• In English
 • Зроблено перший важливий крок до прозорої та професійної приватизації
  опубліковано 28 січня 2016 року о 18:15

  Верховна Рада України підтримала в першому читанні законопроект № 2319а-д, який відкриває шлях до конкурентної, прозорої та професійної приватизації великих державних підприємств. Законопроект скасовує обов’язковий продаж через біржу 5%-10% акцій держпідприємств груп «В» та «Г» перед приватизацією, дозволяє Уряду залучати радників до приватизації, забороняє участь у приватизації фізичних та юридичних осіб держави-агресора та розширює вимоги до розкриття інформації з боку потенційних покупців.

  «Парламент зробив важливий перший крок до великої приватизації. Продаж великих державних компаній не тільки принесе доходи в державний бюджет, а й відкриє шлях до модернізації цих підприємств. Це буде потужний удар по корупційних інтересах, які сьогодні паразитують на державних компаніях. Прихід в Україну великих іноземних інвесторів стане позитивним сигналом для суспільства і бізнесу. Очікуємо на продуктивне друге читання», – зазначив Міністр економічного розвитку і торгівлі України Айварас Абромавичус.

  Уряд України визначив приватизацію пріоритетним завданням на цей рік. Прийняття законопроекту № 2319а-д має відкрити шлях для великої приватизації вже в першому півріччі 2016 року.

  Мінекономрозвитку та ФДМУ неодноразово наголошували, що до приватизації великих державних компаній необхідно залучити стратегічних іноземних інвесторів, які мають ресурси для модернізації та розвитку підприємств і можуть запропонувати справедливі ціни за державні об’єкти.

  Головна проблема, яку зараз вирішує реформа держпідприємств – це боротьба з корупцією. Прозора, професійна, конкурентна приватизація – це удар по корупції, але й так само – додаткові доходи для держбюджету. Затягування приватизації грає на руку корупційним інтересам.

  Чинний порядок приватизації застарів і містить істотні ризики, а отже – потребує змін. По-перше, норма про обов’язковий продаж через біржу міноритарного пакету акцій великих держкомпаній, яка вводилась як інструмент оцінки вартості всього пакету, фактично не працює через низьку ліквідність на українському фондовому ринку. Крім того, роздроблення пакету акцій створює ризики та може загальмувати процес приватизації. Законопроект № 2319а-д скасовує обов’язковий продаж через біржу 5%–10% акцій великих держпідприємств.

  По-друге, законопроект дає можливість уряду залучати до приватизації держпідприємств радників на конкурсній основі, а також дозволяє оплачувати їхні послуги не тільки з державного бюджету, але й з інших джерел, наприклад, технічної допомоги від міжнародних організацій. Залучення радників дозволяє провести повну підготовку об'єкта до приватизації з урахуванням сучасної практики, міжнародних стандартів; презентувати його широкому колу потенційних покупців в Україні та за її межами. Підготовка об’єктів до продажу за участі радників зі світовою репутацією підвищить довіру іноземних інвесторів до процесу приватизації.

  По-третє, законопроект забороняє допускати до приватизації в якості покупців фізичних та юридичних осіб держави-агресора, чи держави, проти якої введено санкції. Ці обмеження фактично закривають шлях до участі російського капіталу в приватизації українських активів, що в сучасних умовах є питанням національної безпеки.

  І, нарешті, законопроект розширює вимоги щодо розкриття інформації про покупців підприємств, що приватизуються. Закон вимагатиме від потенційних покупців з-поміж юридичних осіб розкривати інформацію про кінцевих власників і бенефіціарів, а від фізичних осіб – розкривати власні доходи.