• In English
 • Відкрито шлях до конкурентної, прозорої та професійної приватизації держпідприємств у 2016 році
  опубліковано 16 лютого 2016 року о 16:56

  Верховна Рада України проголосувала у 2-му читанні законопроект № 2319а-д, який відкриває шлях до конкурентної, прозорої та професійної приватизації  державних підприємств у 2016 році. Законопроект скасовує обов’язковий продаж через біржу 5-10% акцій держпідприємств груп «В» та «Г» перед приватизацією, забороняє участь у приватизації фізичних та юридичних осіб держави-агресора, дозволяє Уряду залучати радників до приватизації, розширює вимоги до розкриття інформації щодо потенційних покупців та дозволяє вирішувати спори щодо об'єктів приватизації у міжнародному комерційному арбітражному суді.

  “Прийнятий законопроект 2319а-д захищає національні інтереси України та дозволяє почати зразкову приватизацію вже у першому півріччі”, – зазначив старший радник Міністра економічного розвитку і торгівлі України Адомас Аудіцкас.

  Законопроект № 2319а-д скасовує обов’язковий продаж через біржу 5-10% акцій держпідприємств перед приватизацією. Ця норма вводилась як інструмент оцінки вартості всього пакета, але фактично не працює через низьку ліквідність на українському фондовому ринку. Крім того, роздроблення пакета акцій створює ризики блокування приватизації.

  По-друге, законопроект забороняє допускати до приватизації в якості покупців фізичних та юридичних осіб держави-агресора, чи держави, проти якої введено санкції. Ці обмеження фактично закривають шлях до участі російського капіталу у приватизації українських активів, що в сучасних умовах є питанням національної безпеки.

  По-третє, законопроект дає можливість Уряду залучати до приватизації держпідприємств радників на конкурсній основі, а також дозволяє оплачувати їхні послуги не тільки з державного бюджету, але й з інших джерел, у тому числі, технічної допомоги від міжнародних організацій.

  По-четверте, законопроект розширює вимоги щодо розкриття інформації про покупців підприємств, що приватизуються. Закон вимагатиме від потенційних покупців з-поміж юридичних осіб розкривати інформацію про кінцевих власників і бенефіціарів, а від фізичних осіб – розкривати власні доходи.

  І, нарешті, законопроект дозволяє органу приватизації включати в приватизаційні договори купівлі-продажу об'єктів приватизації положення про вирішення спорів у міжнародному комерційному арбітражному суді.