• In English
 • Експерти обговорили законопроект щодо регулювання зайнятості домашніх працівників
  опубліковано 19 листопада 2015 року о 17:05

  Проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо регулювання та легалізації зайнятості домашніх працівників», який Мінсоцполітики розробило з метою унормування праці домашніх працівників, їх прав, обов’язків, відносин з їх роботодавцем, а також легалізації їх зайнятості, сьогодні обговорили учасники експертної зустрічі – фахівці Міністерства, науковці та представники громадськості. Обговорення відбулося в Комунікативному центрі Уряду під головуванням заступника Міністра соціальної політики Валерія Ярошенка.

  «В Україні все більше набувають поширення випадки використання праці домашніх працівників з метою побутового обслуговування та ведення домашнього господарства. Однак використання праці домашніх працівників досить часто супроводжується порушенням їх прав: з ними переважно не укладаються трудові договори, за них не сплачуються внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, порушуються право на відпочинок та їх особисті права тощо. Тому праця домашніх працівників та їх відносини з роботодавцем потребують законодавчого урегулювання та створення умов для легалізації їх зайнятості», - наголосив, відкриваючи зібрання, Валерій Ярошенко. При цьому він висловив впевненість, що законопроект сприятиме вирішенню усіх цих питань.

  Як відомо, за оцінками Держстату, загальна кількість працівників, які надають побутові та персональні послуги в сімях, становить близько 162 тис. осіб. Але роботодавці, як правило, не сплачують за них внески. Відповідно, практично всі ці працівники є неформально зайнятими, тобто соціально незахищеними.

  Враховуючи незацікавленість роботодавця, який наймає в свою сім’ю домашніх працівників, у сплаті соціальних внесків та податків за такого працівника, одним з дієвих механізмів легалізації зайнятості даної категорії працюючих є їх добровільна участь у загальнообов’язковому соціальному та пенсійному страхуванні, переконані у Мінсоцполітики. Але, як підкреслюють у Департаменті ринку праці та зайнятості Міністерства, трудові питання домашніх працівників та їх відносини з роботодавцем, а також створення умов для виходу їх з неформального сектору та забезпечення соціального захисту, насамперед, потребують законодавчого урегулювання.

  За інформацією Валерія Ярошенка, на сьогодні законопроект вже погоджено із заінтересованими органами, соціальними партнерами та направлено на розгляд Кабінету Міністрів України.

  Ним пропонується у Кодексі законів про працю України визначити особливості регулювання зайнятості домашніх працівників з урахуванням норм Конвенції МОП № 189. Зокрема, передбачене обов’язкове укладення трудового договору між роботодавцем та домашнім працівником, встановлені умови його припинення та випробувального терміну.

  Так, відповідно до законопроекту домашня праця дозволяється особам від 16 років і старшим. У трудовому договорі для домашнього працівника віком від 18 років і старшим може бути зазначено випробувальний строк тривалістю не більше ніж один місяць. Про бажання припинення трудового договору сторони повинні повідомити одна одну письмово не менше ніж за 14 днів. У разі проживання домашнього працівника в домашньому господарстві (сім'ї) йому має забезпечуватися повага та недоторканність особистого життя. Період часу, який домашній працівник не може використати на свій розсуд і залишається у розпорядженні домашнього господарства на випадок, якщо в ньому може виникнути необхідність, включається до робочого часу.

  Також законопроектом пропонується внести зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» і тим самим передбачити можливість добровільної сплати домашнім працівником внесків на соціальне та пенсійне страхування.

  Під час обговорення законопроекту учасники експертної зустрічі підтвердили, що його прийняття сприятиме урегулюванню питання зайнятості домашніх працівників та легалізації праці цієї категорії з числа неформально зайнятих осіб, а також дозволить забезпечити їх соціальний захист та обґрунтувати ратифікацію Конвенції МОП № 189.