• In English
 • Олександр Светелік: Закон про ринок електроенергії - це закон для споживача
  опубліковано 23 вересня 2015 року о 20:11

  На ХІІІ Міжнардному форумі «Паливно-енергетичний комплекс України: сьогодення та майбутнє» представлено остаточну версію проекту закону України «Про ринок електроенергії» під час круглого столу «Реформування ринку електричної енергії України. Законодавче врегулювання та практична реалізація», що відбувся сьогодні, 23 вересня, у Міжнародному виставковому центрі.

  Захід пройшов під головуванням заступника Міністра енергетики та вугільної промисловості Олександра Светеліка. Робоча група з підготовки законопроекту ознайомила з основними положеннями документа та очікуваннями щодо результатів його реалізації. Олександр Светелік у ході круглого столу наголосив: «Смисл закону в тому, що цей закон для споживача». За його словами, споживач повинен бути переконаним, що «цей закон його захищає».

  Начальник Управління забезпечення функціонування енергоринку ДП НЕК «Укренерго» Олег Нікітін у виступі підкреслив, що для повноцінного функціонування цього Закону необхідна реконструкція мереж. Також зазначив, що потрібно залучити інвестиції в нову генерацію, в реконструкцію обладнання ТЕС, будівництво високоманеврової генерації тощо – у ті сектори, які будуть приносити максимальні прибутки. Окремо зупинився      Олег Нікітін на очікуваннях внаслідок впровадження закону. Насамперед, за його словами, це безперебійне постачання електроенергії, передбачуваність цін та забезпечення рівності щодо вибору постачальника енергії.

  Обговорено також джерела фінансування заходів з модернізації енергетичної галузі. Олег Нікітін також звернув увагу, що найбільші ризики – для енергопостачальних організацій, адже їм потрібно перебудувати постачання,  прогнозувати, вгадувати графіки споживання тощо. Ринок, наголосив промовець, стає регульованим, регулювання віддається самому ринку.

  Під час обговорення учасники круглого столу звертали увагу на проблему втрат тепла у тепломережах, які становлять від 20 до 40%,  стану вітчизняних ТЕЦ, гарантій для інвесторів, необхідності зменшення навантаження на тариф та інші. Також  обговорили одне з важливих питань щодо встановлення перехідного етапу для ТЕЦ. У виступах фахівців наголошено, що підтримка буде тим підприємствам, які доведуть ефективність роботи, крім того, підтримка планується на період реконструкції і буде поетапною, з контролем за виконанням робіт.

  Друга частина круглого столу була присвячена обговоренню питань щодо підготовки підзаконних актів. Зокрема, зазначено, що Закон ще не прийнятий Урядом, проте вже є чітке розуміння, які потрібні підзаконні нормативно-правові акти, розроблено дорожню карту, працюють три експерти, відібрані на основі конкурсу. З 1 вересня стартував проект з підготовки вторинного законодавства. Серед експертів - фахівці з Латвії, Греції та України.

  Заступник начальника Управління з питань функціонування та реформування електроенергетичного сектора Міненерговугілля України Ольга Бусловець повідомила, що вже розроблено Міністерством Кодекс електричних мереж та інші важливі документи, тому є основа для подальшої роботи.

  Начальник Управління європейської інтеграції, керівник робочої групи з розробки законопроекту Михайло Бно-Айріян наголосив, що Закон України «Про ринок електроенергії» пройшов усі етапи громадських обговорень. На завершення круглого столу Михайло Бно-Айріян сказав: «Ми розуміємо, що це складні процеси, але не можна залишати все, як є, не можна зупинятися. Ми повинні йти вперед, іншого шляху немає. У нас є зобов'язання перед Енергетичним Співтовариством, які ми повинні виконувати. Наше завдання - не створювати комусь преференції, а навпаки, створювати рівні умови. Вибіркове «вибивання» стимулів економічного характеру - це неприпустимо».