• In English
 • Максим Нефьодов: Необхідно тримати темп реформ і забезпечити повний перехід на електронну систему вже у 2016 році
  опубліковано 22 грудня 2015 року о 14:40

  Реформа державних закупівель – одна з найуспішніших реформ. Вже на першому етапі вона демонструє реальний результат: економія бюджетних коштів у системі електронних закупівель ProZorro перевищила 500 млн. грн. Цей позитивний ефект необхідно закріпити й розвинути, ухваливши Закон «Про публічні закупівлі», який дозволить розгорнути ProZorro на всю країну. Про це на брифінгу розповів Максим Нефьодов, заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України.

  За його словами, середня економія від планової суми закупівель в електронній системі складає близько 12-18%. За умови збереження наявного рівня економії  та загальній сумі закупівель - 250 млрд. грн. (дані за 2014 рік), повний перехід на ProZorro принесе державі близько 30-45 мільярдів заощаджень на рік. А це – податки, соціальні виплати, забезпечення фінансування державних програм. По суті, держава отримає величезне внутрішнє джерело фінансування в об’ємі $1,5 мільярда щорічно.

  «Державні тендери вже стали синонімами корупції. Об’єм держзакупівель у 2014 році склав 250 мільярдів гривень. Ми оцінюємо рівень втрат у системі у 20%, половина з них - це пряма корупція, а ще половина – неефективне використання державних грошей. Таким чином ми боремося з корупціонерами за 50 мільярдів гривень щорічних втрат», - зазначив Максим Нефьодов.

  Він підкреслив необхідність тримати темп реформ і забезпечити повний перехід на електронну систему вже у 2016 році. Саме Закон «Про публічні закупівлі» створює основу для переведення в електронну систему всіх закупівель, що здійснюються за державні кошти. «Для прийняття Закону «Про публічні закупівлі» все підготовлено. Ми провели необхідну роботу, документ вийшов дуже виважений, побудований на досвіді десятків тисяч транзакцій пілотного проекту. Тепер слово за депутатами. Треба просто взяти і прийняти цей Закон в першому читанні вже цього тижня. Якщо цього не відбудеться - це буде означати саботаж однієї з найбільш важливих реформ у державі», - додав він.

  За словами Олександра Стародубцева, директора департаменту регулювання державних закупівель Мінекономрозвитку, реформувати систему лише шляхом косметичних змін у чинне законодавство на неможливо. Необхідно було розробити новий базовий закон, який був би побудований на іншій філософії, а саме: на прозорості, легкому і рівному доступі до тендерів. Саме таким документом і є проект Закону «Про публічні закупівлі» №3559.

  «Законопроект №3559 – це фінальна крапка довгого та складного етапу реформи держзакупівель. Це досвід, який ми отримали за допомогою пілоту, але у структурованому, виваженому вигляді. Документ детально прописує правила і процедури роботи у цій системі, й у ньому враховані всі напрацювання й відгуки, які було отримано протягом роботи системи ProZorro. Ми зібрали зауваження від громадських активістів, експертів, в тому числі, закордонних, і ретельно пропрацювали кожне з них, щоб отримати дійсно зрілий документ», - пояснив Олександр Стародубцев, додавши, що законопроект вже зареєстрований у Верховній Раді та може бути розглянутий вже цього тижня.

  Після прийняття Закону «Про публічні закупівлі», на його основі будуть розроблені підзаконні акти - постанови та розпорядження Кабміну, які регламентують, наприклад, вимоги до майданчиків та учасників торгів, деталізують процедури тощо. «Закон допоможе бізнесу, який хоче працювати відкрито, по-європейськи. А також замовникам, які хочуть заощадити державні кошти й отримати послуги і товари найкращої якості. Це може заважати лише корупціонерам», - додав Олександр Стародубцев.

  Проект ProZorro і реформа державних закупівель - є дуже важливими з точки зору боротьби з корупцією, зазначила член правління Центру протидії корупції Олена Щербан. «Наша організація займається громадським моніторингом та аналізом державних закупівель як однієї з найбільш корумпованих сфер. Звичайно,  жоден закон не може бути панацеєю від корупції, проте, електронна система державних закупівель виводить на новий рівень  можливості для аналізу закупівель та виявлення корупційних схем.

  Раніше систематизовані та узагальнені  відомості про державні закупівлі в режимі реального часу було просто неможливо зібрати. Система ProZorro може дати  нові інструменти для моніторингу і зробити публічними ті речі, які раніше ретельно приховувалися», - розповідає Олена Щербан.

  «Процес підготовки законопроекту «Про публічні закупівлі»  був відкритим та прозорим для пропозицій і зауважень. Кожен бажаючий міг надати коментарі, щоб вдосконалити документ. Тепер настав час ставити його на голосування і брати відповідальність за реформу на себе», - підкреслила Олена Щербан, додавши, що так звані альтернативні проекти, які раптово почали з’являтися свідчать про блокування процесу в Парламенті. Мета появи таких невдало підготовлених документів може бути лише одна - зрив реформи. «Ми закликаємо депутатів знайти час і волю, щоб розглянути проект і схватили Закон «Про публічні закупівлі» в першому читанні вже цього тижня, оскільки він є одним із важливих кроків у боротьбі з корупцією у держзакупівлях», - зазначила вона.

  Завантажити презентацію «Новий Закон «Про публічні закупівлі». Розвиток системи ProZorro і наступні кроки реформи» можна за посиланням: http://bit.ly/ISDLPC