• In English
 • Стенограма вступної частини засідання Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2015 року
  опубліковано 08 вересня 2015 року о 18:20

  ЯЦЕНЮК А.П. – Шановний Петре Олексійовичу! Вельмишановний Володимире Борисовичу! Шановні члени Кабінету Міністрів України, присутні! Сьогоднішнє зібрання Уряду присвячене прийняттю надзвичайно важливих рішень, які ми разом з Президентом і Верховною Радою України готували протягом доволі тривалого часу.

  Той шлях проведення складних реформ, який відбувається в країні, дає свої результати. І саме тому на засіданні Уряду сьогодні будуть розглядатися ключові питання. Це питання щодо підвищення соціальних стандартів в Україні – підвищення заробітних плат, пенсій, інших соціальних виплат, що стало наслідком фінансової і економічної стабілізації, яка проведена в Україні.

  Друге питання – це списання боргів, завдяки успішним перемовинам, які були проведені Урядом і урядовою делегацією на чолі з Міністром фінансів України, а саме списання близько 4 млрд. дол. боргів і відстрочення на 4 роки виплати основної суми.

  Ми будемо звертатися до Парламенту з тим, щоб підтримати ці законопроекти, як іще декілька десятків законопроектів, які спрямовані на фінансово-економічну стабілізацію, на запровадження безвізового режиму в Україні, на  боротьбу з корупцією, на приватизацію – прозору приватизацію державних підприємств і на забезпечення сталого економічного зростання. І те, що Президент України прийняв рішення взяти участь у засіданні Кабінету Міністрів України разом з Головою Верховної Ради України, є запорукою нашої єдності і політичної волі вищого керівництва держави щодо здійснення реальних реформ в країні.

  Тому, пане Президенте, Вам слово.

   

  ПОРОШЕНКО П.О. – Дуже дякую, вельмишановний пане Прем’єр-міністр. Шановний Голово Верховної Ради, шановні члени українського Уряду, запрошені, дорогі українці!

  Про ті рішення, які сьогодні має ухвалити Кабінет Міністрів України, ми з вами говорили досить мало, на відміну від тих, хто постійно влаштовує політичні спекуляції на темі підвищення соціальних стандартів. Ми – це єдина команда, яка взяла на себе відповідальність за долю країни в найкритичніший момент її історії. Можу лише нагадати, що йдеться не лише про збройну агресію проти нашої країни однією з найбільших воєнних машин світу.

  Час під час анексії Криму, коли виведено з економіки України 25% її промислового потенціалу, оскільки він знаходиться на окупованій території, причому 10% промислового потенціалу фізично знищено війною. Значна частина просто розібрана та вивезена в Російську Федерацію, в першу чергу, це підприємства ВПК. Дуже багато сподівались на те, що країна буде розділена, знищена, буде створений проект «Новоросії», буде знищена банківська, фінансова система, буде глибока макроекономічна криза, тотальна дестабілізація в країні. Ми розчарували наших ворогів, ми не говорили, ми взяли і зробили, захистили країну. З одного боку за ці рішучі кроки спасибі армії, від солдата до генерала, від волонтера до добровольця, які звільнили більшу частину Донбасу і зупинили російську агресію на далекосхідних рубежах.

  Спасибі всій владній команді і Уряду, які дали можливість створити нові Збройні Сили України, спасибі Міністру оборони, начальнику Генштабу, командирам, які за цей рік кардинально змінили армію. З іншого, в умовах руйнівного воєнного шоку для економіки, ми з вами – єдина команда – не допустили дефолту, забезпечили макрофінансову стабілізацію. І зараз, як тільки з'явилась маленька можливість, робимо перший крок до підвищення соціальних стандартів. Коли ми вели важкі переговори з нашими кредиторами, з МВФ, важкі, з кожною країною, коли ми з Прем’єр-міністром, з Міністром фінансів намагались вибудувати двосторонні відносини, які нам надають кредити на підтримку економіки держави. Всі нас переконували – раніше грудня це зробити неможливо. В цих умовах у вас і в грудні не вийде. Лише об’єднаними зусиллями, тільки внаслідок реструктуризації зовнішніх боргів, внаслідок боротьби з корупцією, внаслідок збільшення надходжень бюджету, у вересні з'явилась перша можливість компенсувати частину втрат робітникам, працівникам бюджетної сфери, пенсіонерам. Ми не гаяли ні секунди, переконали кредиторів, МВФ, впевнений, що переконаємо Парламент і забезпечимо з 1 вересня перші кроки по компенсації людям тих втрат, які вони зазнали під час війни.

  Дуже важливо, що ми вберегли країну від національної катастрофи, і тепер не менш складне і не менш важливе завдання – забезпечити швидкий, сталий розвиток.

  У неділю, позавчора, і я, і Прем’єр-міністр, Міністр фінансів, деякі інші міністри мали можливість зустрітися з директором-розпорядником МВФ. Пані Крістін Лаґард не просто очолює МВФ, а є одним з найкращих світових макроекономістів. І мені було приємно почути від неї публічно на прес-конференції разом зі мною такі слова: "Україна і ви, українці, здивували світ. Здивували тим, що вам вдалося досягнути за такий короткий проміжок часу". І це казала голова МВФ, оскільки МВФ має дуже негативний досвід співпраці з Україною. Всі рази, коли починалася співпраця, Україна не виконувала своїх обов’язків, говорячи прямо, брехала, обіцяла, що будуть запроваджувати реформи, і ніколи свого слова не дотримувала. Кажуть, що на сьогодні країни, які не просто дають меседжі про підтримку України, а приймають рішення про виділення грошей, грошима відповідають за нашу стабільність, кажуть, що Україна їх приємно дивує.

  Не приховую, сказане дуже потішило слух, але дозвольте мені висловитися, що це не лише комплімент українській владі. Нам, владній команді, Прем’єр-міністру, Уряду я хочу наголосити, що це визнання світом зусиль всієї країни, кожного українського громадянина, який в цей час знайшов у собі мужність і сили відповідно поводитися. Ми як люди, які уособлюють владу, давайте подякуємо українському народові за мудрість, за витримку під час таких важких випробувань, за розуміння ситуації, за почуття патріотизму і за почуття глибокої відповідальності кожного з нас, а не лише представників влади, за відповідальність за свою країну. Дуже дякую вам за це.

  Пані Лаґард визнала, що "в складний період в складних обставинах ви – українці досягли макроекономічної стабілізації і ваша економіка вже зараз показує ознаки відновлення". Я відомий того, що ця заява поки що дуже здивувала наших опонентів, розчарувала їх, поки що дисонує, до речі, з почуттям українців, тому що вона (ця заява) оціню лише перший етап нашої роботи.

  Але як би там не було, МВФ слів на вітер на кидає, бо їхні слова мають вартість – капіталізацію. Зазвичай і ті, хто в цьому розуміються, можуть підтвердити, лише заява МВФ значно підвищує кредитний рейтинг держави, а вже виділення грошей є запорукою того, що створюється потужна фінансова база для проведення реформ. Тому це більше, ніж просто похвальні фрази. Це визнання ефективності ухвалених нами рішень, якими б болісними і непростими вони не були.

  Я хотів би, щоб ми згадали лютий 2015 року. Скільки пройшло? 7 місяців. Залишок золотовалютних резервів 5 млрд. дол. Причому, коли потрібно знаходити кошти для того, щоб платити за газ, "Нафтогаз" може купити їх виключно із золотовалютних резервів України, бо кошти в Україну не надходять. Ніхто не вірить в те, що ми з вами, об`єднаними зусиллями в лютому, виберемося з цієї ситуації, рішучими зусиллями.

  Курс тоді сягає далеко за 40. І коли ми виходимо і заявляємо, що ми повернемо курс на 20-22, всі лише іронічно посміхаються. І наші рішучі дії виділення – безпрецедентне виділення МВФом 5 млрд. дол. одним траншем одразу як фактор довіри. Після цього ще 1,7 млрд. Допомога наших країн-партнерів, стабілізація зовнішньої торгівлі, стабілізація платіжного балансу, наведення порядку в експорті, імпорті, валютообмінних операціях, і дивіться вересень: золотовалютні резерви вже майже 13 млрд., фінансова, банківська, валютна система стабільна, робимо все, щоб приборкати інфляцію.

  Це вдалося сьогодні ціною колосальних зусиль, щоб врятувати гривню, поліпшити платіжні і торговельні баланси, які сьогодні вже позитивні, забезпечити зараз зростання депозитів у гривні, майже на 4%, що є свідченням обнадійливих тенденцій в банківській сфері.

  Статистика останніх двох місяців, ще раз наголошую, дає підстави сподіватись, що інфляція поступово піде на спад, зростання цін зупиниться і ніякої гіперінфляції, яку нам прогнозували, не буде. Дуже важливо в цьому відіграла реструктуризація зовнішніх боргів перед приватними кредиторами. Це не просто на цей час списання 20%, це відтермінування платежів, відтермінування навантаження на державний бюджет на найбільш важкі 4 роки, які попереду, що дає можливість Україні скинути борги, зайнятися реформуванням країни і вийти з тієї важкої ситуації, куди загнала нас війна.

  Головне, я на цьому наголошую, - того дефолту, який чекав від нас агресор, ми уникли. Дефолт, який давав можливість агресору одразу пред’явити до сплати шалені борги. Ми не дамо їм цього шансу. Проглядається зараз тенденція щодо пожвавлення ділової активності, вже ось-ось відновиться економічне зростання. А що цьому може завадити, я скажу дещо пізніше. Наша економіка, яка за 2010-2014 рр. так і не оговталась від удару, який завдала їй світова криза, пережила ще й глибокий шок від війни. Частину підприємств бойові дії просто знищили фізично. Війна обвалила економіку в зоні АТО. Для прикладу, видобуток вугілля впав на 50%, падіння промислового виробництва в окремих районах, які належать ближче до фронтової території, складають 50, 60 і навіть 80%, це означає, що там промисловість повністю зупинена.

  Просив не забувати, що гібридна війна, яка розв’язана проти України має й економічну складову, Росія практично повністю закрила для нас, для українських виробників свої ринки. Як приклад, лише 2% українського продовольчого експорту потрапляє на закриті російські ринки. Москва робить все це не з економічною метою, я хотів би на цьому окремо наголосити. Ні про який захист економічного інтересу Росії не йдеться. Її мета суто політична: удушити нашу державу, дестабілізувати її, максимально погіршити соціально-економічне становище України та українців, не маючи можливості здолати нас ззовні, оскільки збройні можливості України значно покращилися, підірвати нас зсередини.

  Ми вистояли не лише у військовому плані. Ми вистояли і чесно проходимо випробування і в економічному плані.

  Дорогі українці! Я розумію, що підвищення соціальних стандартів на 13-18%, яке стосуватиметься 3 млн. працівників бюджетної сфери, 7,5 млн. пенсіонерів та ще 1,5 млн. людей, які отримують різні види допомоги, можливо, для когось і не перекриває тих втрат, які зазнали люди протягом останнього року. Я не збираюся це приховувати. Про це можна говорити чесно і відверто. Нам не слід дійсно перебільшувати сьогоднішнього рішення, але ні в якому разі не можна і применшувати його, бо це підвищення соціальних стандартів має не лише фінансово-економічний, а й важливий політичний характер. Воно символізує відповідальне ставлення влади до своїх обов’язків. Воно демонструє і показує, що зусилля по боротьбі з корупцією, детінізацією, зусилля по боротьбі з економічною кризою дають перший фінансовий результат у вигляді додаткових надходжень до бюджету. Це перший позитивний сигнал того, що важкі і болісні реформи обов’язково принесуть плоди всій країні.

  Зараз ми вже виходимо на той проміжок часу, коли перші кроки реформ приносять свої плоди. Позитивні ознаки, які ми маємо, по-перше, ще дійсно надто крихкі, по-друге, вони, на жаль, не набули незворотного характеру.

  Які я бачу головні загрози? Перша і головна загроза, що в будь-який час, незважаючи на те, що вже два дні ми маємо повне припинення вогню, лише дві вилазки диверсійно-розвідувальних груп вчора й сьогодні. На 500-кілометровій ділянці фронту вогонь ні з артилерії, ні з мінометів, ні із стрілецької зброї взагалі не відкривався. І повномасштабне відновлення наступальних дій Російської Федерації впевнене і становить головну загрозу.

  Дуже непроста ситуація зараз складається в світовій економіці. Ми бачимо, як лихоманить біржі, і боюся, це нічого доброго нам не приносить, бо інвестори під час криз дуже важко приймають рішення щодо того, щоб йти в країну, особливо, коли там йдуть бойові дії. Загострення політичної боротьби створює дуже серйозну загрозу неадекватних ініціатив, якими всі позитивні тенденції можуть бути змиті, неначе грозовою зливою.

  Люди, прошу, стережіться популістів, які готові кожного зробити мільйонером. Ми всі добре пам`ятаємо ці приклади всередині 90-х. Тільки від того, що люди ставали мільйонерами, щастя вони не набували.

  Друга позиція – нам конче потрібно зберегти єдність всередині країни. Останні події, які відбулися під Верховною Радою 31 серпня, а я думаю, що найближчим часом стануть відомі подробиці, які нададуть слідчі органи, це буде жах, коли ви почуєте плани терористів і що вони збиралися зробити.

  Частина політикуму вирішила, що зовнішні ризики вже не актуальні і зараз саме час розпалювати в країні внутрішній конфлікт. Ще раз наголошую: заради зайвих місць в районних радах ці люди готові і гранати метати під Верховною Радою, і всю Україну підпалити. І Росія теж робить головну ставку зараз на внутрішню дестабілізацію, пам`ятаючи, напевно, біблійну мудрість про те, що "царства, розділені зсередини, падуть". Спроба розкачати політичну ситуацію в країні є головною загрозою економічної стабілізації, якої наш народ досяг ціною неймовірних фінансових випробувань і колосальних матеріальних втрат. Внаслідок безвідповідальності все ще може легко піти нанівець саме в той момент, коли лише лічені місяці відділяють нас від відновлення вистражданого економічного зростання.

  Відтак ще і ще раз закликаю всі політичні сили до консолідації, в політичній конкуренції, притаманній демократичній країні, межу допустимого, так звані, червоні лінії треба знати, відчувати і ні в якому разі не порушувати. Особлива велика відповідальність лежить зараз на парламентській коаліції у Верховній Раді. Спроба одного з учасників коаліції розвалити її зсередини, зазнала фіаско. Чотири політичні сили підтвердили своє бажання спільно працювати заради України. Я вітаю це рішення, рішення чотирьох фракцій коаліції і знову наголошую: інші варіанти коаліції, ніж тієї, що існує, не розглядається навіть теоретично. Найближчими днями я планую зустрітись з представниками коаліційних фракцій на їх прохання і впевнений, що ми разом маємо знайти друге дихання спільному марафону.

  Вже наступного пленарного тижня зміни до бюджету, які передбачають зростання соціальних стандартів, мають бути проголосовані. Уряд, Верховна Рада і Президент мають спільними зусиллями забезпечити високий темп ухвалення цього довгоочікуваного рішення. Зміни до бюджету передбачають і кошти на потреби оборонно-безпекового сектору.

  Я просив і Уряд, і пане Прем’єр-міністре, прошу і Вашої допомоги, Міністра оборони, Міністра внутрішніх справ, керівників силових структур підготуватися з дня на день відбудеться засідання РНБО, присвячене військовому бюджету на наступний рік. Я наголошую, пані Наталко, це і Вас стосується, що ми маємо забезпечити зростання грошового забезпечення для українських військових і бійців Нацгвардії. Якщо ми говоримо про контрактну армію, кожен контрактник має отримувати достойне грошове забезпечення. Можу наголосити, що ми на армію витрачаємо, як ви думаєте скільки? В мене тут написано, що в 15, - це помилка. Не в 15, не в 20, не в 25, не в 30, а в 40 разів менше, ніж країна агресор, в 40 разів. В нас немає іншого виходу, як нарощувати власну обороноздатність і нарощувати власні витрати на оборону.

  Створення нової політики, і не лише патрульної, оновлення прокуратури, зараз започаткований набір, проведення тестів, навчання більше 700 нових прокурорських працівників, які займуть керівні посади в місцевих прокуратурах, запуск Національного антикорупційного бюро – все це вимагає видатків. І я хотів би, щоб це розуміли всі.

  Шановний пане Прем’єр-міністр! Шановний пане Голово Верховної Ради! Шановні члени Кабінету Міністрів! Те, що спромігся в таких умовах зробити наш Уряд, безумовно, заслуговує позитивної оцінки. Але ні на мить ми не маємо забувати, що суспільство вкрай незадоволене і темпами, і глибиною реформ. І сьогодні рішення цієї проблеми не усуває.

  Не знімаю відповідальності і з себе. Нинішня ситуація потребує подальшого збільшення чіткої, скоординованої роботи на проведення реформ.

  Які завдання стоять зараз перед усіма нами і перед Урядом на найближчі місяці?

  Перше. Закріпити незворотність макроекономічної стабілізації, забезпечення продовження ефективно співпраці з міжнародними фінансовими організаціями. У нас з 22 вересня до початку жовтня відбуде чергова місія МВФ, і ми домовилися з пані Лагард, що було б дуже добре, щоб у жовтні було прийнято рішення про надання Україні чергового траншу 1,7 млрд. дол. США. Нам конче потрібні зараз ці гроші, вони також будуть забезпечувати фінансову стабільність нашої держави.

  Але, крім залучення коштів, нам необхідні ще й прямі інвестиції. МВФ вже бачить позитивні сигнали для інверсорів, навіть посилює їх, але потрібно прискорення реформ по всіх напрямках, насамперед у частині дерегуляції, ліберальної податкової реформи, яка нещодавно була презентована на Національній раді реформ, і вона забезпечить необхідні стимули для економічного зростання.

  Збільшення соціальних стандартів. Це також не разове рішення, наступного року воно має продовжитися, для чого вже зараз ми плануємо кошти в бюджеті 2016 року. Я дуже дякую Павлу Розенку за активну роботу в цьому напрямі.

  Пріоритетними є кроки, які необхідні для виконання умов щодо забезпечення безвізового режиму. В нас місія щодо оцінки зараз працює, поки що є крихкі надії, що ми маємо позитивний результат. Я би просив, щоб ми всі доклали максимум зусиль для того, щоб навіть у цих складних умовах українці отримали право на безвізову подорож до ЄС.

  Повноцінне функціонування зони вільної торгівлі з Євросоюзом, яке запускається з 1 січня 2016 року, допоможе нам знайти постійну економічну альтернативу політизованому і ненадійному російському ринку, закриття якого було політичним шантажем і стало одним із елементів агресії Росії проти нашої незалежної держави. Забезпечення країни енергоносіями на зимовий період – важливе тактичне завдання, яке ми реалізуємо в рамках стратегії на зменшення залежності від Росії, і добрі результати тут вже очевидні. І ми довели це зимою минулого року, коли нас намагалися поставити на коліна, а замість цього зазнали серйозного економічного удару по газовому російському монополісту.

  Я думаю, що це дуже добре, що часи, коли Росія шантажувала не лише Україну, а всю Європу вентилем, вже в минулому. Якщо для вирішення цих проблем потрібні зміни (ми вчора про це говорили з Прем’єр-міністром) і зміни у владній команді, зміни в Уряді, будь-які зміни – я прийму це рішення як належне. Рішення, безумовно, за вами, за коаліцією, за Верховною Радою, але ми маємо забезпечити спільну і ефективну співпрацю. І нехай допоможе нам Бог. Слава Україні!

   

  ЯЦЕНЮК А.П. – Дякую, пане Президенте. Шановний Володимире Борисовичу, Голово Верховної Ради України!

   

  ГРОЙСМАН В.Б. – Шановний пане Президенте, шановний пане Прем’єр-міністре, шановні колеги, члени Уряду!

  Насправді перед нами стоять виклики надзвичайно складні: і зовнішні, і внутрішні, і складна соціально-економічна ситуація, чого тут приховувати, ускладнює життя громадянина України і ми це з вами розуміємо. Тому будь-яка відповідальна влада, коли йдеться про зміни і реформи, які ми маємо проводити з вами достатньо професійно і якісно у всіх сферах життя, відповідальна влада повинна розуміти, що ми маємо виконувати соціальний контракт, соціальний договір з власним народом.

  Тому я щиро радий тому, що вдалося провести успішні переговори щодо реструктуризації боргу, що вдалося сьогодні консолідувати ресурси державного бюджету для підвищення соціальний стандартів. Я думаю, що це питання є надзвичайно актуальним не тільки сьогодні, а і відповідного балансу реформ змін оптимізації видатків державного бюджету з достатнім забезпеченням хоча б на мінімальному рівні, але достатнім забезпеченням соціальних виплат людям. Ми всі розуміємо, в наскільки складних умовах є реальне життя кожної людини.

  Тому я переконаний у тому, що і Парламент, і парламентарі якісно підійдуть до опрацювання тих рішень, які будуть прийняті і ухвалені Урядом, і підтримають на наступному пленарному тижні ці зміни для того, щоб вже на початку грудня, в кінці вересня розпочати виплати за новими оплатами, які будуть ухвалені відповідно до можливостей бюджету.

  Звісно, потрібно вітати нашу взаємодію з МВФ, з інституціями фінансовими іншими, які допомагають і підтримують сьогодні економіку України, але всі ми повинні пам’ятати: кожен долар, який ми отримуємо для забезпечення фінансово-економічної стабільності в країні – це тільки час, час, який ми маємо з вами витратити на якісні зміни. Система державного управління, національна економіка повинна продукувати ресурс, який забезпечить соціальні стандарти і виплати, які забезпечать обслуговування боргів. Тобто якщо говорити абсолютно простими словами, це пісочний годинник, ми отримали час на перетворення.

  Тому я би дуже хотів, щоб на цьому шляху ми побудували якісний діалог з українським парламентом, з фракціями коаліції, оскільки від синхронізації нашої спільної роботи залежить спільний результат. На наступний пленарний тиждень, як ми і говорили з Прем’єр-міністром, буде внесено ряд урядових рішень, пов’язаних з реструктуризацією боргу, з підвищення соціальних стандартів, безвізовим режимом, який згадував пан Президент, питання створення антикорупційної прокуратури, інші питання, які є важливими сьогодні для нашої країни.

  Тому я закликаю всіх міністрів максимально в стислі терміни передати всі належні документи, які ще не передані, в тому числі за результатами сьогоднішнього засідання до українського парламенту, щоб ми могли спланувати якісно наступний пленарний тиждень, щоб ви змогли донести свою позицію як до депутатських фракцій, так і взяти участь у роботі комітетів для того, щоб максимально якісно ці рішення були ухваленні в рамках українського Парламенту.

  Хочу також зазначити, що ми і змінили сьогодні роботу по формуванню порядку денного, який дозволяє мати достатньо професійний та якісний підхід до опрацювання цих питань в рамках українського Парламенту.

  Також хочу вас поінформувати, що сьогодні ми розпочали фактично реформу апарату Верховної Ради України з оціночною місією, яка прибула на виконання Меморандуму між Європейським парламентом та Верховною Радою України, очолив цю місію екс-президент Європарламенту пан Кокс для того, щоб ми визначили сьогодні потреби в перетвореннях всередині парламенту, а вони, очевидно, потрібно, оскільки стан справ усередині парламенту, я думаю, нікого не влаштовує і мене, як голову парламенту, теж, для того, щоб ми побудували якісний інклюзивний діалог, якісну експертизу законопроектів, щоб ми змогли спільно не тільки говорити про зміни, а й забезпечити їх ухвалення, реалізацію і нести повну відповідальність перед українським суспільством.

  Тому я думаю, що це питання, питання цих реформ має бути теж предметом нашої спільної взаємодії, оскільки завдання єдине – український Парламент має повернути собі довіру українського народу і продукувати якісні законодавчі зміни, які будуть основою реформ у кожному секторі життя громадянина.

  В цілому хочу ще раз подякувати за ту величезну роботу, яку провів Уряд, команда Міністра фінансів, Наталя Яресько. Я вчора мав зустріч з депутатами з пані Крістін Лаґард, вона особисто оцінила ці досягнення достатньо високо, і це означає, що правильно вибраний шлях і потрібно далі працювати над тим, щоб національна економіка почала розвиватися і люди це відчували на якості власного життя.

   

  ЯЦЕНЮК А.П. – Дякую, шановний Володимире Борисовичу. У Вас абсолютно слушна і правильна пропозиція: перед пленарним тижнем і протягом пленарного тижня, коли будуть розглядатися відповідні законопроекти, всі члени Кабінету Міністрів, які задіяні в підготовці і просуванні відповідних законопроектів, проведуть зустрічі з усіма фракціями, які не на словах, а на ділі зацікавлені в проведенні реформ і змінах в країні на краще.

  Тому ми повністю відкриті для діалогу, ми врахуємо всі пропозиції, і це повинна бути спільна робота Уряду, Парламенту, і ця робота повинна бути підписана Президентом України.

  Я пропонував, щоб Міністр фінансів Наталя Яресько описала макроекономічну ситуацію і розказали, де ми взяли гроші 10 млрд. на те, щоб підвищити зарплати, пенсії, соціальні стандарти майже для 12 млн. українських громадян.

   

  1.            Про фінансове забезпечення реалізації соціально-економічних пріоритетів Кабінету Міністрів та законодавче врегулювання здійснення правочинів з державним, гарантованим державою боргом

   

  ЯРЕСЬКО Н. – Колеги, журналісти, дорогі українці! Надання підтримки нашим громадянам у скрутні економічні часи є обов`язком нашого Уряду. Саме тому останні кілька місяців ми активно шукали можливості для прискорення підвищення соціальних стандартів і за результатами наполегливої роботи ми знайшли таку можливість.

  За результатами виконання бюджету на 2015 рік Уряд пропонує Верховній Раді України провести заплановане на поточний рік підвищення соціальних стандартів не з 1 грудня, як це передбачено бюджетом, а вже з 1 вересня цього року. Таке підвищення допоможе покращити соціальний захист найбільш вразливих верств населення, що найбільше постраждали від девальвації, інфляції та від агресії на Сході в минулому та поточному році.

  Завдяки підвищенню соціальних стандартів ми посилимо захист близько 12 млн. наших громадян. Також такий крок дозволить надати позитивний імпульс для внутрішнього споживання, а відтак і для відновлення економіки України. Тяжка економічна ситуація в нашій країні ще не закінчилася, проте завдяки активним зусиллям Уряду нам вдалося стабілізувати економічну та фінансову ситуацію в Україні та отримати неемісійні джерела для такого прискорення.

  Як засвідчують останні дані, які пан Президент вже озвучив, наразі ми маємо зменшення темпів інфляції, уповільнення темпів падіння економіки, збереження стабільного курсу валют протягом вже півроку, підвищення резервів Нацбанку та більш оптимістичні, ніж планувалося, показники виконання державного та місцевих бюджетів. Вперше за останні кілька років повністю та вчасно фінансує заплановані державні видатки Уряд.

  Протягом 8-ми місяців цього року ми зробили багато задля цієї стабілізації та появи позитивних трендів. Зокрема, як зазначив пан Президент, ми домовилися та успішно впроваджуємо Програму співробітництва з МВФ, яка забезпечила нашу країну фінансовою підтримкою в обсязі 17,5 млрд. дол., з яких вже отримано 6,7 млрд. дол. Ця програма в свою чергу відкрила нам двері до іншої – дво- та багатосторонньої міжнародної фінансової підтримки чи то від Світового банку, чи то від США, від Євросоюзу, Німеччини, Японії, Європейського банку реконструкції та розвитку, чи Європейського інвестиційного банку. Ми також дотримувалися правильної фіскальної політики: Уряд був дуже ощадним та економним у своїх видатках та вів активну боротьбу з махінаціями у податковій сфері.

  Як заявив раніше Прем’єр-міністр, лише запровадження електронної системи адміністрування ПДВ дала змогу зменшити рівень махінації та відповідно збільшити надходження до бюджету до 2 млрд. грн.

  На решті,  ми зробили ще один дуже важливий крок, що додав нам впевненості у позитивних тенденціях. За результатами вкрай складних переговорів з нашими приватними кредиторами, деякі з яких управляють активами в 10 разів більше, ніж розмір всієї економіки України, ми все ж змогли домовитись про списання та реструктуризацію державного та гарантованого боргу. Це заощадить нам до 4 млрд. дол., чи близько 80 млрд. грн. протягом наступних років, це гроші, які нам ніколи не треба буде повертати. Це значно покращить платоспроможність країни та її платіжний баланс, це зменшить тягар на економіку, яку ми відновлюю разом з вами сьогодні.

  Підкреслюю, що без цього списання нам потрібно було б сплати за наступні роки не лише цю суму, але також близько 5,2 млрд. дол. додаткових по обслуговуванню цієї суми, яку ми не будемо обслуговувати тепер. Терміни погашення тієї частини боргу, що не буде списано, будуть перенесені з 2015 – 2023 рр. на 2019 до 2027 рр. Тобто Україна не буде сплачувати основну суму боргу до 2019 р. Це додаткових 4 роки на відновлення та розвиток нашої економіки. Середня ставка за запозиченнями складатиме 7,75% річних.

  Найважливіше це те, що нам вдалось домовитись про такі умови реструктуризації, не запроваджуючи мораторій на сплату по зовнішніх боргах, що в умовах високої волатильності зовнішніх ринків, мало б значні ризики для тієї макроекономічної та фінансової стабілізації, якої ми щойно досягли. Лише менше третини країн змогли домовитись щодо реструктуризації боргу, не оголошуючи дефолту.

  Отже, наша угода по реструктуризації стала справжнім успіхом, завдяки тому, що ми змогли добитись поступок від кредиторів, наша країна отримає значне фінансове полегшення та зможе швидше повернутись до нормального економічного життя. У відповідь на цей крок Україна випустить державні деривативи, тобто нові цінні папери, прив’язані до показників зростання ВВП. Хочу тут пояснити, що Україна не буде здійснювати жодних платежів по державному деривативу до 2021 р. і не буде здійснювати жодних платежів, якщо реальний приріст ВВП становить менше 3% після цього року. Ми будемо платити лише, якщо ВВП України становитиме більше 125 млрд. дол. США, або в 1,5 рази більше за сьогоднішній ВВП. Таким чином, наша економіка має десять років для виходу на новий, якісний рівень ВВП для продовження сталого росту.

  Це цінні папери, це механізм зацікавлення кредиторів у відновленні України та додатковий інструмент залучення іноземних інвестицій в нашу економіку.

  Дуже важлива деталь: списання боргу є безумовним і відбувається зараз. У той же час отримання кредиторами компенсуючих платежів є умовним і, можливо, дорівнюватиме нулю.

  Базовий прогноз МВФ щодо темпів розвитку нашої економіки – 4% на рік. Новітня економічна історія України демонструє, що лише у дев'ять з 24 років зростання її ВВП перевищувало 3%.

  Слід зазначити, що при такому сценарії – 4% реального росту ВВП кожного року – наш ВВП зросте з теперішніх 84 млрд. дол. США до 600 млрд. дол. США в 2040 р., а  це рівень добробуту такої країни, як Швейцарії на сьогоднішній день.

  Також, якщо взяти за основу базовий сценарій МВФ реального росту ВВП 4% кожного року до 2040 р., то сума наших платежів буде меншою, ніж вартість списаного боргу з урахуванням можливих відсотків. Таким чином, ця ситуація win-win і для нашої країни, і для кредиторів. Завдяки нашій угоді Україна отримає значне фінансове полегшення та зможе швидше повернутися до сталого економічного життя. І якщо завдяки цьому вже за п’ять років економіка України зможе щорічно зростати на 4, 5 чи навіть більше відсотків, це для нас буде тільки плюс.

  Більше того, завдяки таким умовам кредитори будуть зацікавлені в зростанні нашої країни, а отже, будуть більше інвестувати в розвиток економіки, про що вже заявив спеціальний комітет кредиторів після нашої домовленості.

  З заявами на підтримку нашої домовленості виступив і МВФ, і ЄБРР, Уряди США, ЄС, Німеччини, Великобританії та інших держав. Воно впливає на їх точку зору щодо нашого інвестиційного клімату.

  Проте для утримання вищезазначеного списання боргу та можливостей для відновлення нашої економіки треба зробити ще два важливих кроки. Умови  реструктуризації мають бути схвалені власниками кожної серії облігацій, включених до процесу реструктуризації під час проведення окремої юридичної процедури. А перед цим Верховна Рада має ухвалити наступні законопроекти:

  перше – зміни до Бюджетного кодексу, де буде врегульоване питання випуску, обслуговування та погашення державних деривативів, а та визначена пріоритетність реструктуризованих боргів щодо боргів, які не прийняли участь у запропонованій борговій операції;

  друге – зміни до Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" – передбачене запровадження нового виду цього цінного паперу – державний дериватив;

  треті зміни до Податкового кодексу, де передбачені правила оподаткування доходів платників податку, які є позичальниками за зовнішніми запозиченнями гарантованими державою.

  Зазначені законопроекти узгоджені зі спеціальним Комітетом кредиторів вже. Тому я прошу підтримати, опрацювати та передати на розгляд до Верховної Ради зазначені закони, які мають технічний характер, проте є невід`ємною важливою складовою успіху наших колективних зусиль у реструктуризації боргу та повернення України до економічного зростання.

  Я хочу підкреслити, що саме завдяки реструктуризації та нашої фінансової політики наприкінці серпня ми склали докупи всі пазли, що засвідчують, що ситуація в економіці України нарешті є стабільною, а позитивні тенденції, в тому числі у виконанні державного бюджету, не є випадковістю, адже ми маємо шукати баланс між здоров`ям державних фінансів та підтримкою найменш забезпечених верств населення.

  Тому, проаналізувавши сьогоднішні найбільш важливі пріоритети в країні, ми прийняли  рішення, що додатковий ресурс, який ми змогли отримати завдяки своїй політиці протягом цього року, ми спрямуємо на прискорення підвищення соціальних видатків. Пряме завдання держави – це якраз захист та підтримка тих, кому сьогодні вона потрібна найбільше. І так ми знайшли цей баланс. Дякую.

   

  ЯЦЕНЮК А.П. – Дякую щиро. Павле Валерійовичу, оголосіть, будь ласка, про те, які конкретно соціальні стандарти підвищуються, на скільки підвищується розмір пенсій, заробітних плат і інших соціальних виплат.

   

  2. Про підвищення рівня соціальних стандартів у 2015 році

   

  РОЗЕНКО П.В. – Я, напевно, шановний пане Президенте, шановний пане Прем’єр-міністре, шановний пане Голово Верховної Ради, почну з того, про що говорив вже Петро Олексійович, – про те, що 9 місяців тому, коли формувався, приймався і ухвалювався Державний бюджет на 2015 рік, незважаючи на те, що в ньому було зафіксоване підвищення соціальних стандартів з грудня 2015 року, чесно кажучи, мало хто вірив, що взагалі таке буде можливо. В тому стані, в якому знаходилась країна 9 місяців тому, повірте, це було занадто амбіційне завдання взагалі передбачати підвищення соціальних стандартів з грудня 2015 р. І на сьогодні вся спільна робота всієї влади в Україні з реалізації тих реформ, які були заплановані, дали результат говорити сьогодні про те, що у нас з'явилася можливість підвищити соціальні стандарти з 1 вересня 2015 р.

  Це конкретні результати реформ. Не було б реформ, не було б жодної розмови сьогодні про підвищення соціальних стандартів з 1 вересня 2015 р., не було б непростих рішень коаліції, не було б непростих рішень і законів, які ухвалювала Верховна Рада України півроку тому, за які нас сьогодні багато хто критикує, не було б сьогодні розмов про збільшення соціальних стандартів в Україні з 1 вересня 2015 р.

  Тому за ці 9 місяців, я вважаю, що влада показала свою єдність, і про те, що приймаючи непрості рішення, реалізуючи реформи в Україні, ми все ж таки основною метою проведення реформ в Україні ставимо завдання підвищувати якість і рівень життя наших співгромадян. Отже, ми можемо сьогодні говорити, що після підвищення соціальних стандартів в Україні, а це в першу чергу прожиткового мінімуму, розміру мінімальної зарплати та мінімальної пенсії в Україні, це відчують щонайменше 12,5 млн. українських громадян, адже це стосуватиметься підвищення понад 80 видів соціальних допомог, компенсацій, виплат, стипендій тощо.

  Підвищення прожиткового мінімуму в середньому на одну особу буде збільшено на понад 150 грн. і складе 154 грн. Отже, з 1 вересня прожитковий мінімум на 1 особу складатиме 1330 грн. Прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років зросте на 135 грн. і складатиме 1 тис. 167 грн. Прожитковий мінімум для дітей віком від 6 до 18 років зросте майже на 170 грн. і буде складати 1455 грн. Прожитковий мінімум для працездатних осіб дорівнює мінімальній зарплаті в Україні, отже з 1 вересня мінімальна зарплата і відповідний прожитковий мінімум складатиме 1 тис. 378 грн. Прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, а цей показник дорівнює мінімальній пенсії в Україні, зросте на 125 грн. і складатиме 1 тис. 704 грн.

  Окремо я хочу зупинитися на системі оплати праці працівників бюджетної сфери. Це вчителі, лікарі, працівники культури, соціальної сфери тощо.

  Поряд з підвищенням, яке ми здійснюємо внаслідок підвищення мінімальної зарплати, ми проводимо частину реформи в систему оплати праці працівників бюджетної сфери. Ми робимо цю систему оплати праці більш справедливою. Тому ми, крім підвищення мінімальної зарплати, ще підвищуємо перший тарифний розряд Єдиної тарифної сітки. І підвищуємо його майже на 19%.

  Що це означає? Що для більш кваліфікованої сили, яка працює в бюджетній сфері, для більш кваліфікованих працівників посадові оклади збільшуються не на 13%, а на майже 19%. Ми розуміємо, ми поважаємо будь-яку працю, ми поважаємо всіх людей, які працюють в бюджетній сфері, ми підвищуємо зарплати всім. Але наша ідеологія полягає в тому, що ми також стимулюємо людину для розвитку, для підвищення кваліфікації, якості своєї роботи. І ми підвищуємо таким людям зарплату трошки більше, ніж звичайним працівникам.

  Зокрема, підвищення розміру посадових окладів працівників охорони здоров'я призведе до орієнтовного збільшення зарплати залежно від професії, кваліфікації в середньому від 300 до 450 грн.

  По посадових окладах і підвищенню соціальних працівників у середньому зростання зарплат відбудеться на 300 грн.

  Підвищення в системі освіти складатиме, залежно від кваліфікації і фаху вчителя або викладача вищого навчального закладу, в середньому від 470 до 600 грн. для зазначених працівників.

  Для працівників культури зростання зарплати складатиме від 300 до 450 грн.

  Особливо хочу сказати, що перегляд розмірів пенсійних виплат, ми передбачаємо, стосуватиметься приблизно 7,5 млн. українських пенсіонерів, розмір мінімальної пенсії не буде нижчий, ніж 1 тис. 74 грн. По деяких категоріях, зокрема для 150 тис. пенсіонерів-шахтарів розмір пенсій зросте приблизно на 380 грн. і складатиме 3 тис. 222 грн. з 1 вересня 2015 року.

  Також по основних, по деяких конкретних виплатах хочу сказати, що на 13% (приблизно на 200 грн.) буде зростати мінімальна пенсійна виплата в разі втрати годувальника. Особливо хочу звернути увагу, що мінімальний розмір пенсії в разі втрати годувальника з числа військовослужбовців буде складати 2 тис. 148 грн. проти 1 тис. 890, яка була до цього часу, тобто збільшення буде щомісячно такої виплати збільшено на 250 грн.

  Окремо хочу сказати про те, що відбудеться також і виплата відповідних мінімальних пенсійних виплат та компенсацій інвалідам війни та інвалідам, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і в подальшому ми будемо працювати поступово над тим, щоб ті соціальні гарантії, які зафіксовані у відповідних законах щодо ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС, все-таки, поступово приводилися до зростання можливостей держави до виконання завдань, виконання Чорнобильського законодавства, і говоримо про те, що перший крок ми сьогодні робимо, в тому числі і для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

  Відбудеться також підвищення соціальної допомоги інвалідам з дитинства. В середньому така допомога зросте на 200-300 грн. щомісяця в залежності від категорії дитини-інваліда.

  Отже, підвищення соціальних стандартів стосуватиметься понад 7,5 млн. пенсіонерів. Це стосуватиметься підвищення заробітних плат для працівників бюджетної сфери для понад 3,5 млн. працівників бюджетної сфери і  біля 1,5 млн. осіб, які отримують державну соціальну допомогу різних видів, це також підвищення посилить їхній соціальний захист.

  Таким чином, сьогодні в цей момент, в цей час ми приймаємо для себе ідеологічне, я вважаю, рішення, що ми встановлюємо прямий зв`язок, що результатом реформ в Україні є і має стати в майбутньому саме підвищення якості і рівня життя українців. І я переконаний, що ця ідеологія буде продовжена в проекті державного бюджету на 2016 р.,  найближчим часом він буде презентований.

   

  ЯЦЕНЮК А.П. – Якщо дозволите, наше спільне завдання нашої владної команди було підвищення зарплат, пенсій. Але нагадаю, що одне з ключових завдань – це запровадження найпростішої та ефективної системи субсидій, і ми вели сьогодні про це розмову. 24,5 млрд. грн. виділено на те, щоб допомогти людям оплатити ринкові тарифи на газ та електроенергію. Я просив би, щоб Ви проінформували Президента та членів Кабінету Міністрів про те, що зараз відбувається в частині оформлення субсидій, і як Ви бачите подальші темпи оформлення субсидій громадянами, як працює в цьому питанні влада.

   

  РОЗЕНКО П.В. – Я думаю, що якраз на принципі роботи системи субсидій ми повинні чітко зрозуміти те, що реформи відбуваються лише тоді, коли чітко працює вертикаль, коли реформи прогнозуються і задумуються та реалізуються в Кабінеті Міністрів на чолі з Президентом, коли їх схвалює Верховна Рада. Але безпосереднє втілення реформ – це спільна робота як центральних, так і місцевих органів влади. І тому кожен на своєму рівні повинен розуміти відповідальність, що люди результати реформ відчують тільки тоді, коли до них ці реформи будуть доведені.

  В даному випадку система субсидій буде ефективно працювати лише тоді, коли, в першу чергу, місцеві органи влади, на які покладено зобов’язання оформлювати вчасно і в повному обсязі субсидії, зрозуміють, що це для них сьогодні питання №1.

  Вже сьогодні можна сказати про те, що реформа системи субсидій реально відбулася. Вона працює, і вже станом на зараз понад 2 млн. 700 тис. українських родин скористалися новою системою субсидій, яку зробила спільна українська влада. Нагадаю, що в цей час рік тому в системі субсидій перебувало лише 450 тис. українських родин. Тобто внаслідок проведення реформ ефективність системи субсидій нам вдалося підняти щонайменше в п’ять разів.

  Але ситуація по регіонах надзвичайно різна. Є, так би мовити, частина областей, це зокрема Сумська, Кіровоградська, Житомирська, Вінницька, особливо відзначу, Донецька області, де ситуація з оформленням субсидій є на сьогодні найкраща, більше того вже на сьогодні станом на вересень вони виконали ті завдання, які ми ставили по залученню додаткових сімей до системи субсидій і виконали план, який ми поставили і мав був виконаний станом на листопад місяць. Але, на жаль, в нас є великі проблеми, я чесно кажучи не бачу розуміння в деяких областях, це зокрема Миколаївська, Чернівецька, Закарпатська, Луганська, там своя специфіка, ми їм допомагаємо, і Одеська області щодо процедури оформлення субсидії. На сьогодні призначена субсидія на рівні 45% від наших прогнозів і ще і нижче. Тому вкотре, в десятий раз звертаюсь персонально до керівників ОДА, особливо тих, яких я назвав останніми.

  Соціально-економічна і політична ситуація в регіоні і спокій в тих регіонах напряму залежать від того, як ви будете реалізувати, в тому числі завдання, які ми спільно з вами робимо. Уряд відкритий для будь-яких питань, ми відкриті, ми працюємо в щоденному і щодобовому режимі. Але завдання, які  були доведені Урядом щодо необхідності покриття щонайменше 4,5 млн. родин, які мають бути залучені до системи субсидій, повинні бути, на мій погляд, виконані і без застережень.

   

  ЯЦЕНЮК А.П. – Дякую. Петре Олексійовичу, у Вас питань немає до Павла Валерійовича? 

   

  ГРОЙСМАН В.Б. – Я просто почув про те, що рівень призначення субсидій є різним в областях, і я би пропонував напевно сформувати з представників Вінниці, Сум лідерів, хто знає, як це робити правильно, направити в ті області, в яких є проблеми і показати в тому числі і жителям тих областей, в чому виникають ці проблеми, з'ясувати причини і відкоригувати. Тому що фактично сьогодні призначити субсидії це невелика проблема, мали б бажання і не були б байдужими на місцях. Я би пропонував, щоб таку групу створили, виїхали на місце і просто розібрались, ті проблеми, які є, просто їх ліквідували, це було б дуже добре.

   

  РОЗЕНКО П.В. – Володимире Борисовичу, я повністю Вас підтримую і хочу сказати, що наші робочі групи працюють в різних областях, але щоб ми всі розуміли, я бачу, що в свій час Вінниця зробила прорив в тому, що вони зрозуміли, ви всі зрозуміли тоді Вінницька влада, я знаю Петро Олексійович тоді активно підтримував цей процес, що майбутнє в Україні за створенням єдиних центрів надання послуг. І ви відкрили шикарні центри надання послуг.

  І сьогодні, коли перед Вінницею стоїть завдання оформити субсидії, там немає проблеми. Тому Вінницька область сьогодні знаходиться на першому місці. Ми хочемо сьогодні достукатися до всіх керівників місцевих органів влади – у вас є ресурс, ви можете його просадити, невідомо куди, а можете вкласти в такі відкриті офіси, які будуть надавати якісні послуги вашим співгромадянам, – послуги, які всі побачать і всі відчують.

  Тому я дякую, по-перше, мерії м. Вінниця за те, що вони беруть на себе велику роботу щодо прийому тих делегацій з різних областей, які приїжджають обмінюватися досвідом. Але знову-таки кажу: кожен представник місцевого органу влади повинен розуміти, що майбутнє за якісним сервісом надання послуг людям.

   

  ЯЦЕНЮК А.П. – Дякую щиро. Категорично Вас підтримую в тому, що Вінницька область є флагманом, в тому числі і в проведенні реформ. Дійсно, те, що було зроблено в місті, – це взірцева ситуація, коли відкриті офіси, прозорі, без корупції, без черг. Тобто, якщо хочете, ви це можете зробити руками – не язиком, а руками. Виходить.

  Окремо хотів би додати, шановний пане Президенте, стосовно оформлення субсидій. Ми вносимо зміни до Закону України "Про державний бюджет", і ми прийняли наступне рішення – соціальним працівникам, які задіяні в процесі оформлення субсидій (на них зараз йде неймовірно велике навантаження), ми добавляємо 56 млн. грн. для того, щоб зробити їм доплати.

  Окремо Міністр інфраструктури разом з "Укрпоштою", ми залучили  "Укрпошту" до оформлення субсидій і навіть "Укрпошта" виділила 2 млн. грн. – такий преміальний фонд для працівників "Укрпошти", які допомагають нам оформляти субсидії.

  Тому в принципі, тут я абсолютно підтримую міністра, всі механізми є, всі інструменти є, це сама проста система. Спочатку люди, природно, те, що нове, налякалися. Зараз вже 2,7 млн. громадян (не громадян, а домогосподарств) порівняно з 450 тис., які були в минулому році, це реальний показник. Ми очікуємо, що ще мінімум 2 млн. домогосподарств прийдуть оформляти субсидії.

  Вкотре хочу підкреслити – в бюджеті 24,5 млрд. грн. Якщо рахунок в середньому більше ніж 10%, ніж ваші доходи, все інше покриває держава. Ми це компенсуємо з державного бюджету.

  Також окремо хочу зазначити, що ми в змінах до державного бюджету збільшуємо компенсацію і різниці в тарифах, це фактично ця компенсація пов'язана з тим, що курс долара виріс на початку поточного року, а тарифи не були підняті. Держава взяла на себе компенсацію різниці в тарифах в зв'язку з ростом курсу долара. Загальна сума – це ще 5,9 млрд. грн. Тобто ми напрацювали систему, яка дасть можливість компенсувати людям втрати.

  І те, що ми спільно приймаємо рішення про підвищення зарплати, про підвищення пенсій, про спрощену систему субсидій, про додаткову компенсацію по різниці в тарифах – це є результати наших спільних дій, пане Президенте, наших спільних, я підкреслюю, тому що є політична єдність, є політична відповідальність за долю країни. Така доля будь-яких демократичних влад, це природно, коли демократичну владу критикують, це навпаки допомагає бути сильнішими і ефективними.

  Можливо хтось з членів Кабінету Міністрів хотів би виступити при Президентові? Будь ласка, В'ячеслав Анатолійович – Віце-прем’єр-міністр України, відповідальний, до речі, за соціальну і гуманітарну політику.

   

  КИРИЛЕНКО В.А. – Шановний пане Президенте, не можу не сказати про підвищення соціальних стандартів і єдність влади, оскільки Прем’єр-міністр порушив цю тему і Ви порушували. Це рішення зараз ухвалюється спільно всією владою – Президент, Прем’єр-міністр, урядова команда, парламентська коаліція. Без такої єдності воно було б неможливим. І всі наступні рішення також передбачатимуть таку єдність.

  Тому я дуже підтримую свого старого друга Юрія Луценка, який сказав, що можна дискутувати один з одним, але є дамоклів меч 2005 року, коли все миттєво стало інакшим. І в цьому сенсі мені теж здається, що якщо не буде єдності влади, то не буде ні швидких, ні повільних, ні радикальних, ні половинчастих реформ. І Уряд працює над цим, як ви знаєте, в тому числі виконуючи і ваші рішення.

  З огляду на це, ви знаєте, Уряд багато критикують. Коли Уряд критикує опозиція – це нормально, це в кожній демократичній країні. Коли Уряд критикує громадянське суспільство – це теж дуже нормально, ми за це боролись, стояли, воювали на Майдані, щоб така можливість була. Трохи складно Уряду, коли критика іде від самої влади. Коли вона йде, тим більше, від виконавчої влади, коли хтось з голів облдержадміністрацій або навіть один, хоча й дуже відомий голова облдержадміністрації, вдається до системної і щоденної критики. Можливо, мої колеги не мають можливості про це сказати, але я все-таки скажу. Ми тоді в складній ситуації, бо якщо відповідати – це починати якийсь раунд внутрішньої боротьби, який може бути згубним. Якщо не відповідати, це означає ніби як погоджуватися інколи з абсолютно упередженою та необґрунтованою критикою.

  Ми провели розмову вчора неформально в Уряді на цю тему. Я просто хочу, користуючись Вашою присутністю, висловити стурбованість усіх членів Уряду такою ситуацією. Просто щоб Ви про неї знали.

   

  ПОРОШЕНКО П.О. – Свою оцінку подібній дискусії я надав, відповідаючи в інтерв’ю в неділю. Впевнений в тому, що єдність владної команди є єдина, можливо, запорука результативності нашої спільної роботи. Позиція перша.

  Позиція друга. Внутрішні дискусії – це є позитивна характеристика діалогу всередині владної команди. Я наголосив, що винесення цієї дискусії в публічну площину, чи це є ефективний крок – я не впевнений.

  Завтра у нас відбудеться Рада регіонального розвитку, де будуть присутні голови адміністрацій, також буде відповідна щира та відверта розмова. Частину публічної дискусії треба знімати. Але висновки з тих проблем, які на сьогодні є, ми всі будемо робити. Це не може бути елементом піару, в тому числі власного піару, але елементом саморозвитку це, безумовно, має бути.

  Результатом спільних дій, і я на цьому наголосив, Президента, Уряду, в тому числі облдержадміністрацій, є те, що ми здолали ці виклики, які на сьогодні були, і маємо чим зустріти складну ситуацію осені та зими, яка нас чекає. Але хотів би наголосити, що це відноситься як до керівників облдержадміністрацій, як до урядовців, так і, до речі, до членів парламентської коаліції. Або ми одна команда, і тоді маємо діяти як одна команда, брати на себе переваги позитиву і нести відповідальність за ті кроки, які ми робимо. Так, знаєте, буде всередині коаліції. І брати на себе функцію, брати на себе місію, такі поради стороннього, я не думаю, що це сприяє ефективності дій влади, я не думаю, що це допомагає нам. Я впевнений в тому, що зараз у цих умовах передусім є єдність владної команди, єдність парламентської коаліції, єдність президентської вертикалі, президентсько-урядової, до речі, і єдність Уряду.

  Недопустимо, ще раз наголошую, нехай на закритій частині, може бути, ви будете мати досвід цього, що тактика і стратегія ворога змінилась. Полторак сьогодні в інтерв’ю ЗМІ підтвердив очевидну цифру – за 1,5 року спочатку агресії на фронті ніколи не було, щоб декілька днів поспіль була абсолютна артилерійська, мінометна і ракетна тиша. І в цій ситуації забезпечити дестабілізацію і ситуацію  на кшталт подій, які відбулись 31 серпня, чим би вони не керувались,  абсолютно безвідповідальні.

  Зараз можу сказати план, який був у терористів, - покрити димом виконавців для того, щоб захисти їх від відеоспостереження, щоб не встановити особу тих злочинців, які планували вбити людей і зробити цю провокацію. І саме тому представники Нацгвардії викидали димові шашки для того, щоб не дати покрити злочинців. Не гранати, а димові шашки відкидали для того, щоб забезпечити потім розслідування злочину. Перша граната, яка мала летіти, вона мала вразити нацгвардійців, викликавши вогонь у відповідь, друга граната призначалась для вікна Верховної Ради. Це спеціальна граната, це не РГД-5, яка вибухає через 5-6 секунд після того, як падає, а це РГО, яка вибухає одразу після контакту з будь-якою поверхнею, в тому числі зі склом Верховної Ради, яке було обліплене депутатами і журналістами. 700 фрагментів, які мали вилетіти звідти, уявіть собі кількість жертв Верховної Ради, в тому числі тих, хто зараз бере на себе сміливість засуджували бійців-нацгвардійців. Це ви таке роз’єднання хочете? Це ви до цього хотіли країну привести?

  Тому дії мої як Президента, як Верховного головнокомандувача, дії силових структур, включаючи Національну гвардію, міліцію, Збройні Сили, на боці яких є народ зараз. В чому кардинальна відмінність ситуації? Терористів всі рішуче засуджують і вимагають покарання до них, а на місці на Площі Конституції, де загинули українські бійці, постійно свіжі квіти.

  Дорогі представники влади, ми маємо цінувати таку реакцію людей, і ми маємо зберегти спокій, стабільність, зберегти, врятувати країну від руїн, які на сьогодні прагнуть, благають деякі радикали.

  Дякую.

   

  ЯЦЕНЮК А.П. – Дякую щиро, пане Президенте. Ви абсолютно праві в тому, що у нас є тільки єдиний союзник – це народ України. Ми тільки відповідальні перед ним. Вони нас обрали, вони знають як з нас спитати і мають право. І те, що відбувається зараз – це намагання вистрілити в спину, не тим, кого обрав народ України і посадив у власні кабінети, а безпосередньо українській державі. Роз’єднати, почати чвари і зробити так, щоб від нас відвернулися всі – і суспільство, і наші зовнішні партнери, і кожен чоловік, який дійсно хоче змін в країні.

  І тому ви правильно кажете про те, що треба з цього робити висновки. І я думаю, що ми багато зробили висновків і з 2005 року, і, що саме важливе, - ми реально своєю роботою довели, що як би нам не було складно, інколи у нас є різні точки думок, і це природно, але ми завжди знаходимо спільну позицію. І те, що ми пропрацювали вже разом більше року, це є яскравий взірець. Жодному демократичному уряду і демократично обраному Президенту не вдавалося це зробити. Нам це вдалося.

  І це тільки перший етап. Як би нам ні було складно, а складнощів ще буде дуже багато і в Парламенті, і в наших владних кабінетах, але Господь Бог дає випробування тільки тим, хто може нести ці випробування. І якщо в нас буде такий сильний, чесний, відвертий діалог, який, пане Президенте, Ви ведете і ми зараз з Володимиром Борисовичем і всіма членами Уряду ведемо, у нас є тільки одна надія – віра людей і впевненість людей в тому, що ми йдемо правильним шляхом. І ми повинні виправдати цю надію. І я, Петре Олексійовичу, ціную Ваше лідерство в цьому питанні. Які б виклики ні стояли перед нами, які б в нас ні були підводні рифи, хто б як ні критикував, нехай гавкають. Український караван іде. Ми знаємо, що робити, тому що на нас вся повнота відповідальності за долю країни, саме на нас. А те, що нас хтось буде хвалити, так не для цього вибирають владу. Похвалять потім, в історичних книжках.

  Ще хтось хоче виступати чи завершимо? Пане Президенте, Ваше заключне слово.

   

  ПОРОШЕНКО П.О. – Я дуже дякую. Я думаю, що нашим лозунгом має стати те, що я колись побачив на стіні католицького університету у Львові. Хай поїдуть і прочитають. "Треба менше балакати, брати і робити свою справу". Впевнений, що поки що в нас це має вийти. Я не маю жодного сумніву.

  Ще раз кажу що в нас є помилки, недоліки, речі, які ми хотіли б зробити  краще. Ми маємо абсолютно ефективно реагувати на критику. Але відсіч тим, хто хоче заблокувати процес розбудови держави, захисту, ті, хто намагаються зруйнувати нашу коаліцію, я впевнений в тому, що ми об'єднаними зусиллями маємо на це реагувати. Умовно кажучи, вийшла фракція з коаліції. До речі, Валерій Вощевський написав заяву про відставку – ставте у вівторок. Ми цінуємо Вашу працю. До побачення.

  Є в нас інші кроки, які ми маємо робити по тому, щоб залучати до коаліції, або, може, змінили, може, емоційно були викликані ті чи інші речі – ласкаво просимо.

  Але об'єднана команда, об’єднаний меседж для людей, це єдина можливість, яка на сьогодні дає нам можливість сподіватись на спільні перемоги Президента, Прем’єр-міністра, Голови Верховної Ради, членів Уряду всіх і членів парламентської коаліції. Ми на сьогодні нікого не дамо в обіду.

   

  ЯЦЕНЮК А.П. – Дякую пане Президенте, дякую пане Голово Верховної Ради, дякуємо ЗМІ!