• In English
 • Уряд підтримав законопроект про демонополізацію спиртової галузі
  опубліковано 16 листопада 2016 року о 13:33

  Кабінет Міністрів України підтримав проект Закону «Про демонополізацію та впровадження ринкових засад функціонування спиртової галузі», розроблений Мінагрополітики у тісній співпраці із ФДМ та Мінекономрозвитку.

  Законопроектом регламентується процедура роздержавлення держпідприємств спиртової галузі та запроваджується поетапна лібералізація ринку спирту в Україні.

  «Питання реформування галузі назріло вже давно і напівмірами ситуацію, на жаль, не виправити. Державі за увесь період незалежності зробити крок, який ми сьогодні хочемо зробити, ще не вдавалося, тому якщо ми сьогодні це рішення приймемо, то воно буде дійсно історичним», - зазначив Міністр аграрної політики та продовольства України Тарас Кутовий, презентуючи законопроект на засіданні КМУ 16 листопада.

  Так, за його словами, на сьогодні із 78 спиртзаводів, що перебувають у відомстві Мінагрополітики, працюють лише 15 (включно із виробниками біоетанолу і технічного спирту).

   «За нашими оцінками, доля тіньового обороту харчового спирту виросла з 10% в 2007 до 45% від загального споживання в 2015 році. Лише за минулий рік оціночні втрати бюджету від несплати акцизу і ПДВ із тіньового спирту сягнули 6 млрд грн», - повідомив Міністр.

  У запропонованому проекті закону закладені норми, що запроваджують прозорий, ринковий механізм демонополізації галузі та мінімізують корупційні ризики. Також є норми, що забезпечать функціонування підприємств галузі для захисту трудових колективів.

  Для зміни  форми власності, підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості будуть поділені на дві групи. До першої увійдуть ті, за які покупці запропонують найвищу ціну. Нові власники цих підприємств отримають право протягом семи років виробляти харчовий спирт у межах потужності даних об’єктів.

  У другу групу ввійдуть підприємства, нові власники яких матимуть право виробляти лише технічний спирт. Очікується, що більшість об’єктів другої групи після приватизації будуть перепрофільовані на виробництво біоетанолу.

  Також варто зазначити, що законопроектом передбачається повна лібералізація експорту спирту з України. Але разом із тим, аби захистити вітчизняного товаровиробника, встановлюється семирічний перехідний період, протягом якого імпорт спирту зможуть здійснювати лише державні підприємства.

  «За нашими оцінками обсяг бюджетних надходжень від приватизації ДП спиртової галузі складе 5-6 млрд грн», - підсумував Тарас Кутовий.

  Насамкінець Міністр висловив сподівання, на підтримку законопроекту профільним комітетом Верховної Ради і Парламентом.