• In English
 • Мінінфраструктури та Мінприроди ініціюють зміни до законодавства, що врегулюють порядок радіологічного та екологічного контролю
  опубліковано 02 жовтня 2015 року о 10:40

  Мінінфраструктури та Мінприроди ініціюють зміни до законодавства, що врегулюють порядок радіологічного та екологічного контролю. Таке рішення прийнято за результатами робочої поїздки заступника Міністра інфраструктури України Юрія Васькова та заступника Міністра екології та природних ресурсів – керівника апарату Світлани Коломієць до Іллічівського та Одеського морських портів.

  У ході візиту представники міністерств стали свідками процедур екологічного та радіологічного контролю суден та вантажів, поспілкувалися із капітаном судна, агентом та фахівцями морського порту. Зокрема, обговорювали те, що чинним законодавством не врегульовано порядок визначення фактичного погіршення якості води в акваторії морського порту. Не регламентований законодавчо і порядок взяття проб ізольованих баластних вод та проведення їх аналізу. Тому представники відомств домовилися про розробку і внесення на розгляд уряду проекту постанови щодо порівняння вод при контролі забруднення не з чинними нормативами гранично допустимої концентрації, що значно застаріли, а з фоновими показниками, а також Порядку взяття проб ізольованих баластних вод та проведення їх аналізу.

  Крім того, планується ініціювати внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України № 198 від 20.03.1995 «Про здійснення екологічного контролю в пунктах пропуску через державний кордон», а також до Правил охорони внутрішніх морських вод і територіального моря України від забруднення та засмічення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.02.1996 № 269. Зокрема, йшлося про проведення екологічного контролю суден виключно у разі, якщо із судна викидаються видимі плавучі частки або спостерігаються видимі сліди нафти чи нафтовмісних або інших забруднюючих речовин в районі скиду, що призводить до фактичного погіршення якості води у відношенні до фонових показників в районі водокористування.

  Було вирішено також найближчим часом ініціювати внесення змін до урядової Постанови № 1031 від 05.10.2011 «Деякі питання здійснення державного контролю товарів, що переміщуються через митний кордон України», Типової технологічної схеми пропуску через державний кордон осіб, автомобільних, водних, залізничних та повітряних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними, затвердженої урядовою постановою №451 від 21.05.2012.

  Під час візиту до Іллічівського морського порту Юрій Васьков та Світлана Коломієць оглянули автоматизовані системи дозиметричного контролю «Янтар», що функціонують на території порту, та дійшли висновку, що ці системи здатні забезпечити в повному обсязі контроль експортних, імпортних та транзитних вантажів. За результатами огляду прийнято рішення проводити радіологічний контроль вантажів лише у разі встановлення перевищення природного радіаційного фону комплексами автоматизованого контролю за переміщенням радіоактивних та ядерних матеріалів.

  Міжвідомча делегація також вирішила скасувати радіологічний контроль суден, який суперечить світовій практиці роботі морських гаваней.

  Довідково

  Міністерство інфраструктури України запроваджує комплексну реформу галузі морського транспорту. Одне з ключових завдань відомства – залучення інвестицій у портову галузь. Для цього у відомстві склали перелік інвестпроектів у морських портах, який вже продемонстровано потенційним інвесторам в Україні, США та ЄС.

  У червні підписано меморандуми про намір  французької The Soufflet Group інвестувати в Іллічівський порт, у серпні – з АрселорМіттал Кривій Ріг та Cargill. Серед інших завдань Міністерства – підвищення конкурентоспроможності та покращення умов ведення бізнесу в портах, а також мінімізація корупції. Для досягнення цих цілей у відомстві розробили низку заходів з дерегуляції в портах, що вступили в силу 8 вересня. Серед запроваджуваних ініціатив – скорочення кількості процедур у портах та задіяних контролюючих органів, запровадження електронного документообігу та автоматизованого радіологічного контролю, скасування обов’язкового контролю ізольованого баласту. З метою залучення транзитних вантажопотоків Міністерство ініціювало експеримент зі зниження портових зборів на 50% для транзитних вантажів. Відповідний проект Наказу проходить погодження з центральними органами влади.