• In English
 • Максим Стріха: Закон "Про наукову і науково-технічну діяльність" сприятиме розвитку потенціалу України
  опубліковано 04 грудня 2015 року о 16:40

  Ухвалений 26 листопада Верховною Радою України урядовий Закон «Про наукову і науково-технічну діяльність», «після підписання Президентом, сприятиме розвитку потенціалу України як однієї з провідних наукових держав». На цьому наголосив заступник Міністра освіти і науки Максим Стріха на брифінгу в Будинку Уряду 4 грудня.

  За його словами, Україна й досі здатна продукувати першорядні фундаментальні результати в галузі науки, хоча останнім часом фінансування було мізерним. Як приклад він назвав результат науковців НТУУ «Київський політехнічний інститут», які протягом року «від ідеї до виробництва» на базі університету забезпечили виготовлення безпілотників, першу партію яких заплановано у грудні направити в діючу армію. У КПІ також створено нано-супутник, який, як відзначив Максим Стріха, «уже 18 місяців літає навколо Землі і передає інформацію». А роботи Харківського фізико-технічного інституту НАНУ «дозволять продовжити роботу реакторів для АЕС і заощадити для держави мільярди доларів». Крім того, українські вчені друкують близько 6 тис. статей в рік у виданнях, які входять до міжнародної наукової бази Web of Science.

  Водночас, за словами заступника Міністра освіти і науки, в українській науці є і недоліки (застаріла архаїчна структура управління, консервативність керівництва Національної академії наук, неефективні напрямки, проблеми з оцінюванням), на які ухвалений Закон відповідає. «Він має реформаторський характер. Він вибудований від конкретного науковця і до держави. Його мета – полегшити життя кожному конкретному науковцеві, науковій установі і зробити дослідження ефективними, щоб вони служили державі», - зазначив Максим Стріха.

  Він повідомив, що новаціями Закону є створення Національної ради України з питань розвитку науки і технологій та Національного фонду досліджень України.

  Національну раду України з питань розвитку науки і технологій очолюватиме особисто Прем’єр-міністр, і вона складатиметься з  Адміністративного комітету, до складу якого увійдуть 24 представники органів виконавчої влади, керівники національних академій наук, провідних вищих навчальних закладів і наукових установ, та Наукового комітету, до складу якого будуть обрані 24 вчені зі світовим ім’ям.

  Основною метою створення незалежної інституції Національного фонду досліджень України є фінансова підтримка як фундаментальних, так і прикладних наукових досліджень.

  Максим Стріха також підкреслив, що урядовим Законом суттєво вдосконалюються положення, які визначають статус та повноваження Національної академії наук та національних галузевих академій наук. Процедури обрання їх керівництва демократизовані шляхом надання більших прав трудовим колективам академічних наукових установ. Передбачається обмеження перебування на виборних керівних посадах наукових установ та академій наук двома строками.

  «Вперше в національних галузевих академіях право голосу при ухваленні рішень буде надано не тільки академікам і членам-кореспондентам, а і кандидатам наук, докторам, тим, хто реально творить  науковий продукт. Вперше вибрані від установ представники матимуть право голосу на зборах», - наголосив заступник Міністра.

  Серед іншого, Максим Стріха відзначив новації Закону щодо комерціалізації наукових досліджень. «Наукові установи можуть входити у господарські товариства саме своєю інтелектуальною власністю. Законом запропоновано механізм, як змусити прикладні результати швидко запрацювати в конкретних галузях реального сектору», - пояснив він.

  Крім того, він висловив сподівання, що Бюджетом-2016 буде закладено кошти, які б «забезпечили, навіть при нинішній складній ситуації, поступальний розвиток науки».