• In English
 • НКРЕКП прийняла стратегічні рішення щодо впровадження стимулюючого тарифоутворення та переходу на тарифну систему вхід-вихід для ПАТ "Укртрансгаз"
  опубліковано 29 грудня 2015 року о 19:10

  Перехід на стимулююче тарифоутворення

  Вперше в Україні рішенням Комісії з 01 січня 2016 року запроваджено стимулююче регулювання у сфері транспортування природного газу для Оператора газотранспортної системи  ПАТ «Укртрансгаз» та встановлено нові тарифи на основі багаторічного стимулюючого регулювання.

  Необхідність запровадження передбачена стратегічними документами ЄС, Коаліційною угодою та Програмою діяльності Уряду:

  ·          Директива 2009/73/ЄС у частині запровадження принципів стимулювання при реалізації тарифної політики;

  ·          п. 5.2 Розділу XII «Реформа Енергетики та Енергонезалежність» Коаліційної угоди, укладеної учасниками коаліції депутатських фракцій Верховної Ради України VIII скликання;

  ·          п. 262 Плану заходів з виконання Програми діяльності Кабінету Міністрів України та Стратегії сталого розвитку «Україна-2020» у 2015 році, затвердженого розпорядженням КМУ від 4 березня 2015 р. № 213-р.

  Піонери серед країн ЄС здійснили перехід до стимулюючого регулювання більше 20 років тому. Результати впровадження дозволили досягнути вищої якості послуг для споживачів за рахунок створення стимулів до ефективності та залучення інвестицій компаніями.

  Комісія очікує виконання необхідних умов  ліцензіатами з передачі та поставки електричної енергії для переходу на стимулююче тарифоутворення у 2016 році, що стане першим прикладом застосування стимулюючого тарифоутворення і для дистрибуційних компаній в Україні.

  Встановлення тарифів на транспортування транскордонними газопроводами, перехід на тарифну систему «вхід-вихід»

  Також сьогодні Комісією вперше встановлено тарифи на транспортування природного газу транскордонними газопроводами (транзит газу) на виконання вимог Закону України «Про ринок природного газу».

  Крім того, відбулася кардинальна зміна тарифної системи - запроваджена система «вхід-вихід». Нові тарифи на транспортування природного газу транскордонними газопроводами встановлені як плата за потужність у точках входу і точках виходу, розташованих на державному кордоні України, відповідно до Методології, прийнятої на виконання Закону України «Про ринок природного газу» (постанова НКРЕКП від 30.09.2015 № 2517), яка передбачає:

  ·          європейський принцип формування тарифів як вартість забезпечення замовнику послуг транспортування природного газу замовленої договірної потужності у точках входу в газотранспортну систему та точках виходу з газотранспортної системи;

  ·          формування тарифів на довгостроковий період, що дає можливість замовникам послуг планувати та прогнозувати свої витрати;

  ·          запровадження стимулів для підвищення ефективності;

  ·          стимули для дотримання стандартів якості послуг та безпеки;

  ·          можливість формування тарифів на основі замовлення договірних річних, квартальних, місячних та на добу наперед послуг як на гарантованих так і на переривчастих засадах із застосуванням понижуючих коефіцієнтів.