• In English
 • Київ має залучати інвесторів, які вироблятимуть тепло з альтернативних видів палива, а також працюватимуть як енергосервісні компанії
  опубліковано 02 жовтня 2015 року о 10:12

  Про це повідомив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук на круглому столі з обговорення Плану дій  сталого енергетичного розвитку  (ПДСЕР) міста Києва, ініційованого на виконання Європейської Угоди мерів та створеного в рамках проекту USAID «Муніципальна енергетична реформа  в Україні».

  «Я поділяю думку присутніх тут авторитетних експертів, що  місцева влада має створювати відповідні умови для того, щоб залучати інвестиції. Не важливо, яку модель обере Київ. Чи піде шляхом Німеччини чи матиме перехідний період, який був у Прибалтики. Тому,  цей план є дуже потрібний і важливий для столиці», - повідомив Голова Агентства.

  «Держенергоефективності разом з Мінрегіоном та НКРЕКП вже напрацювали проект закону про обов’язкове стимулююче тарифоутворення. Це дозволить підприємствам залучати інвестиції в основні фонди, а відповідно в енергоефективність», - звернув увагу присутніх Сергій Савчук.

  «У минулому році в Україні завдяки встановленню стимулюючого тарифу для виробників тепла з інших видів палива, прирівнявши його до газової гігакалорії, саме інвесторами без жодної державної копійки було введено в експлуатацію більше ніж 450 МВт генеруючих потужностей з тепла на  інших видах палива, що дорівнює половині потужності атомного блоку. За перше півріччя 2015 року маємо ще 300 МВт. Тобто, ми рухаємося дуже швидко. Це і реалізація польського досвіду, прибалтійського, німецького», - підкреслив Голова Держенергоефективності.

  «Також в цьому році прийнято закон про ЕСКО компанії. Держенергоефективності вже розроблено проект типового енергосервісного договору, який сьогодні погоджений з усіма центральними органами виконавчої влади і зараз знаходиться в Секретаріаті Кабінету Міністрів. Ми доопрацьовуємо його з юристами і найближчим часом будемо виносити на Урядовий комітет і засідання Уряду», -  наголосив Сергій Савчук та висловив сподівання, що не пізніше весни буде запущено повноцінний ринок енергосервісних договорів по всій Україні.

  «Крім того, що стосується сфери житла, загалом 80% житлового фонду України потребують повної термомодернізації. Якщо перевести в євро, то це 35 млрд., яких не має ні пересічний українець,  ні  державний бюджет України. Тобто потрібно інвестувати в той спосіб, який допомагає швидко розвивати енергоефективні проекти. Найоптимальніший – це ефект мультиплікатора», - зауважив Голова Держенергоефективності.

   «Наша програма якраз і є хорошим прикладом того, що ефект мультиплікатора допомагає швидко розвиватися проектам з енергоефективності. Адже, не залучаючи приватні кошти в такі проекти, сьогодні не мали б того результату, який маємо, - зауважив Сергій Савчук. – За інформацією, отриманою від банків, домогосподарства взяли кредитів вже майже на 600 млн. грн. Ці гроші вкладено на лічильники, утеплення, заміну газових котлів на твердопаливні. Так, станом на 28 вересня вже більше ніж 9 тисяч «негазових» котлів населення взяло в кредит завдяки нашій програмі. Якщо орієнтовно помножити на три людини в сім'ї, то це 27 тисяч мешканців, тобто від газу ми відключили вже ціле місто тільки завдяки нашій програмі. Хочу звернути увагу, що з тих 600 млн. грн., виданих на кредити, з державного бюджету ми витратили лише 44,2  млн. грн. Отже, ми можемо говорити про велику ефективність вкладання саме державних коштів».

  Підсумовуючи свій виступ, Голова Держенергоефективності Сергій Савчук навів приклад більш ефективного використання коштів за державною програмою при співфінансуванні місцевих бюджетів, навівши приклад Львівщини. Сьогодні вона є лідером у реалізації державної програми – 70 млн. грн. на рік, завдяки тому, що компенсує частину відсотків за енергоефективними кредитами з обласного бюджету. Голова  висловив впевненість, коли місцева влада столиці прийме програму з відшкодування частини відсоткової ставки, то Київ у рейтингу програми з енергоефективності  буде на  першому місці.