• In English
 • У Міністерстві культури представлено концепцію проекту нового закону "Про збереження нерухомої культурної спадщини"
  опубліковано 01 жовтня 2015 року о 17:56

  Сьогодні, 1 жовтня, в Міністерстві культури України відбулась прес-конференція за участі Віце-прем’єр-міністра – Міністра культури В’ячеслава Кириленка, директора Науково-дослідного інституту пам'яткоохоронних досліджень Ольги Пламеницької та голови ГО «Андріївсько-Пейзажна ініціатива», відомого пам`яткоохоронця Марини Соловйової на тему «Концепція реформ у сфері збереження нерухомої культурної спадщини».

  Віце-прем’єр-міністр – Міністр культури окреслив основні напрямки та принципи реформування сфери збереження нерухомої культурної спадщини. Зокрема, дерегуляція передбачатиме:

  - створення нового законодавства з нормами прямої дії, які виключатимуть різні тлумачення, скасування 70% різних видів дозволів і погоджень, запровадження процедур, що забезпечать прозорість адміністрування;

  - cпрощення і децентралізацію процедур внесення в Державний реєстр нерухомих пам’яток та створення єдиної електронної інформаційної системи, яка буде загальнодоступною та відображатиме максимально повну інформацію про всі пам’ятки в Україні;

  - децентралізацію, яка передбачає передачу на місцевий рівень усіх повноважень щодо видачі приписів, розпоряджень, дозволів, надання адміністративних послуг, пов’язаних із охороною усіх категорій пам’яток, окрім тих, що відносяться до об’єктів ЮНЕСКО, державних історико-культурних заповідників, охоронюваних археологічних територій. При цьому на центральному рівні буде створено дієвий механізм контролю за діями і рішеннями місцевих органів охорони культурної спадщини.

  - посилення адміністративної і кримінальної відповідальності за порушення пам’яткоохоронного законодавства, створення на законодавчому рівні ефективних інструментів для негайного припинення виявлених порушень;

  - заборону розміщення реклами на пам’ятках об’єктів ЮНЕСКО та державних історико-культурних заповідників, законодавче обмеження щодо розміщення реклами в буферних зонах об’єктів ЮНЕСКО, на інших пам’ятках, в межах їх територій, в зонах охорони, в історичних ареалах населених місць.

  «На основі представленої концепції спеціальна робоча група, до якої увійшли відомі пам’яткоохоронці, юристи, громадські активісти, до 1 грудня напрацює остаточну редакцію проекту нового закону «Про збереження нерухомої культурної спадщини». Після цього проект закону буде внесено на розгляд Уряду та Верховної Ради», – сказав В’ячеслав Кириленко.

  «Чинний закон, прийнятий у 2000 році, є нічим іншим як продуктом радянського часу і за формою, і за змістом. Тому є потреба змінити цей закон структурно та ідеологічно. Наприклад, термін «охорона» культурної спадщини замінити на «збереження», оскільки охорона – це пасивна дія, а збереження – активна. Закон має бути внутрішньо логічним, максимально фаховим та мати пряму дію», – відзначила Ольга Пламеницька.

  «Сьогодні громадськість стала впливовішою, більш свідомою, тому не можна з нею не рахуватися. Громадськість має долучитися до реформування пам`яткоохоронного законодавства. Я закликаю всіх, хто має пропозиції та напрацювання у цій сфері, скерувати їх до нас для широкої дискусії. Лише об`єднавшись ми зможемо захистити надбання українського народу», – додала Марина Соловйова.