвестувати ці ресурси в реальну якість життя людей.

  Хотів би, щоб ви подивилися на динаміку ВВП в 2014-2016 роках. Але таке падіння, можливо, було й раніше. Ми розуміємо, що почалася військова агресія, і Україна отримала надзвичайно серйозний виклик. З одного боку, частина економіки сьогодні тимчасово окупована. З іншого боку, всі традиційні ринки України були в один момент закриті ворогом. І, таким чином, нам потрібно було вистояти в такій нелегкій боротьбі.

  Те, що ми бачимо сьогодні серйозне падіння ВВП, і те, що ми бачимо сьогодні від початку 2016 року 0,1% і до 1,8 вже по третьому кварталу, говорить тільки про одне – Україна вистояла. І наше завдання зробити це зростання стійким і пришвидшеним. Це означає одне: в Україні будуть створюватися нові робочі місця, буде нормальна робота, буде нормальна зарплата, буде конкурентний український продукт. Тобто ми розпочинаємо розвиток.

  Зрозуміло, що від математичного зростання до реального відчуття є певний період часу. Але ми з вами пам’ятаємо, що, коли було падіння, наскільки українські родини це відчували. І зрозуміло, що нам потрібно зараз підтримувати економічне зростання, чим ми сьогодні врешті-решт і займаємося.

  Окремо хотів би сказати, що ми робимо тільки перші кроки в тому, щоб підвищувати соціальні стандарти громадян України. І вже з 1 грудня 2016 року, буквально через два тижні, ми підвищуємо соціальні стандарти – мінімальна пенсія в країні зросте на 10%. Так, можливо сказати сьогодні, що це є недостатньо. Але точно ми знаємо, що це є, по-перше, друге зростання в цьому році. Перше ми зробили в травні на 5%, з 1 грудня – на 10%, в наступному році – ще на 10, тобто сукупно зростання відбувається. Звісно, ми хочемо його пришвидшувати, але це пов'язано з розвитком національної економіки.

  Наступний крок – з 1 січня 2017 року ми піднімаємо мінімальну зарплату в країні. Це означає, що будь-який працюючий громадянин не може отримувати менш ніж 3200 за свою роботу. І в структурі українського продукту або послуги питома вага зарплати сьогодні зросте. Це є абсолютно справедливим по відношенню до людей, які працюють, тому що дуже важливо, щоб заробляли не тільки власник підприємств, а щоб отримували хоча б по мінімальних потребах (я кажу про мінімальну зарплату) і працівники, що є дуже важливо.

  Тому я вважаю, що цей крок дасть можливість нам і пожвавити внутрішній попит у країні, і позитивно вплинути на розвиток національної економіки, і це тільки перші кроки. Я хотів би, щоб усі про це знали і розуміли. Ми очікуємо, що в наступному році ми будемо мати 3% зростання. Якщо ми сьогодні плануємо підвищити соціальні стандарти на 10% в наступному році, то я не виключаю того, що ми по виконанню бюджету будемо переглядати ці позиції, тому що нам важливо реінвестувати кошти в якість життя українських громадян.

  Тепер я б хотів ще одну річ сказати про те, що намагаються сьогодні розхитати ситуацію в країні під різними "соусами", під різними лозунгами, під різними приводами. Якщо ми подивимося на декілька місяців, навіть останніх, ми побачимо, що багато брали тем, на яких хотіли розхитати ситуацію – і аграрний сектор, і банківський сектор, і тарифи, і все інше. Для чого? У когось є бажання дестабілізувати ситуацію в країні, тому що це суть їхнього життя. У когось є інші причини. Але всі ці причини є абсолютно руйнівними по відношенню до країни.

  Треба сьогодні концентруватися не на тому, щоб розхитати ситуацію, а на тому, щоб забезпечити економічне зростання. А це можливо через абсолютно нормальну прагматичну політику. І те, що Україна вистояла, український народ вистояв, і те, що ми виходимо (якраз зараз річниця Революції гідності, Євромайдану) зараз на економічне зростання, це треба тільки підтримати і підсилити, а не знову ж таки вкинути країну в прірву.

  Хочу підкреслити, що ми сумлінно працюємо як Уряд країни над тим, щоб це економічне зростання було відчутним для кожного українського громадянина. Так, ми не чарівники. За один день, за один місяць, за півроку створити більш потужний ріст було неможливим, але в короткостроковій перспективі ми можемо сьогодні проглядати достатньо стійку позицію щодо нашої економіки і щодо умов життя людини.

  Наше головне завдання, щоб люди мали за що себе утримувати, щоб мали нормальну зарплату і щоб на вулицях українських міст, сіл і селищ було безпечно. Наше завдання, щоб в тому числі й секторальні реформи, які ми проводимо, приводили до підвищення якості життя. Це йдеться і про освіту, і про охорону здоров'я.

  До речі, в наступному році знову ж таки, враховуючи економічне зростання, ми можемо на 30% від факту 2016 року підняти зарплату українським вчителям, на 20% – українським лікарям. І я ще раз повертаюся до того, що це тільки початок. Я хочу, щоб в кожному селі, селищі та місті нашої міцної української держави зараз почули, що це тільки початок, і все саме найгірше вже минуло. Ми вистоїмо і в боротьбі за суверенітет і територіальну цілісність нашої країни, і ми виграємо війну за розвиток національної економіки. Тому що ворог нам не тільки оголосив війну збройними силами, а й економічну теж. Тому ми будемо бачити, як ситуація відновлюється і як Україна розвивається.

  Окремо хотів би підкреслити, що нам дуже важливо сьогодні повернути довіру і до державних інституцій, до влади, на превеликий жаль. І тут винний не український народ, а влада, яка своєю інституційною слабкістю, некомпетентністю, корумпованістю системно втрачала довіру людей. Зараз нам потрібно її повернути. І один із елементів цієї довіри – це наша відкритість, прозорість і публічність.

  Сьогодні, до речі, ми будемо розглядати першим питанням питання щодо формування наших підходів до електронного врядування. Я вважаю, що за цією назвою є дуже велика суть. Електронне врядування дає можливість створити якісні сервіси для українських громадян, владі – стати більш ефективною, прозорою та ліквідувати будь-які підстави для виникнення корупції.

  В моєму управлінському досвіді є успіх впровадження електронного врядування. І можу сказати, що він є достатньо відчутний, коли можна оптимізувати кількість чиновників, коли можна пришвидшити будь-які процеси, які має виконувати влада. Коли все абсолютно відкрито й зрозуміло, зовсім інший рівень довіри, зовсім інший рівень задоволеності людей тими послугами, які надає сьогодні влада на місцях, і центральна в тому числі.

  Я пам’ятаю, що за підтримки Прем’єр-міністра Яценюка ще в першому Уряді я був міністром, віце-прем’єром, ми утворили Агентство електронного врядування якраз для того, щоб сконцентрувати всі   функції запровадження електронного врядування в країні. На жаль, можу сказати, що за останніх декілька років Агентство не мало необхідної підтримки і фінансової, і організаційної. Тому те, що зроблено – це дуже маленька частина того, що ми маємо зробити, починаючи з наступного року.

  Тому сьогодні будуть прийняті рішення, в тому числі про те, щоб змінити систему управління самим агентством. Це дасть нам можливість відокремити його роль і зробити більш успішною роботу команди, яка прийшла для реальних перетворень і реальних справ.