• In English
 • Зроблено перший крок у стратегічному плануванні розвитку енергетичного сектору України
  опубліковано 21 січня 2016 року о 15:34

  Проведено громадські слухання та обговорення проекту Плану розвитку Об’єднаної енергетичної системи України  на 2016 – 2025 роки.

  Громадські слухання пройшли на ПС 750 кВ «Київська» в Макарівському районі. Це перше подібне громадське обговорення такого проекту за багато років, як було зазначено учасниками.

  Серед ключових ідей проекту – створення передумов для всебічної інтеграції ОЕС України до об’єднаної енергосистеми країн Європейського Енергетичного Співтовариства та подолання слабких місць в роботі енергосистеми. На це звернув увагу на початку заходу в.о. директора ДП «НЕК «Укренерго» Всеволод Ковальчук. Також він подякував громадським об’єднанням, установам, організаціям, які протягом двох місяців надавали слушні пропозиції до проекту.

  У виступах запрошених учасників прозвучало, що документ розроблений насамперед  з урахуванням інтересів споживача. Наголошено на важливості енергетики для економіки країни та ролі ДП «НЕК «Укренерго» в координації дій щодо забезпечення країни електроенергією та впровадження програм розвитку енергосистеми і залучення інвестицій. Також промовці звернули увагу на необхідності надання статусу такому важливому документу, щоб він був обов’язковим для виконання для всіх галузей економіки, а також на важливості визначення пріоритетів та ретельному розрахунку коштів для будівництва та модернізації енергетичних об’єктів.

  Від Міненерговугілля участь у заході взяли директор департаменту стратегічного планування та європейської інтеграції Михайло Бно-Айріян, радник Міністра Вадим Вірченко, представники структурних підрозділів Міністерства Кирило Новиков, Гліб Стригуненко та інші. Також активну участь в обговоренні проекту взяли члени Громадської ради.

  Михайло Бно-Айріян у виступі зауважив, що для кращого прогнозування розвитку електроенергетичного сектору насамперед повинен бути прогноз розвитку споживання по всій країні та стратегія розвитку всієї країни. Крім того, звернув увагу, що методологію формування балансу розробляло раніше не Міненерговуглля, а інші органи. Тому на сьогодні група фахівців Міністерства працює над такою методологією, у тому числі в рамках Українсько-данського енергетичного центру.

  Михайло Бно-Айріян повідомив про розробку Міністерством Концепції Енергетичної стратегії та висловив думку про необхідність нового підходу до Енергетичної стратегії: вона не повинна бути звичайним набором цифр: «Стратегічний документ розвитку енергетики повинен включати розуміння того, як трансформуються ринки, куди ми рухаємося, які основні завдання. Ми віримо, що в березні завершимо роботу над методологією і до кінця червня отримаємо Стратегію, пораховану більш-менш правильно за прогнозними моделями, на яких працює весь світ».

  Крім того, він звернув увагу, що прогноз споживання повинен враховувати нові виклики: зниження ціни на нафту, як це буде впливати на інші сировинні ринку (наприклад вугілля, газу), розвиток автомобільного бізнесу та зростання кількості електромобілів. «Уже цього року у світі продано близько мільйона електромобілів, а через 20 років, можливо,  тільки для заряджання електромобілів буде потрібно близько 15- 20 млрд. Квт/год електроенергії в Україні», - наголосив він.

  Михайло Бно-Айріян також зазначив, що такий План повинен бути живим документом і переглядатися на системній основі, адже галузь не стоїть на місці і енергетики звертають увагу на вузькі місця, які потрібно розвивати.  «Якщо ринок запрацює, уже не буде чіткого єдиного плану, адже в нас ринкова економіка. Планувати буде великий бізнес спільно з оператором мереж. Не Міністерство повинно рахувати, скільки кому виробити електроенергії, а оператор мереж, який повинен розуміти технологічну спроможність системи та буде готувати свою стратегію її розвитку», - підсумував він.

  Голова Громадської ради при Міненерговугіллля Семен Поташник запевнив у готовності Громадської ради опрацювати надані пропозиції на її найближчих засіданнях.

  Під час заходу з презентаціями виступили представники ДП «НЕК «Укренерго». Зокрема, головний диспетчер – начальник оперативно-диспетчерського пункту ДП «НЕК «Укренерго» Зайченко В.Б. поінформував щодо поточного стану роботи ОЕС України, наголосивши, що на сьогодні запаси вугілля на станціях 2 млн. 200 тисяч тонн, тому осінньо-зимовий період пройде без необхідності вимкнень електроенергії та імпорту з сусідніх країн. Також він зазначив, що завдяки дії Постанови Кабінету Міністрів про впровадження тимчасових надзвичайних заходів на ринку електроенергії вдалося зекономити 0,5 мільйона тонн вугілля.

  Основні положення проекту Плану розвитку ОЕС України представив заступник директора НТЦЕ з питань розвитку електроенергетики Болдирєв О.М. Він наголосив, що при розробці документа враховано об’єктивні передумови розвитку, оцінено потребу  інвестиціях та прогнозні обсяги споживання на 2016-2025 роки. Також поінформував про плани щодо будівництва нових енергоблоків, зокрема двох блоків ТЕС за технологією ЦКШ (циркуляція киплячого шару), та модернізації 41 пиловугільного блоку, впровадження нових енергетичних об’єктів гідро- та альтернативної енергетики.

  Обговорено і важливе питання розвитку енергомереж. Про перспективи розвитку об’єктів магістральних електромереж ОЕС України та електростанцій на відновлювальних джерелах енергії поінформував начальник служби перспективного розвитку ОЕС України Зоркін А. В. (ДП «НЕК «Укренерго»).

  Попередні висновки Дослідження можливості паралельної роботи української та молдовської енергосистем з європейською континентальною енергосистемою ENTSO-E представив начальник служби євроінтеграції ДП «НЕК «Укренерго» Салимон В.С.

  Активну участь в обговоренні взяли представники генеруючих та енергопостачальних підприємств, науковці НАНУ, представники асоціацій енергетичних підприємств та засобів масової інформації.

  За результатами громадського обговорення представники ДП «НЕК «Укренерго» запевнили, що опрацюють та максимально врахують надані конструктивні зауваження та пропозиції.