• In English
 • Стенограма вступної частини засідання Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2015 року
  опубліковано 27 серпня 2015 року о 15:07

  ЯЦЕНЮК А.П. – Шановні представники ЗМІ! Сьогодні відбувається позачергове засідання Кабінету Міністрів України, мета якого – прийняття рішення щодо реструктуризації боргових зобов’язань України перед міжнародними кредиторами.

  Шість місяців тому наша команда під головуванням Міністра фінансів України Наталі Яресько вступила в нерівні перемовини із кредиторами. За останніх п'ять років не нами було взято зовнішніх кредитів на суму близько 40 млрд. дол., це неймовірне ярмо на український державний бюджет і на кожного громадянина країни. Мало хто сподівався на те, що Україна успішно завершить перемовини із зовнішніми кредиторами. Очікуваний нашими ворогами дефолт не відбудеться. Україна досягла домовленості з комітетом кредиторів щодо реструктуризації і частково списання наших боргів. Завдяки зусиллям Міністра фінансів та Уряду України нам вдалось отримати наступні умови:

  1. 20% боргових зобов’язань країни списуються нашими кредиторами. Ідеться про те, що Уряд України списав майже 4 млрд. дол. США.

  2. Вартість обслуговування наших кредитів не підвищується в загальному обсязі витрат, який здійснює державний бюджет на обслуговування кредитів.

  3. В найближчих 4 роки Україна не буде погашати тіло кредиту і наші зобов’язання, які ми повинні були платити, починаючи з 2015 р., переносяться на 4 роки. Умови, які отримала Україна, не отримувала жодна країна, починаючи з 2000 р., яка не оголошувала дефолт. Тобто середній розмір списання, який можна було досягнути без оголошення дефолту, був не вище 10%. Україна списала 20% зобов’язань перед кредиторами. Ми вітаємо наших кредиторів з тим, що вони прийняли пропозицію Уряду України і це також є їхній внесок в економічну і фінансову стабілізацію країни. Також Україна випустить інструмент, який безпосередньо зацікавлює іноземних кредиторів у зростанні української економіки і у зростанні ВВП країни. Рішення Уряду країни дає можливість стабілізувати економічний та банківський сектор. Це ще один внесок у стабільність як національної грошової одиниці, так і банківського сектору.

  Російська Федерація не приєдналася до комітету кредиторів. Тому Уряд України офіційно заявляє, що Росія не отримує за жодних обставин кращих умов, ніж отримують інші кредитори. Це їхнє рішення. Або приймайте наші умови, або кращих умов ви ніколи не отримаєте.

  Я просив би Міністра фінансів проінформувати про перемовини.

   

  ЯРЕСЬКО Н. – Шановні колеги! Шановні журналісти! Я думаю, що Прем’єр-міністр більш-менш все вам уже розповів. Далі вам буде вже нецікаво.

  Але я хочу привітати нас усіх сьогодні з надзвичайно важливою подією в історії нашої країни – з досягненням угоди зі спеціальним комітетом кредиторів щодо реструктуризації українського боргу.

  Україна змогла досягти найбільш вигідної угоди з реструктуризації, на яку могла лише сподіватися за даних умов. Цієї угоди досягнуто зі спеціальним комітетом кредиторів, що представляє власників майже половини всіх боргових інструментів, включених до процесу реструктуризації. Ми змогли зробити це, незважаючи на вкрай складні переговори з кредиторами.

  Цим успіхом ми завдячуємо активній підтримці Президента, Прем’єр-міністра та Верховної Ради України. Ми дуже вдячні Верховній Раді, яка прийняла Закон "Про право запровадження Україною мораторію на сплату по зовнішніх боргах" і тим самим дала дуже потужний інструмент у переговорах з нашими кредиторами.

  Ми з самого початку говорили, що будемо використовувати цей наданий нам важіль дуже обережно, ретельно аналізуючи всі можливі наслідки та ризики від його застосування, та лише, якщо переговори не будуть мати прогресу. Досягти прогресу вдалося.

  Ми також дуже завдячуємо цим прогресом і цією угодою нашим міжнародним партнерам за активну підтримку України під час цієї реструктуризації, що знайшло вираження, зокрема, у численних заявах керівництва МВФ, США, Євросоюзу, Німеччини, інших країн "Великої сімки" та впливових міжнародних політиків, інвесторів та експертів. Ми, Український Уряд, забезпечили цю підтримку нашими виваженими діями та прозорим проведенням процесу переговорів з реструктуризації.

  Про те, що ця угода є дійсно великим успіхом українського Уряду, свідчить активна підтримка цієї угоди всіма нашими міжнародними партнерами, адже вона в цілому забезпечує досягнення всіх трьох цілей реструктуризації, що були виставлені в програмі співробітництва України з Міжнародним валютним фондом. У тому числі дозволяє значно зменшити тиск на платіжний баланс, покращити стійкість державного боргу як протягом дії програми, так і після її завершення.

  Зокрема, ця угода дозволяє досягти, що наші потреби в фінансуванні, тобто виплати по зовнішньому державному та гарантованому боргу України будуть помірні – в середньому не більше 10% від ВВП.

  Дозвольте зупинитися на ключових параметрах нашої угоди, які вже були озвучені.

  Угода передбачає списання основної суми суверенного та гарантованого державою боргу на 20% і дозволяє негайно списати борг до 4 млрд. дол. США. Україна не буде платити ці кошти взагалі та не буде сплачувати відсотки по них. Натомість вона зможе спрямувати ці кошти для фінансування найбільш важливих для держави напрямків. Перш за все – це соціальні видатки, національна оборона країни.

  В цілому рівень комерційного боргу зменшиться з близько 19,3 млрд. до близько 15,5 млрд. дол. Терміни погашення тієї частини боргу, що не буде списана, будуть перенесені на чотири роки – з періоду 2015 до 2023 роки на період 2019 до 2027 роки.

  Цей час звільнення від виплати по зовнішніх комерційних боргах ми зможемо використати для того, аби сфокусувати всі наші зусилля на відбудову нашої економіки.

  Відсоткова ставка по боргах майже не змінилася і складатиме в середньому 7,75%, це лише трошки вище, ніж поточні – 7,2%. Також навіть після невеликого підвищення відсоткова ставка по цих кредитах все однак буде значно менша, ніж те, скільки сплатив за кредити Уряд минулого режиму Януковича.

  Наприклад, в липні 2012 року він взяв позику в приватних кредиторів на 2,6 млрд. дол. під 9,25% річних. Тобто взятих за часів, коли в Україні не було ані війни, ані економічної кризи.

  Нарешті, ми домовились з нашими кредиторами, що якщо після 2020 року економіка буде зростати більше, ніж прогнозує Міжнародний валютний фонд, кредитори отримують додаткові платежі з боку України. МВФ вважає, що середньорічне зростання ВВП України становитиме 4%, і Україна випустить нові цінні папери, прив'язані до показників зростання ВВП. Ці нові цінні папери будуть застосовуватися лише з 2021 року і будуть механізмом зацікавлення кредиторів та інвесторів у відновленні України та додатковим інструментом залучення іноземних інвестицій у нашу економіку. Цей механізм стає зацікавленням інвесторів в успіху нашої держави, адже при зростанні економіки України від 3-х до 4% на рік, кредитори отримають 1% від вартості цього зростання, а при зростанні економіки вище отримають трошки більше.

  Ця ситуація називається "win win" і для нашої країни, і для кредиторів. Завдяки тому, що зараз кредитори пішли нам назустріч, наша країна отримає значне фінансове полегшення та зможе швидше повернутися до сталого економічного життя, і якщо це дозволить нашій країні вже за п'ять років досягти того, що наша економіка буде щорічно зростати на 4%, на 5% чи навіть більше, додаткові платежі по цьому фінансовому інструменту не будуть значно обтяжувати державний бюджет.

  Таким чином, Україна змогла досягти угоди, що є дуже вигідним сьогодні, що є значно вигідніше, ніж мали інші країни в аналогічних ситуаціях та яка робить наших кредиторів дуже зацікавленими у нашому стрімкому зростанні. Ця угода є тим більшим успіхом, оскільки ми змогли домовитися про реструктуризацію та списання частини боргу, не запроваджуючи мораторій та не оголошуючи дефолт на виплати по зовнішніх комерційних боргах.

  Ця угода зміцнює фінансову стабільність України та є важливим кроком на шляху до нашого повернення до економічного зростання і процвітання.

  Я вам всім дякую за підтримку, особливо команді, яка зі мною працювала останні шість місяців. Щиро вам дякую!

   

  ЯЦЕНЮК А.П. – Отже, ще раз нагадую базові умови реструктуризації наших боргових зобов'язань.

  Перше. Списання 20% боргів. Загальна сума, яка списується, – близько 4 млрд. дол. США, тобто ми знімаємо боргове навантаження з України і українців на 4 млрд. дол. США.

  Друге. Ми переносимо на 4 роки всі виплати по тілу цього кредиту.

  Третє. Сума, яка передбачена на обслуговування державного боргу не збільшується.

  Четверте. Це умови, які жодна велика країна – не член єврозони ніколи не отримувала з 2000 р.

  П’яте. Ми випускаємо інструмент, який зацікавлює інвесторів в економічному зростанні і зацікавлює інвесторів у вкладанні коштів в українську економіку. Необхідно ще буде пройти юридичні процедури і я зараз даю зразу доручення Мінфіну разом із Мін’юстом підготувати відповідний проект закону, який необхідний для завершення процедури реструктуризації і ми підемо до Парламенту з тією метою, щоб був проголосований відповідний проект закону, який дає можливість Україні завершити реструктуризацію на визначених умовах.

  Друге, якщо реструктуризація буде завершена, то об’єктивно частина коштів буде зекономлена, в тому числі і та, яка витрачалась на обслуговування зовнішнього державного боргу. Зараз ми разом з Міністром фінансів і Президентом країни працюємо над тим, щоб частина списаних і зекономлених коштів пішла на підвищення соціальних стандартів. І про це рішення буде оголошено окремо, зараз ми працюємо над внесенням змін до Закону України "Про Державний бюджет на 2015 рік". Люди повинні відчути те, що ця реструктуризація, це списання боргів має безпосереднє відношення для кожної української сім’ї і України  в цілому, так як 4 млрд. дол. США списані з України і виключені з боргових зобов’язань України.

  Шановні члени Кабінету Міністрів, рішення...

   

  ЯРЕСЬКО Н. – Я попрошу Прем’єр-міністра України погодити внесення у порядок денний у засідання Кабінету Міністрів як невідкладне відповідно до ст.552, розроблений Мінфіном проект розпорядження Уряду "Деякі питання вчинення у 2015 р. правочинів з державним боргом за державними зовнішніми запозиченнями та гарантованим державою боргом".

   

  ЯЦЕНЮК А.П. – Рішення вноситься, прошу проголосувати за це рішення. Рішення схвалено одноголосно. Вітаю, Наталко. Я прошу завершити юридичну процедуру.

   

  АВАКОВ А.Б. – Мы от имени Кабинета Министров хотим сказать, Наталья – Вы выдающийся серьезный министр. То, чего вы добились с Премьером, – это большущий подвиг на финансовом фронте. Я думаю, что когда-нибудь в мемуарах Вы об этом напишете.

  Я поздравляю и от нас, от всех министров, мы хотим сделать красивое поздравление и для Премьер-министра, и для Вас. Степан Тимофеевич знает, что это нам передали бойцы. Это 120-миллиметровая гильза от снаряда, расписанная полтавской художницей.

   

  ЯЦЕНЮК А.П. – Наш фінансовий постріл влучив у ціль, в десятку. Дякую дуже тобі, Наталко, і твоїй команді. Дякую засобам масової інформації.