• In English
 • НКЦПФР: В парламент подано законопроект про регульовані ринки та деривативи
  опубліковано 23 листопада 2015 року о 09:26

  Народними депутатами України, зокрема членами Комітету Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності, зареєстровано проект Закону України щодо регульованих ринків та деривативів (№3498, 3499, 3500).

  Проект закону розроблявся Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) разом з Європейським банком реконструкції і розвитку із залученням народних депутатів, Міністерства фінансів, Міністерства економічного розвитку і торгівлі, Міністерства аграрної політики та продовольства, Національного банку України, МВФ та USAID.

  Даний проект враховує передову міжнародну практику, насамперед Рекомендації Міжнародної асоціації свопів та деривативів (ISDA), Принципи регулювання та нагляду за ринками товарних деривативів (IOSCO), а також останні законодавчі зміни в Європейському Союзі, Директиву Євросоюзу про ринки фінансових інструментів (MiFID II),  Регламент про ринки фінансових інструментів (MiFIR) та Регламент про позабіржові похідні інструменти, центральних контрагентів і торгові репозиторії (EMIR).

  Документом передбачається запровадження необхідних змін в законодавство для повноцінного функціонування позабіржового ринку деривативів, зокрема вводиться поняття генеральної угоди та ліквідаційного неттингу.

  Також проект закону передбачає комплексне врегулювання функціонування регульованих ринків у відповідності до директив ЄС.

  Зокрема, передбачено існування чотирьох видів регульованого ринку:

  ·          Регульований фондовий ринок (ринок цінних паперів)

  ·          Регульований товарний ринок

  ·          Регульований грошовий ринок (ринок інструментів грошового ринку)

  ·          Регульований ринок деривативів

  Документ передбачає, що загальний нагляд за регульованим ринком, в тому числі ринком деривативів, здійснюватиме НКЦПФР. При цьому, нагляд за OTC-деривативами (деривативами, що укладаються поза регульованим ринком) буде здійснюватися на існуючому рівні з додатковим обов'язковим поданням інформації про укладені деривативи до торгового репозиторію.

  Законопроект є комплексним та передбачає внесення змін, зокрема, до таких законодавчих актів: Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Цивільного та Господарського кодексів України; Закону України «Про відновлення неплатоспроможності боржника або визнання його банкрутом», Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», Закону України «Про заставу», Закону України «Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень», Податкового кодексу України; Кримінального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення.

  «Розроблений законопроект запроваджує повноцінне регулювання ринку деривативів, приводить регулювання товарного біржового ринку до єдиних стандартів, аналогічно до фондових бірж та запроваджує єдиний підхід до створення організованого ринку, незалежно від виду активу, що торгуватиметься на біржі. Але для розбудови повноцінного регульованого ринку, який відповідатиме кращій міжнародній практиці, ми повинні змінити рельєф ринку, оскільки в поточному вигляді його інфраструктура є занадто слабкою», - прокоментував Голова Комісії Тимур Хромаєв.

  Законопроект буде обговорено найближчим часом на комітетських слуханнях Комітету ВРУ з питань фінансів і банківської діяльності.