• In English
 • Арсеній Яценюк: Завдяки електронній системі закупівель ProZorro цьогоріч буде зекономлено мінімум 5 млрд. грн. бюджетних коштів
  опубліковано 17 січня 2016 року о 18:32

  «Переведення всіх державних закупівель в електронний формат дозолить збільшити економію в рази. Навіть за скромними прогнозами, цього року економія бюджетних коштів складе 5 млрд. гривень, а в наступному економічний ефект від повного переходу на електронну систему може бути в декілька разів більшим», - наголосив Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк у «10 хвилинах» у неділю, 17 січня.

  Глава Уряду зазначив, що сфера державних закупівель довгі роки була найбільшою “годувальницею” корупціонерів: «За нашими підрахунками, втрати від прямої корупції та неефективного управління становили близько 20% від усього об’єму державних закупівель. А це – приблизно 50 млрд. гривень щороку. Це майже стільки, скільки закладено в бюджеті на Збройні Сили України».

  Він підкреслив, що створена Урядом  електронна система державних закупівель ProZorro дозволить повернути в бюджет десятки мільярдів гривень: «Ми переводимо всі державні тендери в он-лайн формат. Усі процедури, кожен крок, кожне рішення стають публічними".

  Електронний формат також спрощує доступ бізнесу до торгів, підкреслив Арсеній Яценюк: «А це - підвищення конкуренції в державних закупівлях».

  Завдяки ProZorro, зазначив Глава Уряду, кожна компанія чи підприємець може зареєструватися на торговому майданчику, знайти аукціон і подати заявку на участь: «Далі відбуваються анонімні торги. За результатами аукціону обирається переможець, і тільки після цього розкривається назва компанії. Таким чином, провести «свого» постачальника стає практично неможливо. А переможцями ставатимуть тільки сумлінні постачальники».

  «При цьому будь-хто може зайти на сайт і дізнатися, що закуповувало те чи інше державне підприємство і за якою ціною», - зазначив він.

  У пілотному режимі ProZorro почала працювати ще в лютому 2015 року, і завдяки їй вже вдалося зекономити понад 500 мільйонів гривень: «І це при тому, що сьогодні через цю систему проводиться тільки 2% державних тендерів».

  Зокрема, Міністерство інфраструктури та підприємства, які знаходяться у його підпорядкуванні, провели тендери у системі ProZorro на понад 1,3 мільярда гривень. Сума економії перевищила 75 мільйонів: «Міністерство оборони повністю перейшло на електронні закупівлі. Результат - майже 1000 тендерів і 200 млн. гривень економії».

  Вже з 1 квітня на ProZorro в обов’язковому порядку перейдуть усі великі замовники: міністерства, відомства, найбільші державні підприємства. З серпня - почнуть переходити всі інші.

  Глава Уряду зазначив, що розбудова електронної системи відбувається коштом донорів, а кожну статтю витрат контролює Transparency International: «Значну допомогу та підтримку надали волонтери - у вигляді консультацій, навчання, робіт і ресурсів. Деякі з активістів, які стояли біля витоків реформи ще з часів Майдану, сьогодні успішно працюють в якості державних службовців».

  Глава Уряду звернувся до тих чиновників, «які ще сподіваються зберегти якісь «окремі схеми»: «Перехід на електронну систему є обов’язковим, без будь-яких винятків. Для цього у нас є все необхідне: законодавча база, ефективна електронна система, самовіддана команда, яка працює задля успіху реформи, та повна підтримка міжнародних партнерів».

  Арсеній Яценюк закликав представників бізнесу долучатися до системи електронних державних закупівель: «Ми працюємо з вами відкрито і прозоро та є вашими надійними партнерами».

  Глава Уряду також звернувся до волонтерів і журналістів: «Вивчайте дані закупівель, шукайте можливі порушення. Говоріть і пишіть про це. Громадський контроль – найбільш дієвий механізм боротьби з корупцією».

  «Разом ми зможемо перемогти корупцію в закупівлях і повернути кошти для потреб українців», - підкреслив Арсеній Яценюк.