• In English
 • Міненерговугілля: Завантаження генеруючих потужностей енергомережі продиктоване необхідністю втримати систему в складний момент і не допустити надзвичайного стану
  опубліковано 08 грудня 2015 року о 12:42

  Міністр енергетики та вугільної промисловості Володимир Демчишин висловив переконання, що в Україні є достатня кількість палива для електрогенерації.

  «Позавчора вночі прийшло третє судно з південноафриканським вугіллям у порт. Якість вугілля підтверджено. Акредитив на наступний вантаж уже видано, ми знизили ціну до 56 доларів і чекаємо вантаж у січні. Існуючі контракти не обмежують нас в поставках, лише портова інфраструктура», - заявив  Міністр у коментарі журналістам.

  При цьому Міністр наголосив, що в умовах втрати частини генерації рішення компаній-виробників електроенергії повинні диктуватися насамперед інтересами національної безпеки.

  «В умовах браку регулюючих потужностей ми закликаємо генерацію дуже відповідально поставитися до завдань міністерства щодо балансування виробництва та завантаження станцій. Ми максимально завантажуємо дешеву атомну генерацію, цього року вона вже виробила на 3,7 мільярди кіловат більше ніж було заплановано в балансі, затвердженому Юрієм Проданом у листопаді минулого року. Але її використання обмежують можливості мережі та потреби в пікових навантаженнях, які атомні станції технологічно не можуть покрити», - наголосив Міністр.

  Довідково

  Наразі на енергетичному ринку створюються складні умови роботи енергетичного обладнання внаслідок тривалого пошкодження енергетичних установок та втрати джерел постачання енергетичних ресурсів. Так бойові дії на Сході країни призвели до втрати декількох основних регулюючих потужностей – відокремлені від енергосистеми України Старобешівська та Зуївська ТЕС тривалий час працює на виділений район електричного навантаження Луганська ТЕС.

  Додатковою проблемою є рекордно низька водність, через що  Міністерство спрямовує зусилля на забезпечення роботи теплової генерації як єдиної регулюючої потужності

  Тимчасове припинення постачання енергетичного вугілля із неконтрольованої українською владою території призвело до активного спрацювання дефіцитного палива антрацитових марок, на якому працюють регулюючі потужності теплової генерації. Саме ці потужності використовують у години пікових навантажень та нічних провалів споживання, щоб забезпечити сталу роботу енергосистеми. Дефіцит вугілля антрацитової групи створює серйозну проблему для регулювання навантажень на енергосистему.

  Міністерство здійснило низку заходів з метою диверсифікації поставок енергетичного вугілля. Так 168 тис тонн вугілля надійшло 4 грудня та очікується ще 80 тис тонн 12 грудня. Крім того, укладено додаткові договори, і в січні прибуде наступна партія вугілля антрацитової групи.

  Негативний вплив на роботу ОЕС України має пошкодження обладнання енергетичної системи у Херсонській та Миколаївській областях, адже вимушено розвантажувались енергоблоки Придніпровської та Вуглегірської ТЕС, Запорізької та Южно-Української атомних електростанцій. Енергосистема втратила можливість використовувати 500 МВт атомної потужності.

  Однією з регулюючих потужностей є гідроенергетика, проте цього року спостерігається найнижча водність за всю історію, тому недостатність гідроресурсів не дає змоги задіяти ГЕС для регулювання та проходження пікових навантажень на ОЕС України.

  Міненерговугілля постійно працює над пошуком шляхів регулювання роботи енергосистеми. Зокрема, опрацьовується можливість переведення енергоблоків ТЕС на вугілля газової групи, проте це тривалий процес, який потребує  значних капіталовкладень. Також  з 20 квітня по 11 травня на Хмельницькій АЕС здійснено дослідну експлуатацію режиму добового регулювання потужності на енергоблоці № 2 з метою вивчення можливості управління режимами роботи ОЕС України в період низького рівня нічного електроспоживання, що дало б змогу знизити навантаження на ТЕС та знизити затрати дефіцитного палива. Ці експерименти у стадії вивчення.

  У такій ситуації імпорт електроенергії протягом року був вимушеним заходом для підтримки роботи енергосистеми в нормальному режимі, зокрема для проходження пікових навантажень та для будівництва ЛЕП РАЕС-Київ.

  Після запуску атомних енергоблоків імпорт електроенергії було зупинено і на сьогодні він не ведеться.